Filozofski fakultet i ove godine sudjeluje u programu "Sveučilišna knjiga" u okviru izložbenog prostora Sveučilišta u Zagrebu na sajmu Interliber od 12. do 17. studenoga 2024.
Iz bogatog programa promocija i događanja, izdvajamo:
poziv na promociju monografije "150 godina Filozofskoga fakulteta" koja će se održati u utorak 12. studenoga 2024. u 13 sati na Zagrebačkom velesajmu, paviljon 7, središnja pozornica.
poziv na promociju knjige "Građanska znanost" autora izv. prof. dr. sc. Tomislava Ivanjka, prof. dr. sc. Gorana Zlodija i doc. dr. sc. Zorana Horvata koja će se održati u utorak 12. studenoga 2024. u 16 sati na Zagrebačkom velesajmu, paviljon 6, štand 10b.
Mjesto: Konferencijska dvorana, 2. kat Knjižnice Filozofskog fakulteta
Martina Domaćinović, dugogodišnja koordinatorica Odjela za djecu i mladež Knjižnica grada Zagreba, predstaviti će inovativne projekte i radionice za djecu i mlade posvećene svijetu pripovijedanja. Svojim bogatim knjižničarskim iskustvom, Martina će nas uvesti u specifičnosti rada na dječjem odjelu, otkrivajući kako tim biranim temama uspijevaju privući mlade, poticati kreativno razmišljanje te razvijati njihove govorne, jezične, prezentacijske i kognitivne vještine. Naglasak njezina izlaganja bit će na knjižničarskim kompetencijama koje omogućuju odabir tema relevantnih za mladu publiku, dok se kroz moć pripovijedanja gradi prostor za osobni razvoj, izražavanje i stjecanje ključnih životnih vještina.
Pozivaju se studenti da prisustvuju događanju, posebno oni koji se u temama završnih ili diplomskih radova žele baviti knjižničnim uslugama za djecu i mlade.
Studenti iz ostalih godina (prva godina prijediplomskog, integriranog prijediplomskog i diplomskog studija, stručnog kratkog studija, više godine integriranog prijediplomskog i diplomskog studija, više godine prijediplomskog studija, druga godina stručnog kratkog studija i druga godina diplomskog studija) trebaju isključivo provjeriti podatke (ne učitavaju dodatnu dokumentaciju) i označiti prijavu klikom na gumb "Potvrđujem i prijavljujem se".
Studenti prve godine diplomskog sveučilišnog ili stručnog diplomskog studija obvezni su učitati u mrežnu aplikaciju Prijepis ocjena i/ili Dopunsku ispravu o studiju te upisati aritmetički prosjek ocjena s prethodne razine obrazovanja (prijediplomske razine obrazovanja).
Dostavljeni prilozi moraju biti na hrvatskome jeziku i latiničnome pismu.
Obrazac prijave podnosi se isključivo u elektroničkom obliku. Prijava se smatra potpunom nakon što je popunjen (pregledan) elektronički obrazac, učitana popratna dokumentacija (ako je potrebno) u mrežnoj aplikaciji za prijavu te potvrđen klik na gumb Potvrđujem i prijavljujem se.
Prijave s nepotpunom dokumentacijom, prijave koje ne budu podnesene u propisanome roku, kao i tiskane prijave poslane poštom, neće se razmatrati.
U povodu obilježavanja 150. obljetnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu srdačno vas pozivamo na tribinu pod nazivom S ALUMNIMA U SEDMICI U SEDAM.
Tribina će se održati u srijedu, 16. listopada 2024. godine u 19 sati u dvorani VII na Filozofskom fakultetu (Ivana Lučića 3, Zagreb).
Na ovom zanimljivom događanju, u obljetničkom tjednu FFZG-a, naši alumni - stručnjaci iz područja bibliotekarstva, podijelit će svoja znanja i iskustva o studiju bibliotekarstva te radu u knjižnicama.
