Povijest nastanka Odsjeka
Pisati o povijesti nekoga Odsjeka znači (ako ta povijest nije zabilježena), pisati o sjećanju mnogih koji su u stvaranju te povijesti sudjelovali. Neobično je da je Odsjek koji je u svojim temeljima imao katedru za bibliotekarstvo, (predstojnik je bila prof. dr. sc. Ljerka Markić-Čučuković) i katedru za informatologiju (naziv joj je dao prof. dr. sc. Bulcsú László koji je bio i predstojnik), nije sačuvao svoju pisanu povijest. Sačuvani su pojedini dokumenti o stvaranju Odsjeka koji su onda da bi se stvorila cjelina slagani kao mozaik i na kraju interpretirani. No, mislili smo da je bolje neke stvari interpretirati sa što manjom pristranošću nego ne zabilježiti i pustiti da izblijede i ti pojedini dokumenti na osnovu kojih se moglo nešto reći o povijesnom razvoju Odsjeka.
Iz dokumenta upućivanih fakultetskom vijeću i Sveučilištu vidljivo je da su dugo trajale rasprave o potrebi osnivanja jedinstvenog odsjeka za informacijske znanosti, koji bi imao znanstveno-nastavnu zadaću. U vrijeme prvih rasprava o potrebi takvog odsjeka koji bi bio na Filozofskom fakultetu, na Sveučilištu u Zagrebu postoji organiziran poslijediplomski studij koji je pokrivao discipline informacijskih znanosti. [1]
Za studij disciplina prevladavalo je mišljenje, tada, da se studij disciplina ne treba odvijati na diplomskoj razini te da se za obavljanje poslova u knjižnicama i arhivima mogu dobiti kvalitetni kadrovi kroz praksu te pripremom i polaganjem stručnih ispita. Informacijska pismenost toga vremena podrazumijevala je razumijevanje i vještine vezane za tehnologiju “papira” i znanja obrade, organizacije i pretraživanja vezanih za papirnate kataloge kao alate za pretraživanje. Shvaćanje da se bez računalne pismenosti i rada s računalima više ne može te da je za to potrebno više od stručnog ispita koji je pokrivao praktična znanja, počinje školovanje prvih informacijskih stručnjaka na diplomskoj razini.
Na Filozofskom fakultetu osnivaju se Katedra za bibliotekarstvo[2] i Katedra za društveno-humanističku informatiku[3]. Katedra za bibliotekarstvo djeluje pri Odsjeku za komparativnu književnost, a katedra za društveno-humanističku informatiku pri Odsjeku za lingvistiku. Da sve to skupa nije bilo lako uspostaviti govori i podatak da su katedre dobile ovlasti obrazovanja samo kao dopunski studiji. Dakle, na studij su se upisivali studenti koji su imali dvije godine nekoga studija, a diplomu su mogli dobiti završetkom temeljnog studija. Diploma je glasila na temeljnu struku, a uz to se vezao naziv dopunskog studija.
Godine 1981. dolazi do spajanja dviju katedri koje će kasnije činiti jezgru studija informacijskih znanosti. Profesor László postaje pročelnik najmlađeg odsjeka na fakultetu. Već je u svojim prvim posjetima Sveučilištu u Chicagu profesor László naslućivao da sazrijeva vrijeme u kojem će se računala primjenjivati u svim područjima te da treba pripremiti ljude za takva znanja i vještine. Studiji, u tim prvim godinama i dalje ostaju kao dopunski studiji zasebnih katedri ujedinjenih sada u Odsjek kao organizacijsku jedinicu. Godine 1984. osnivanjem katedri za arhivistiku i muzeologiju postaje to Odsjek za informacijske znanosti. Tako se ostvaruje ideja profesora Lászla za uspostavom područja informacijskih znanosti i jedinstvenoga studija. Akademske godine 1986./1987. po prvi puta su se mogli upisati studenti na četverogodišnji studij informacijskih znanosti koji je imao smjerove: arhivistika, bibliotekarstvo, muzeologija i opća informatologija.
