U petak, 2. lipnja 2023. godine od 10 sati u Dvorani Jure Petričevića Matice hrvatske (Strossmayerov trg 4, Zagreb) održat će se multidisciplinarni znanstveni skup Filmske i televizijske ekranizacije hrvatske dramske književnosti do 1990. godine i njihov kritički odjek.

Organizatori skupa su Odjel za kazalište i film Matice hrvatske i Odsjek za povijest hrvatskog kazališta HAZU, u suradnji s Odsjekom za komparativnu književnost FFZG, Odsjekom za informacijske i komunikacijske znanosti FFZG i Odsjekom za novinarstvo i medijsku produkciju FPZG.

Ovaj je znanstveni skup prvi iz serije četiri znanstvena skupa na temu Hrvatska književnost na filmu i televiziji i kritički odjek ekranizacija, a koji će osim ekranizacija dramske književnosti uključivati i ekranizacije proze prije i nakon 1991. godine. Predsjednik organizacijskog odbora je dr.sc. Zlatko Vidačković. Skup je otvoren za javnost.

Program znanstvenog skupa je sljedeći:

10.00 Otvaranje znanstvenog skupa

10.10 Izv. prof. dr. sc. Nikša Sviličić
Specifikumi percepcije u ekranizaciji literarnih djela

10.20 Daniel Rafaelić, mag. hist.
Janus Pannonius između televizije i filma

10.30 Klara Kajba-Šimanić i prof. dr. sc Cvijeta Pavlović
Dubrovačka trilogija (1981.) – ekranizacija kazališne predstave

10.40 Christian Coltrane, univ. bacc. art.
Filmska adaptacija kazališne predstave A. G. Matoša – Malo pa ništa u režiji Georgija Para

10.50 Tomislav Čanković, mag. hist.
Transfiguracija Krležina Vučjaka u Horvatov izbor i njegova recepcija

11.00 Dr.sc. Zlatko Vidačković
Barunica Castelli-Glembay od Krležine drame i proze do kazališnih pozornica, ruske ekranizacije i pulske Arene

11.10 Nives Bolić, mag. litt. comp.
Prijenos Krležinog dramskog teksta na film iz prve ruke: na primjeru uloge Silberbrandta u drami Gospoda Glembajevi

11.20 Vesna Muhoberac, mag. philol. croat.
Mikrogluma: minimalna facijalna ekspresija i minigestikulacija u Vrdoljakovu filmu Glembajevi

11.30 Doc. dr. sc. Marijana Togonal
Pustolov pred vratima Milana Begovića: od dramskoga teksta do filmske slike

11.40 Ervin Pavleković, mag. comm i prof.dr.sc. Danijela Marot Kiš