Sudionici tribine su alumni i članovi radne skupine ZKD-a Novi informacijski stručnjaci (NIS-ovci):
Mihael Bily (Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Sesvete)
Lorena Martinić (Knjižnica Etnografskog muzeja u Zagrebu)
Lucija Prusac (Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica)
Ema Subotičanec (Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Medveščak)
Eva Vitković (Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Augusta Cesarca Ravnice) i
Martina Žugaj (Institut Ruđer Bošković, Centar za znanstvene informacije).
Razgovor će moderirati Monika Batur, asistentica na Filozofskom fakultetu.
Radujemo se vašem dolasku i prilici da zajedno obilježimo ovaj važan jubilej, kao i da čujemo zanimljive priče naših bivših studenata koji danas uspješno rade kao informacijski stručnjaci.
Uvodna predavanja iz kolegija Metodika nastave informatike 2 i Radionica kreativne nastave informatike održat će se u petak, 11.10.2024. godine s početkom u 9:45 sati u dvorani A-212a.
Orijentacijski sastanak sa studentima prve godine redovnog diplomskog studija informacijskih znanosti smjera bibliotekarstvo održat će se u utorak, 8. listopada 2024. godine od 18.30 do 19.30 sati u Dvorani 1.
Molim studente da prisustvuju sastanku. To se posebice odnosi na studente koji nisu završili prijediplomski studij informacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Studenti koji nikako ne mogu prisustvovati sastanku mogu me potražiti u terminu konzultacija, srijedom, od 10 do 12 sati u E-317 od 9. listopada 2024. godine.
Molim studente da se pripreme za sastanka na način da pročitaju Pravilnik o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u knjižničarskoj struci (NN 107/21).
prof. dr. sc. Ana Barbarić
predstojnica Katedre za bibliotekarstvo
Teorija informacijske znanosti - početak nastave 10.10. 2024 u 14.00
Pozivamo studente prve godine prijediplomskog studija Informacijskih znanosti na uvodni sastanak, na kojem će se upoznati s radom Odsjeka, nastavnicima i studentskim predstavnicima. Sastanak će se održati u utorak, 1.10.2024., u 11h u dvorani D7.
Nastava iz predmeta Vrednovanje arhivskoga gradiva i Spisovodstvo
Nastava iz kolegija Bibliografska organizacija 1(prijediplomski studij informacijskih znanosti) započinje u srijedu, 2. listopada 2024. godine u 8 sati u Dvorani 1 uvodnim predavanjem. Dolazak na uvodno predavanje je obvezan!
Ana Barbarić
Ana Barbarić - konzultacije u zimskom semestru akad. god. 2024./2025.
Doc. dr. sc. Denis Kos neće održati konzultacije 10.9.2024. godine. Konzultacije će se održati nakon ispitnog roka 13.9.2024. u 10.30 sati u prostoriji A-103.
Ivan Dunđer (ASP, NP): NOVI TERMIN održavanja ispita
Došlo je do promjene u rasporedu održavanja ispita. Naime, pisani dio ispita na 2. jesenskom roku će se održati u srijedu, 11.09.2024. (umjesto 09.09.2024.). prema sljedećem rasporedu:
Algoritmi i strukture podataka (ASP): od 9:00 sati u dvorani A-212a
Napredno programiranje (NP): od 10:00 sati u dvorani A-212a
Moram pomaknuti svoje ispite s 13.9. na 12.9. zbog obilježavanja četrdesete obljetnice Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku Filozofskog fakulteta i organizacije predavanja uvaženih arhivista C. Dollara, L. Ashley i M. Mišića. Predavanje je na temu “Digital Preservation Capability: A Retrospective” i održat će se 13.9. na fakultetu. Prije objavljeni termini ispita se preklapaju s predavanjem pa ih stoga pomičem.
Naravno, ovim putem vas potičem da dođete na predavanje kolegice Ashley i kolega Dollara i Mišića jer će biti zanimljivo i jer je to dobra prilika za čuti kako se vani provode projekti i analize vezane uz arhivsko gradivo.
