Poštovani kolegice i kolege,

Pozivamo Vas na međunarodnu ljetnu školu ADA 2014 "Policies and Practices in Access to Digital Archives: Openness, Trustworthiness and Cost-efficiency" koja će se održati u Splitu od 30. lipnja do 4. srpnja 2014. godine.

Treću međunarodnu ljetnu školu o pristupu digitalnim arhivima zajednički organiziraju:
- Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
- Odsjek za povijest Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Splitu.

Međunarodni izlagači ljetne škole ADA 2014 i njihove teme:

Nermina Bogicevic
, Senior Archives and Records Assistant at the Special Tribunal for Lebanon (STL), Nizozemska
"Importance of Influencing Submission Information Packages"

Dr. Luciana Duranti, School of Library, Archival, and Information Studies, University of British Columbia, Vancouver, Kanada
"A Clear Sky Forecast on a Cloudy Day: Making, Keeping and Preserving Records in an Online Environment"

Dr. Gabrijela Gavran, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
"Practice in Digitization, Preservation and Access to Newspaper Digital and Print Archives Covering Human Rights and Democracy Issues in Croatia"

Neil Grindley
, Koordinator projekta 4C / Programme Manager JISC-a
"The Costs of Curation - Are we on the right track?"

Gabriella Ivacs
, Chief Archivist and Records Manager at the Open Society Archives of Central European University in Budapest, Hungary
"Think Big: Standards, Best Practices and Realities in Digital Preservation"

Dr. Marc Kosciejew, Department of Library Information and Archive Sciences, Faculty of Media and Knowledge Sciences, Sveučilište na Malti
"Documentation Theory and Transitional Justice"

Mr. Carlo Meghini, Networked Multimedia Information Systems Laboratory, Institute of the National Research Council of Italy
"Producing, Consuming and Preserving Linked Data"

Dr. Oleksandr Pastukhov, Department of Information Policy and Governance, Faculty of Media and Knowledge Sciences, Sveučilište na Malti
"Legal Aspects of Building Trust in Digital Archives"

Dr. Hrvoje Stancic, Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
"Digital Preservation in Cultural, Governmental and Business Sector"

Međunarodna ljetna škola namijenjena je studentima diplomskih i doktorskih studija te zaposlenim stručnjacima koji pokazuju aktivno zanimanje ili su uključeni u rad s digitalnim arhivima, knjižnicama, repozitorijima i sl. te imaju potrebu za cjeloživotnim obrazovanjem.

Službeni jezik međunarodne ljetne škole ADA 2014 je engleski. Polaznici međunarodne ljetne škole ADA 2014 prilikom registracije imaju priliku odlučiti se za posebno povoljan smještaj u Splitu.

Slobodno podijelite ovu informaciju s Vašim kolegama i studentima!

ADA 2014, http://www.ffzg.unizg.hr/ada2014/

Tijekom međunarodne ljetne škole ADA 2014 bit će organiziran okrugli stol na kojem će studenti doktorskih studija moći izložiti svoje istraživačke ideje. Izlaganja će biti u trajanju 10-15 minuta i nakon njih će slijediti diskusija.

Važno:

Sudjelovanje na ljetnoj školi može biti zamjena za pisanje seminarskih radova iz predmeta kod prof. dr. sc. Hrvoja Stančića:

- Očuvanje autentičnosti elektroničkog gradiva

- Planiranje procesa dugoročnog očuvanja elektroničkoga gradiva