ZKD forum

Srijeda, 30. listopada 2019. u 14 sati

Konferencijska dvorana Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2. kat)

Organizator: Zagrebačko knjižničarsko društvo

IZGUBLJENI U PRIJEVODU: MALO TEKSTA, PUNO NEDOUMICA

Program:

14.00   Jezik u umu, na jeziku i u slikovnicama i knjigama za mlade

Predavačica: dr. sc. Anita Peti-Stantić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Redovita profesorica južnoslavenskih jezika i poredbene lingvistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i voditeljica Katedre za slovenski jezik i književnost govorit će o vokabularu koji se koristi u prijevodima slikovnica za djecu i mlade (s posebnim osvrtom na obvezne lektirne naslove).

15.00   Pauza za kavu

15.20   Izgubljeni u prijevodu: malo teksta, puno nedoumica (panel rasprava)

Sudionice:

• dr. sc. Anda Bukvić Pažin, Društvo hrvatskih književnih prevodilaca
  • mr. sc. Emica Calogjera Rogić, Školska knjiga
  • Natalija Dragoja, KGZ – Gradska knjižnica u Zagrebu
  • dr. sc. Smiljana Narančić Kovač, Učiteljski fakultet u Zagrebu
  • Marija Odak Zidanić, OŠ Ivana Cankara u Zagrebu
  • dr. sc. Anita Peti-Stantić, Filozofski fakultet u Zagrebu

Osnovna su pitanja na koja će se nastojati odgovoriti: Koje su osobitosti prevođenja slikovnica? Što je to kvalitetan prijevod i kako ga prepoznati? Koje su posljedice loših prijevoda?

Zatim, kako odabrati dobru slikovnicu ili knjigu? Imaju li stručnjaci – prevoditelj, urednik, nakladnik, knjižničar, učitelj, profesor – iste kriterije vrednovanja kada je o jeziku riječ? Može li se postići bolja suradnja među njima?

Velika je važnost čitanja u razvoju pojedinca, a slobodno tržište podrazumijeva dostupnost knjiga različite kvalitete. Ipak, može li se i kako utjecati na jačanje svijesti o važnosti teksta u slikovnicama i knjigama za djecu?

17.00   Završetak

Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 28. listopada 2019. godine.

Link za prijavu sudjelovanja:

Dođite, poslušajte, uključite se…

Vidimo se srijedom u Knjižnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu!

Program je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture