Kolegij Informacijska pismenost

(vanjska izbornost, za studente FF-a)

ECTS: 5

Nositelji i izvođači: prof. dr. sc. Sonja Špiranec

Raspored nastave: predavanja (četvrtkom od 11.45 - 12.30); vježbe (grupa 1: 12.30 - 14.00 u učionici A-103; grupa 2: izvodi se online, samostalnim rješavanjem zadataka na Omegi)

KOLEGIJ JE NAMIJENJEN STUDENTIMA PREDDIPLOMSKOG STUDIJA!

OBAVIJEST O POČETKU NASTAVE (ljetni semestar 2018./2019.): Nastava počinje uvodnim predstavljanjem kolegija u četvrtak, 7. ožujka 2019. a naknadno uključivanje u nastavu neće biti moguće

Kolegij se sastoji od predavanja i vježbi. Cilj je kolegija upoznati studente s osnovama informacijske pismenosti, s mogućnošću korištenja informacijko-komunikacijske tehnologije u učenju i istraživanju, osobito s bazama podataka važnima za studij i istraživanje. Kolegij pruža studentima temelje za daljnje lakše kretanje kroz studij.

Teme:

Pojmovno određenje informacijske pismenosti. Važnost informacijske pismenosti u obrazovnim procesima i cjeloživotnom učenju.

Kritičko preispitivanje informacijske pismenosti kod učenika i studenata. Fenomen Google generacije. Informacijska anksioznost.

Informacijsko opismenjivanje:

• Strategije pretraživanja i vrste informacijskih izvora
  • Ključne riječi u pretraživanju. Oblikovanje upita
  • Znanstvene informacije; znanstveni časopisi.
  • Strategije istraživanja
  • Pretraživanje interneta
  • Pretraživanje akademskih baza podataka
  • Vrednovanje informacijskih izvora