Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti
Filozofski fakultet
Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb

Radionica 16
Razvoj, primjena i upravljanje univerzalnom decimalnom klasifikacijom

Voditeljica radionice:
UDK konzorcijum

Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Ivana Lučića 3
seminarska dvorana na 2. katu nove knjižnice

Radionica je održana u dvama terminima:
ponedjeljak 20. travnja 2009. i utorak 19. svibnja 2009.

O UDK
Univerzalna Decimalna Klasifikacija (UDK) je pomagalo u organizaciji znanja koje se koristi u knjižnicama i dokumentacijskim centrima te u organizaciji digitalnih zbirki u oko 130 zemalja svijeta, a tablice UDK postoje prevedene na 40 jezika.
UDK je de facto standard u indeksiranju i klasifikaciji dokumentata, a zanimanje za ovu shemu i
njenu primjenu nadilazi okvir bibliografske domene.

KOME JE NAMIJENJENA RADIONICA?
Radionica je naprednog tipa i namijenjena klasifikacijskim stručnjacima koji rade s UDK i žele se daljnje informirati o planu razvoja i revizije UDK te detaljnijim pitanjima i prilagodbama klasifikacije za korištenje u rasporedu građe i/ili pretraživanje. Tokom radionice raspravljat će se pitanja o prilagodbi klasifikacije ulogama signiranja građe, alternativnog okupljanja sadržaja, pitanju odnosa stručnog i mjesnog kataloga te upravljanju klasifikacijskim oznakama putem normativne datoteke i utvrđivanja indeksne politike. Radionica će biti interaktivnog tipa s prostorom za pitanja i otvorenu diskusiju.

SADRŽAJ RADIONICE
Dat će se pregled važnijih promjena UDK u posljednje vrijeme, objasniti osnovne značajke razvojne politike s obzirom na strukture klasifikacije te dati pregled važnijih budućih izmjena. Prikazat ce se neke od online shema i objasniti mogućnosti kupnje i licencija za objavljivanje i korištenje klasifikacije. Polaznici će se upoznati s planovima i mogućnostima u pogledu novih standarde za prezentaciju i razmjenu klasifikacijskih podataka u mrežnom okruženju. Dat će se pregled osnovnih odluka u pogledu priimjene klasifikacije u rasporedu građe s obzirom na signiranje građe i označivanje u stručnom katalogu, indeksnu politiku te objasniti centralizirano upravljanje klasifikacijskim podacima putem normativne datoteke.

O PREDAVAČU
Dr. sc. Aida Slavić radi za UDK Konzorcijum u Hagu i Londonu kao jedan od urednika UDK, angažirana na pripremi, planiranju promjena te održavanju klasifikacije. Kao savjetnik British Standards Institution sudjelovala je na pripremi online i tiskanog izdanja engliskih tablica te držala radionice UDK za BSI i za CILIP. Dr. Slavić je autor preko šezdeset članaka iz područja organizacije znanja, klasifikacije, metapodataka, a sudjelovala je s pozvanim izlaganjima nabrojnim međunarodnim skupovima te kao pozvani predavač na sveučilištima u Hrvatskoj, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Španjolskoj.

09.00 – 10:00 Registracija i kava
10:00 – 11:15 1: Promjene i razvoj klasifikacije od povijesne uvjetovanosti i suvremenih zahtijeva. Planovi za budućnost. Novi UDK alati
11:15 – 11:30 Odmor uz kavu/čaj
11:30 – 12:30 2: Promjene u mrežnom okruženju, novi standardi i novi pristupi u održavanju, distribuciji i korištenju klasifikacije
12:30 – 13:30 Pauza za ručak
13:30 – 14:30 3: Razine primjene UDK: stručni raspored i stručni katalog. Indeksna politika. Područja UDK specijalno ovisna o pravilima primjene
14:30 – 14:45 Odmor uz kavu/čaj
14:45 – 15:30 4: Normativna datoteka klasifikacije, korištenje klasifikacijskih podataka u poboljšanju sadržajnog pristupa informacijama
15:30 – 16:00 5: Diskusija

Uz radionicu su polaznici dobili set tiskanih materijala. Na kraju polaznici su dobili potvrdu o pohađanju radionice. Kava, čaj i lagani ručak bili su uključeni u cijenu radionice.