Dr. sc. Hrvoje Stančić, red. prof. Predstojnik Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku Konzultacije: - u zimskom semestru: ponedjeljkom 9.30-11h E-pošta: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., Telefon: 01/4092-350 |
Životopis:
Rođen je 2. listopada 1970. u Zagrebu gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je 1996. godine studijske grupe Informatologija (smjer Opća informatologija) i Engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Godine 1996. prihvaćen je kao znanstveni novak na projektu koji se vodi na Odsjeku za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu (broj znanstvenika 244003). Magistrirao je 2001. go-dine s temom Upravljanje znanjem i globalna informacijska infrastruktura. Doktorirao je 2006. s temom Teorijski model postojanog očuvanja autentičnosti elektroničkih informacijskih objekata. Od listopada 2011. je u zvanju izvanrednog profesora.
Nastavu izvodi na preddiplomskom, diplomskom i doktorskom studiju informacijskih i komunikacijskih znanosti, na izvanrednom studiju te Stru-čnom usavršavanju iz arhivistike za HRT. Predaje predmete – preddiplomski: Osnove informacijske tehnologije, Osnove digitalne obrade teksta i slike, diplomski: Digitalizacija i migracija dokumenata, Digitalizacija 3D objekata i prostora, Digitalni arhivi, doktorski: Očuvanje autentičnosti digitalnih zapisa, Planiranje procesa digitalnog očuvanja.
Kao gostujući predavač predavao je pet godina na diplomskom studiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Sarajevu te dvije godine na diplomskom i doktorskom studiju na Fakultetu za administraciju i menadžment informacijskih sistema Univerziteta Sv. Kliment Ohridski u Bitoli. Vodio je izradu 4 disertacije te više od 80 završnih i diplomskih radova. Vodio je izradu studentskog znanstvenog rada Očuvanje digitalnog naslijeđa: smjernice i preporuke koji je u ak. god. 2007./2008. nagrađen Rektorovom nagradom.
Predstojnik je Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku od 2008. godine.
Urednik je knjige Trust and Records in an Open Digital Environment, autor je knjige Digitalizacija, koautor Arhivističkog rječnika (englesko-hrvatski, hrvatsko-engleski), knjige Heritage Live. Upravljanje baštinom uz pomoć informacijskih alata, urednik šest zbornika s međunarodnih znanstvenih skupova INFuture, a objavio je, samostalno ili u koautorstvu, više od 80 znanstvenih i stručnih radova.
Kao istraživač sudjelovao je u radu četiriju nacionalnih znanstveno-istraživačkih projekata i jednom međunarodnom TEMPUS projektu. Vodio je, na razini fakulteta, međunarodni projekt HERITAGE Live koji se odvijao u okviru IPA operativnog programa prekogranične suradnje Slovenija – Hrvatska 2007.-2013. Na razini Hrvatske koordinirao je aktivnosti europske koordinacijske inicijative Digital Preservation Europe – DPE. Bio je istraživač i voditelj europskog istraživačkog tima (Director EU Team) na međunarodnom znanstveo-istraživačkom projektu InterPARES Trust – Trust and Digital Records in an Increasingly Networked Society (2013.-2019.) http://interparestrust.org. Istraživač je i član znanstvenog savjeta (Research Committee) na na međunarodnom znanstveo-istraživačkom projektu InterPARES Trust AI (2021.-2026.) https://interparestrustai.org/
Od 2007. do 2017. aktivno uključen u organizaciju odsječke bienalne međunarodne konferencije INFuture – The Future of Information Sceinces, http://infoz.ffzg.hr/INFuture.
Koordinator je radionica koje organizira Odsjek za informacijske znanosti.
U Hrvatskom zavodu za norme Predsjednik je hrvatskog zrcalnog tehničkog odbora za izradu međunarodne norme ISO/TC 307 Ulančani blokovi i tehnologija distribuirane glavne knjige (Blockchain and Distributed Ledger Technologies).
Nacionalni broj znanstvenika: 244003
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/hrvoje-stancic
ORCiD: https://orcid.org/0000-0001-6925-4402
VIAF: https://viaf.org/viaf/305591956/
Područja interesa:
- Autentičnost digitalnih zapisa
- Dugoročno očuvanje e-gradiva
- Ulančani blokovi i tehnologije distribuirane glavne knjige (engl. Blockchain and Distributed Ledger Technologies)
- Digitalizacija
- Upravljanje dokumentima i zapisima
- Računalna arhivistika (engl. Computational Archival Science)
Popis radova u Hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji (CROSBI)
Projekti:
- Komunikacijsko informacijska paradigma školskih knjižnica (šifra projekta: 5-11-297), 1996.-1998.
- Informacijske potrebe korisnika za izobrazbu (šifra projekta: 130762), 1999.-2001.
- Organizacija informacija i znanja u elektroničkom obrazovnom okruženju (šifra projekta: 130462), 2002.-2005.
- TEMPUS Joint European Project - Aspects of Organization and Information Systems: Curriculum Development (CD_JEP-16086-2001), 2002.-2005.
- Organizacija, upravljanje i razmjena znanja u elektroničkom obrazovnom okruženju (šifra projekta: 130-1301799-1755), 2007.-2014.
- HERITAGE LIVE – Oživjeti i doživjeti kulturnu baštinu
- Projekt osposobljavanja na području prepoznavanja, održavanja i predstavljanja kulturne baštine slovensko-hrvatskog prekograničnog područja u sklopu operativnog programa IPA prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska 2007.-2013. godine (šifra projekta: SI-HR-1-1-008).
- InterPARES Trust – Trust and Digital Records in an Increasingly Networked Society (2013.-2019.).
- InterPARES Trust AI (2021.-2026.)
Kolegiji :
Preddiplomski studij
- Osnove informacijske tehnologije (1. g.)
- Uvod u digitalnu obradu teksta i slike (2. g.)
Diplomski studij
- Digitalizacija i migracija dokumenata (4. g.)
- Digitalizacija 3D objekata i prostora (4. g.)
- Digitalni arhivi (4. g.)
- Planiranje i oblikovanje sustava za upravljanje gradivom (5. g.)
- Zaštita elektroničkog gradiva (5. g.)
Poslijediplomski studij
- Očuvanje autentičnosti digitalnih zapisa
- Planiranje procesa digitalnog očuvanja
Izvanredni studij bibliotekarstva
- Digitalizacija i migracija dokumenata
Članstva:
- Član Centre for the International Study of Contemporary Records and Archives (CISCRA), Vancouver, Kanada
- Član predsjedništva Hrvatskog arhivističkog društva (HAD)
- Član Hrvatskog informacijskog i dokumentacijskog društva (HIDD)
- Član ICARUS Hrvatska
-
U Ministarstvu kulture i medija RH član je četiriju radnih skupina.
- U ministarstvu znanosti i obrazovanja član je dviju radnih skupina.
-
Voditelj je Stručnog usavršavanja iz arhivistike za HRT.
-
Član je organizacijskog i programskog odbora međunarodne konferencije INFuture - The Future of Information Sceinces.
- U Hrvatskom zavodu za norme Predsjednik je hrvatskog zrcalnog tehničkog odbora za izradu međunarodne norme ISO/TC 307 Ulančani blokovi i tehnologija distribuirane glavne knjige (engl. ISO/TC 307 Blockchain and Distributed Ledger Technologies)