Naziv kolegija: Digitalne obrazovne knjižnice

Nastavnik: prof. dr. sc. Mihaela Banek Zorica; prof. dr. sc. Sonja Špiranec

ECTS bodovi: 5

Jezik: Hrvatski

Trajanje: jedan semestar / preddiplomski studij

Status: izborni kolegij za studente Odsjeka informacijskih znanosti

Oblik nastave: 2 sat predavanja, 1 sat seminar

Uvjeti za upis kolegija: Nema uvjeta

Cilj kolegija: Upoznati studente s ulogom i zadacima knjižnice u digitalnom obrazovnom okruženju

Sadržaj kolegija:

Evolucijakonceptadigitalnih knjižnice. Uloga i vrste knjižnica u obrazovnom okruženju: školske, visokoškolske i sveučilišne knjižnice. Knjižnica kao središte obrazovnog procesa. Virtualna obrazovna okruženja. Objekti učenja. Repozitoriji. Metapodaci i standardi. Programska podrška učenju u elektroničkom obrazovnom okruženju. Virtualni svjetovi i učenje pomoću igara.

Način polaganja ispita: Pismeni i usmeni ispit, seminarski rad

Literatura:

Obavezna:
1. Arms, W. Digital libraries. MIT, 2000.
2. Digital library futures : user perspectives and institutional strategies / edited by Ingeborg Verheul, Anna Maria Tammaro, Steve Witt ; [International Federation of Library Associations and Institutions]. - Berlin : De Gruyter Saur, 2010.
3. E-books in libraries : a practical guide / edited by Kate Price and Virginia Havergal. London : Facet Publishing, 2011.
4. Envisioning future academic library services : initiatives, ideas and challenges / edited by Sue McKnight. London : Facet, 2010
5. Web 2.0 and libraries : impacts, technologies and trends / edited by Dave Parkes and Geoff Walton. - Oxford : Chandos Publishing, 2010.

Dodatna:
1. Allan, B. E-learning and teaching in library and information services. London: Facet publishing, 2002.
2. Banek Zorica, Mihaela; Ivanjko, Tomislav; Benčec, Maja. Social networking and libraries // Proceedings of the IADIS international conference e-Society 2012 / Kommers, P. ; Isaias, P. (ur.). Berlin : IADIS, 2012. 511-515
3. Banek Zorica, Mihaela; Eremić, Ana. Libraries in Web 2.0 Environment // INFuture2009: Digital Resources and Knowledge Sharing / Stančić, Hrvoje ; Seljan, Sanja ; Bawden, David ; Lasić-Lazić, Jadranka ; Slavić, Aida (ur.). Zagreb : Zagreb : Department of Information Sciences, Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, 2009. 479-487.
4. Kovačević, D. Lasić-Lazić, J. Lovrinčević, J. Školska knjižnica - korak dalje. Zagreb: Filozofski Fakultet, Zavod za informacijske studije:Altagama, 2004
5. Lasić-Lazić, Jadranka; Banek Zorica, Mihaela; Špiranec, Sonja. Repozitoriji digitalnog obrazovnog materijala kao sastavnica kvalitete suvremenih koncepta obrazovanja. // Edupoint. 5 (2005) , 33;
6. Learning objects: Standards, Metadata, Repositories, & LCMS/ ur. Keith Harman and Alex Koohang. Santa Rosa, Calif.: Informing Science Press, 2007
7. Lovrinčević, J. Kovačević, D. Lasić-Lazić, J. Banek Zorica, M.Znanjem do znanja : prilog metodici rada školskog knjižničara. Zagreb : Zavod za informacijske studije Odsjeka za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2005.