Razvoj Odsjeka profesor László, nakon uspostave, usmjerava na okupljanje nastavnika koji bi sudjelovali u izvođenju nastave. Po uzoru na američke programe, na studiju se okupljaju nastavnici različitih područja koja sadržajima podupiru novo područje. Ponuđeni su predmeti studija bili iz računarskih sustava, numeričkih postupaka, umjetne inteligencije, strojne obrade jezika, operacijske analize, numeričke matematike, statističkih metoda, računa vjerojatnosti i algebarske logike. Treća i četvrta godina bili su predmeti smjerova bibliotekarstva, arhivistike, muzeologije i opće informatologije. Prvi program takvog novog četverogodišnjeg studija počinje 1986./87. godine.
Četverogodišnji studij informacijskih znanosti sada je moguće upisati od prve godine, kao studij informatologije, koji čini zajedničku jezgru prvih dviju godina, i treće i četvrte godine kao smjerova studija informacijskih znanosti (arhivistika, bibliotekarstvo, muzeologija i opća informatologija).
Financijski teška vremena usporavala su otvaranje novih radnih mjesta. Početna nastava odvijala se uz pomoć profesora koji su u okviru drugih studija filozofskog fakulteta obrađivali teme koje su se uklapale u kurikul studija informacijskih znanosti. Za discipline koje fakultet nije imao, najprije su došli, kao vanjski suradnici, profesori s elektrotehnike, matematike, referalnog centra te vanjski suradnici iz institucija kao što su knjižnice, arhivi i muzeji. Studij je započeo samo s jednim profesorom stalno zaposlenim na Odsjeku, tri asistenta i vanjskim suradnicima.
Danas Odsjek ima sedam katedri: Katedru za arhivistiku i dokumentalistiku (predstojnik prof. dr. sc. Hrvoje Stančić), Katedru za bibliotekarstvo (predstojnica doc. dr. sc. Ana Barbarić), Katedru za društveno-humanističku informatiku (predstojnik prof. dr. sc. Zdravko Dovedan Han), Katedru za knjigu i nakladništvo (predstojnica prof. dr. sc. Daniela Živković), Katedru za leksikografiju i enciklopedistiku (predstojnik prof. dr. sc. Damir Boras), Katedru za medije i komunikologiju (predstojnica prof. dr. sc. Mihaela Banek Zorica), Katedru za muzeologiju i upravljanje baštinom (predstojnica prof. dr. sc. Žarka Vujić) i Katedru za organizaciju znanja (predstojnik prof. dr. sc. Miroslav Tuđman), [4] 34 zaposlena, prediplomski studij, diplomski studij i trogodišnji doktorski studij.
Pročelnici Odsjeka nakon profesora Lászla bili su: prof. dr. sc. Aleksandar Stipčević, prof. dr. sc. Ivo Maroević, prof. dr. sc. Jadranka Lasić-Lazić, prof. dr. sc. Tomislav Šola, prof. dr. sc. Vladimir Mateljan i prof. dr. sc. Mihaela Banek Zorica.
[1] Poslijediplomski studij bio je osnovan kao Sveučilišni interdisciplinarni poslijediplomski studij bibliotekarstva, dokumentacije i informatike 1961./62.
[2] Godine 1976. osniva se katedra za bibliotekarstvo koju prvo službeno vodi prof. dr. sc. Gajo Peleš, a zatim dr. sc. Ljerka Markić-Čučuković.
[3] Godine 1978. osniva se Katedra za društveno-humanističku informatiku koju vodi prof. dr. sc. Bulcsú László.
[4] Sveučilište u Zagrebu. Filozofski fakultet. Odsjek za informacijske znanosti. Katedre. URL: http://inf.ffzg.unizg.hr/index.php/hr/odsjek/katedre (9.3.2015.).