Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti
Filozofski fakultet
Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb

Radionica 19
Upotreba multimedijalnih edukativnih alata u ranijoj dobi

Voditelji radionice:
doc. dr. sc. Krešimir Pavlina
Odsjek za informacijske znanosti, Filozofski fakultet u Zagrebu

dr. sc. Kristina Vučković
Odsjek za informacijske znanosti, Filozofski fakultet u Zagrebu

dr. sc. Lidija Cvikić
Odsjek za kroatistiku, Filozofski fakultet u Zagrebu

Radionica je održana 2. i 3. ožujka 2010. u računalnoj učionici Knjižnice Filozofskog fakulteta

Broj mjesta bio je ograničen na 27 polaznika.

9.30 – 10.00 Registracija, radni materijali

10.00 – 10.15 Uvod u radionicu

10.15 – 11.00 1. dio: Informacijska tehnologija u obrazovanju
Predavač: doc. dr. sc. Krešimir Pavlina
Predavanje će slušatelje upoznati s teorijskim spoznajama i praktičnim primjenama informacijsko-komunikacijskih tehnologija u odgojno-obrazovnom procesu. Pružit će se kratak povijesni prikaz razvoja elektroničkog obrazovanja. U predavanju će biti istaknute prednosti i nedostaci upotrebe informacijskih tehnologija na određenim stupnjevima obrazovanja i u određenim oblicima odgojno-obrazovnog rada. Posebno će biti istaknut problem prevelikog naglaska na tehnološkom razvoju elektroničkih obrazovnih sustava, a zanemarivanje razvoja metodike elektroničkog odgoja i obrazovanja i načina integracije elektroničkog obrazovanja u državne odgojno-obrazovne sustave.

11.00 – 11.15 Odmor uz kavu/čaj

11.15 – 12.00 2. dio: Računalna potpora jezičnome razvoju
Predavač: dr. sc. Lidija Cvikić
CD Putovanje kroz znanje izvrsna je pomoć djeci predškolske i rane školske dobi u razvoju i poticanju različitih vidova jezičnoga znanja. U ovome će se predavanju dati kratak pregled jezičnoga razvoja u hrvatskome jezike te će se pokazati koji se vidovi jezičnoga znanja i sposobnosti mogu poticati pomoću interaktivnih igara. Također će biti riječi i o posebnim skupinama govornika hrvatskoga jezika, kao što su inojezični govornici.

12.00 – 13.00 Pauza za ručak

13.00 – 14.30 3. dio: Praktična primjena edukativnog multimedijalnog alata (1. dio)
Predavač: dr. sc. Kristina Vučković
Polaznicima radionice bit će predstavljen edukativni CD Putovanje kroz znanje uz pomoć kojeg će se praktičnim primjerima pokazati mogućnosti njegove primjene u radu s djecom predškolske i rane školske dobi u svrhu razvijanja jezično-govornih vještina, predčitalačkih i čitalačkih vještina, kreativnog mišljenja i izražavanja.

14.30 – 14.45 Odmor uz kavu/čaj

14.45 – 15.45 4. dio: Praktična primjena edukativnog multimedijalnog alata (2. dio)
Predavač: dr. sc. Kristina Vučković
U ovom dijelu radionice obradit će se vježbe koje se mogu koristiti u svrhu uvježbavanja opažanja, koncentracije, motorike i prostorne orijentacije.

15.45 – 16.00 Zaključak radionice i diskusija

16.00 – Dodjela potvrda o sudjelovanju

Kome je radionica namijenjena?
Radionica je namijenjena odgajateljima, stručnim suradnicima u vrtićima i osnovnim školama (psiholozima, pedagozima, logopedima, rehabilitatorima) te dječjim i školskim knjižničarima.

Što se dobiva uz radionicu?
Uz radionicu polaznici dobivaju set tiskanih materijala i edukativni CD Putovanje kroz znanje. Na kraju polaznici dobivaju potvrdu o pohađanju radionice. Kava, čaj i lagani ručak su uključeni u cijenu radionice.