Jiri Hana i Alexandr Rosen održat će 17. siječnja 2014. godine, u Vijećnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu, s početkom u 17:15 sati gostujuće predavanje na temu CzeSL - Corpus of Czech as a Second Language. Radi se o projektu, o kojem možete više doznati ovdje.

Sažetak:
Učenički korpus CzeSL korpus je tekstova češkog kao drugog i stranog jezika i rezultat projekta inovacije obrazovanja na području češkog kao drugog jezika (Innovation of Education in the Field of Czech as a Second Language), koji se odvijao u sklopu programa obrazovanja za konkurentnost (Education for Competitiveness), financiranog od strane EU strukturnih fondova i vlade Češke republike. Institucije uključene u stvaranju korpusa su: Tehničko sveučilište u Liberecu, Karlovo sveučilište u Pragu i Udruga lektora češkog kao stranog jezika te određeni broj osnovnih škola i visokih škola, udruga građana, nevladinih organizacija i drugih institucija. CzeSL je prvi javno dostupan učenički korpus za češki jezik, ali i prvi učenički korpus slavenskih jezika.

Korpus sadrži oko 2.5 milijuna pojavnica, a uključuje tri podkorpusa:
- transkripte eseja stranih govornika s različitih razina učenja češkog jezika
- akademske tekstove stranih studenata na češkim sveučilištima s diplomskih ili doktorskih studija
- prijepise školskih tekstova učenika romskog podrijetla (pripadnika društveno isključenih grupa)

Tekstovi svih triju skupina pripadaju govornicima koji (još) nisu stekli jezične vještine odraslog izvornog govornika češkog jezika. Korpus može poslužiti za istraživanja učenja i poučavanja stranog jezika, ali i za praktične edukativne svrhe. Tekstovi su prikupljani od 2009. do 2012. u školama i na fakultetima, tj. u formalnom okruženju te uključeni u korpus uz suglasnost nadležnih institucija i pojedinaca. Eseji i rukom pisani školski ispiti prikupljani su u rukopisnom obliku, skenirani i prepisani u elektronički oblik. Akademski tekstovi neizvornih govornika dobiveni su od autora u elektronskom obliku.

Jiri Hana, istraživač na Institutu za formalnu i primijenjenu lingvistiku, Karlovo sveučilište u Pragu (http://ufal.mff.cuni.cz/~hana/)

Alexandr Rosen, istraživač na Institutu za teorijsku i računalnu lingvistiku, Filozofski fakultet, Karlovo sveučilište u Pragu (http://utkl.ff.cuni.cz/~rosen/)