Školske knjižnice

ECTS bodovi: 6

Ispit: seminar, pismeni, usmeni

Predavanja: Povijesni pregled razvoja školskih knjižnica kod nas i u svijetu. Dokumenti s područja štkolskog knjižničarstva. Zadaće školske knjižnice. Pedagoška i istraživačka uloga školske knjižnice. Informacijska pismenost. Kompetencije školskog knjžničara. Vrednovanje I normiranje rada školske knjižnice I knjižničara. Školska knjižnica u web okruženju.

Seminar: Uloga školske knjižnice u kurikulumu. Menadžment u školskom knjižničarstvu. Marketing u školskom knjižničarstvu. Informacijska pismenost i pismenosti 21. stoljeća.

Cilj: Upoznati studente s radom školske knjižnice, standardima i njenom ulogom u obrazovnom sustavu.

Literatura:

1.    Global perspectives on school libraries : projects and practices  / edited by Luisa Marquardt and Dianne Oberg.  Berlin ; New York : De Gruyter Saur, c2011
2.    Kovačević, D.  Lasić-Lazić, J. Lovrinčević, J,  Školska knjižnica - korak dalje. Zagreb : Filozofski Fakultet, Zavod za informacijske studije ; Altagama , 2004
3.    Lovrinčević, J. Kovačević, D. Lasić-Lazić, J. Banek Zorica, M.Znanjem do znanja : prilog metodici rada školskog knjižničara. Zagreb : Zavod za informacijske studije Odsjeka za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2005.
4.    Špiranec, S. Banek Zorica, M. Informacijska pismenost : teorijski okvir i polazišta.Zagreb : Zavod za informacijske studije Odsjeka za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2008.
5.    Zbornici radova Proljetne škole školskih knjižničara

Izborno

1.    Fundamentals of school library media management : a how-to-do-it manual / Barbara Stein Martin and Marco Zannier. - New York : Neal-Schuman Publishers, c2009.
2.    21st-century learning in school libraries / Kristin Fontichiaro, editor. - Santa Barbara, Calif. : Libraries Unlimited, c2009.
3.    The innovative school librarian : thinking outside the box / Sharon Markless, editor ; [contributors] Elizabeth Bentley... [et al.]. - London : Facet publishing, 2009.