Skrećemo pozornost i na adrese Konferencije (napominjemo kako je došlo do promjene u odnosu na prethodno objavljene adrese): Konferencija će se održati u prostorijama Sveučilišta Zadar, na Odjelu za turizam i komunikacijske znanosti (učionice 131 i 107), Ulica dr. Franje Tuđmana 24; smještaj sudionika, prema iskazanom interesu i raspoloživim kapacitetima, osiguran je u Studentskom domu na adresi Ulica dr. Franje Tuđmana 24d, u neposrednoj blizini Sveučilišta. Napominjemo kako su prijave u Studentski dom moguće od ponedjeljka, 26. kolovoza, dok je odjava iz doma - za sudionike koji ostaju do kraja Konferencije - u četvrtak, 29. kolovoza do 9.30 sati.
Na Fakultetskom vijeću je 17.7.2024. potvrđena prijelazna i izlazna strategija za prijediplomske studijske programe Informacijskih znanosti. Za jednopredmetni studijski program je dostupna ovdje, a za dvopredmetni ovdje.
Ana Barbarić neće održati konzultacije 27. lipnja 2024. godine. Umjesto toga, konzutacije će se održati 2. srpnja 2024. godine od 9.30 do 10.30 sati u E-317.
U e-biltenu Zagrebačkoga knjižničarskog društva Bez uveza objavljen je razgovor s Anom Kužnar i Evom Vitković dobitnicama nagrade za najbolje studente bibliotekarstva Zaklade Dr. Ljerka Markić Čučuković u akad. god. 2022./2023.
Raspored: Skupne obrane doktorskih sinopsisa i predstavljanja doktorskih tema (11.05.2024., D-4)
Raspored za Skupne obrane doktorskih sinopsisa i predstavljanja doktorskih tema (11.05.2024., dvorana D-4):
09:30 – 10:00 sati Marija Volarević Sršen: Upravljanje angažmanom korisnika na društvenim mrežama iz perspektive korporativnog komuniciranja na različitim tržištima 10:00 – 10:30 sati Marina Cvitanušić Brečić: Komuniciranje visokog obrazovanja prema javnosti 10:30 – 11:00 sati Maja Zelić: Uloga projektnih menadžera u kolaborativnom informacijskom ponašanju 11:00 – 11:30 sati Pauza
11:30 – 12:00 sati Matea Bilogrivić: Utjecaj muzejske komunikacije na prijem digitalne umjetnosti na primjeru nezamjenjivih tokena 12:00 – 12:30 sati Ivan Reljić: Učinkovitost tehnologija za izradu i prikaz 3D modela 12:30 – 13:00 sati Bojan Radišić: Model predikcije trajanja studiranja 13:00 sati Sastanak s Voditeljicom doktorskog studija
U četvrtak, 2. 5. 2024. godine Monika Batur neće održati konzultacije. U tjednu nakon, umjesto u četvrtak, održat će konzultacije u utorak, 7. 5. 2024. od 11 do 12 sati.
Sljedeće "Skupne obrane doktorskih sinopsisa i predstavljanja doktorskih tema" u organizaciji Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će se 11.05.2024. Raspored tema objavit ćemo naknadno na odsječkoj stranici PDS-a.
Novi izvanredni rok 23.4. za kolegije Uvod u arhivsku teoriju i praksu, Spisovodstvo, Sređivanje i opis arhivskoga gradiva, Vrednovanje arhivskoga gradiva (umjesto 24.4.)
Za kolegije Uvod u arhivsku teoriju i praksu, Spisovodstvo, Sređivanje i opis arhivskoga gradiva te Vrednovanje arhivskoga gradiva mijenja se datum izvanrednog roka s 24. travnja na 23. travnja, prema istoj satnici i u istoj prostoriji (E312).
Zadovoljstvo nam je pozvati vas na putopisno predstavljanje knjige Their faraway home: The story of Croats in New Zealand through publications autorica Ivane Hebrang Grgić i Ane Barbarić (2023, Exisle Publishing i Naklada Ljevak), koje će se održati u četvrtak, 18. travnja 2024. godine s početkom u 20 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5, Zagreb.
Zaklada Dr. Ljerka Markić Čučuković dodjeljuje godišnje nagrade koje se sastoje od novčanog iznosa i povelje najboljim studentima bibliotekarstva od akad. god. 1997./1998. Nagrađuje i knjižnice, ustanove, udruge, pojedince za značajan doprinos knjižničarskoj struci.
Zakladni je odbor odabrao najbolje studente informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo u akad. god. 2022./2023. To su Ana Kužnar i Eva Vitković. Zakladni odbor donio je odluku o dobitniku nagrade za knjižnicu, ustanovu, udrugu i pojedinca, koji promiču knjižničarsku struku i bibliotekarstvo općenito u 2023. godini. Nagradu je dobio Josip Strija, školski knjižničar koji je svojim zalaganjem, radom, znanjem i vještinama doprinio promociji, ugledu i kvaliteti školskog knjižničarstva i obrazovanja općenito.
Čestitamo dobitnicima!
Nagrade dobitnicima bit će uručene u petak, 5. travnja 2024. godine u 13 sati u Vijećnici Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.
Radujemo se vašem dolasku!
prof. dr. sc. Ana Barbarić
predsjednica Zakladnog odbora
Izvanredni ispitni rokovi - Uvod u ahv teoriju i praksu, Spisovodstvo, Sređivanje i opis ahv gradiva, Vrednovanje ahv gradiva
Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za ak. god. 2023./2024.
Sveučilište u Zagrebu raspisalo je Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za akademsku godinu 2023./2024. Pravo natjecanja za Rektorovu nagradu imaju svi studenti prijediplomskih, diplomskih te integriranih prijediplomskih i diplomskih studija Sveučilišta u Zagrebu koji u trenutku prijave rada imaju status studenta.
Za prijavu rada u kategorijama a) do d), studenti su dužni do petka 30. kolovoza 2024. do 16 sati:
prijaviti rad na mrežnim stranicama Sveučilišta (unizg.hr/rektorova-nagrada)
ispis cijelog prijavljenog rada (uključujući i potpisano obrazloženje mentora) u dva (2) uvezana primjerka i popratni dopis dostaviti u Urudžbeni ured Fakulteta (D-01)
elektronski primjerak rada i obrazloženja mentora dostaviti na e-mail adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Mentori svoje mišljenje o prijavljenom radu (najkasnije do petka 30. kolovoza 2024. do 16 sati) unose u aplikaciju korištenjem šifre koju im student dostavlja nakon prijave rada.
Studenti mogu pristupiti aplikaciji na mrežnim stranicama Sveučilišta svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (ako ne znaju korisničko ime ili lozinku, za pomoć se mogu obratiti administratoru korisničkih računa). Molimo studente da nakon on-line prijave obavezno provjere status prijave u aplikaciji (pod „Pregled prijava“).
Za prijavu rada u kategorijama e) i f) potrebno je ispunjeni obrazac (dostupan na mrežnoj stranici Fakulteta) i obrazloženje mentora do srijede kolovoza poslati na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. kako bi radovi pravovremeno bili prijavljeni na stranicama Sveučilišta.
Natječaj, Pravilnik i popratni dokumenti mogu se preuzeti na stranicama Fakulteta (www.ffzg.unizg.hr).
Svečana dodjela Rektorove nagrade održat će se na Sveučilištu u Zagrebu u Tjednu Sveučilišta.
Link natjecaja za dodjelu rekorove nagrade za 2023_2024 je na poveznici
Dane 22.3., 27.3., 4.4., 5.4., 12.4., 19.4., 26.4., 3.5., 10.5., 17.5., 31.5., 7.6., 21.6., 19.6. 2024. tajništvo neće raditi zbog korištenja starog godišnjeg odmora.
Poštovani studenti, podsjećam da prođete dio o arhivima kakvi su bili u Egiptu iz Posnera (1972:70-90) za seminarski dio i da se onda vidimo sutra, u ponedjeljak 18.3., na predavanju u 12:30-14:00 sati u A308. Iznimno sami odrađujete seminarski dio (čitanje navedenog poglavlja knjige Arcives in the ancient world) zbog dovršavanja vježbi na drugom kolegiju.
dr. sc. A. Rajh, izv. prof.
Ana Barbarić - termin konzultacija u ljetnom semestru
Za pristup predavanju potrebno je imati instaliranu aplikaciju Zoom te zvučnik/slušalice, a za aktivno uključenje treba imati ispravnu web kameru i mikrofon.
Od 07.03.2024. kreće kontaktna nastava u dvorani A-212A prema dogovorenom rasporedu.
---
nastavnici: doc. dr. sc. Ivan Dunđer kolegij: Algoritmi i strukture podataka predavanja + seminara + vježbi: 2+0+1 obavezan kolegij, ECTS bodova: 6
Uvodno predavanje iz kolegija Metodika informacijskog odgoja i obrazovanja 1 održat će se u petak, 1.3.2024. godine, s početkom u 11:45 sati u dvorani A-212a.
Napredno programiranje - početak nastave, 28.02.2024.
Za pristup predavanju potrebno je imati instaliranu aplikaciju Zoom te zvučnik/slušalice, a za aktivno uključenje treba imati ispravnu web kameru i mikrofon.
Od 06.03.2024. kreće kontaktna nastava u dvorani A-212A prema dogovorenom rasporedu.
---
nastavnici: doc. dr. sc. Ivan Dunđer kolegij: Napredno programiranje predavanja + seminara + vježbi: 1+2+1 obavezan kolegij, ECTS bodova: 6
Nova učionica za predavanja Sređivanje i opis arhivskog gradiva: a212a
Poštovani studenti, od ponedjeljka 4. ožujka mijenjamo učionicu za predavanja kolegija Sređivanje i opis arhivskog gradiva - umjesto u a308 idemo u a212a jer ondje imamo računala. Vježbe ostaju u istoj učionici.
Osnove digitalne obrade teksta i slike - početak nastave
Nastava na kolegiju "Digitalna obrada teksta i slike" započinje 7. ožujka.2024. Prvi termin nastave održat će se online preko Zoom platforme (link naveden na Omegi, na stranici kolegija).
Nastava iz kolegija Bibliografska organizacija II započinje u četvrtak, 7. ožujka 2024. godine uvodnim predavanjem. Dolazak na uvodno predavanje 7. ožujka je obvezatan zbog podjele studenta u grupe za vježbe.
Nastava iz izbornih kolegija Knjiga i čitanje i Narodne knjižnice započinje u petak, 8. ožujka 2024. godine uvodnim predavanjima. Neophodno je da studenti koji su upisali ili žele upisati navedene izborne kolegije dođu na uvodna predavanja 8. ožujka.
Predmet Sređivanje i opis arhivskoga gradiva A. Rajh počinje izvoditi u ponedjeljak 26. veljače (10:15 u dvorani A308). Počinjemo s uvodnim predavanjem i izlaganjem osnovnih pojmova iz tematike kolegija. U tjednima nakon toga radit ćemo opis gradiva i norme opisa te izvoditi opise tehničkih jedinica odabrane ostavštine prema recentnoj deskriptivnoj normi RiC i odabranoj serijalizaciji, koje bismo trebali povezati uz pomoć graf baze podataka.
Zaklada Dr. Ljerka Markić Čučuković dodjeljuje godišnje nagrade koje se sastoje od novčanog iznosa i povelje najboljim studentima bibliotekarstva od akad. god. 1997./1998. Nagrađuje i knjižnice, ustanove, udruge, pojedince za značajan doprinos knjižničarskoj struci.
Na sjednici održanoj od 1. do 6. veljače 2024. godine Zakladni odbor jednoglasno je odabrao najbolje studente informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo u akad. god. 2022./2023. To su studentice Ana Kužnar i Eva Vitković. Nagrada se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 1.000 eura.
Na istoj sjednici, Zakladni odbor većinom glasova donio je odluku o dobitniku nagrade za knjižnicu, ustanovu, udrugu i pojedinca, koji promiču knjižničarsku struku i bibliotekarstvo općenito. Nagradu je dobio Josip Strija, školski knjižničar koji je svojim zalaganjem, radom, znanjem i vještinama doprinio promociji, ugledu i kvaliteti školskog knjižničarstva i obrazovanja općenito. Nagrada se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 1.500 eura.
Čestitamo dobitnicima!
Obavijest o datumu dodjele bit će objavljena naknadno.
prof. dr. sc. Ana Barbarić
predsjednica Zakladnog odbora
Ana Barbarić - konzultacije 14. veljače 2024. umjesto 12. veljače 2024.
Zbog bolesti Ana Barbarić neće održati konzultacije u ponedjeljak, 12. veljače 2024. godine. Umjesto toga studenti mogu doći u srijedu 14. veljače 2024. godine od 12 do 13 sati u E-317.
Arhiv tvrtke Kraš traži studenta/icu za studentski posao vezan uz digitalizaciju. Za više informacija se javite gosp. Draženku Kovaču na adresu e-pošte: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ili telefonski na: 099 216 6306.
Predstojnik Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku prof. dr. sc. Hrvoje Stančić
U izdanju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu objavljena je knjiga Građanska znanostautora Tomislava Ivanjka, Gorana Zlodija i Zorana Horvata. Glavni cilj ove knjige obrazovati je i osnažiti istraživače, građane i voditelje radionica i programa građanske znanosti pružajući uvide u teorijske osnove, metode primjene i strategije za evaluaciju. Kroz detaljnu analizu ova knjiga pokušava razjasniti što građanska znanost zaista predstavlja, kako se razvijala tijekom vremena i kako se danas primjenjuje. Poseban naglasak stavljen je na važnost građanske znanosti u društvu kroz prikaz primjera njezinih primjena u humanističkim i društvenim istraživanjima u kojima se može olakšati prikupljanje podataka, potaknuti šira uključenost zajednice i poticati bolje razumijevanje društvenih fenomena.
Prijave tema završnih i diplomskih radova moguće su od 1.2. do 15.3.2024. Više informacija o prijavi i daljnjem postupku za prijediplomski studij dostupno je ovdje, a za diplomski ovdje.
Dr. sc. Željko Trbušić će do daljnjeg konzultacije održavati po dogovoru - mailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Studentski posao - Poslovna inteligencija za BIRD - startup inkubator za AI
Kompanija Poslovna inteligencija u ime BIRD incubatora - u potrazi za još jednim studentom/icom koji bio pojačanje timu!
Opis posla navodi da se radi o kombinaciji marketinga i project managementa. Jako je bitno da su kandidati zainteresirani za AI i startup ekosustave te da se razumiju u tehnologiju, s obzirom da se BIRD incubator bavi inkubiranjem starupova u području AI i inovativnih tehnologija.
“LUMEN Data Science najveće je studentsko natjecanje u dubinskoj analizi velikih količina podataka i izradi Big Data rješenja. Studenti postupcima analize i obrade velikih količina strukturiranih i nestrukturiranih podataka razvijaju rješenje kojim nastoje odgovoriti na problem Nagradnog zadatka. Pritom koriste različite statističke metode, tehnike strojnog učenja te umjetnu inteligenciju. Tijekom natjecanja održavaju se radionice i konzultacije kojima natjecatelji mogu pristupiti, a koje služe kao pomoć u rješavanju zadatka. Nakon finalne predaje rješenja proglašavaju se pobjednici i dodjeljuju nagrade.
Na LUMEN Data Science natjecanje mogu se prijaviti svi zainteresirani studenti iz regije.
Prijave su otvorene od 10.1. do 26.1.2024. godine, a poveznicu za prijavu, temu ovogodišnjeg nagradnog zadatka i sve ostale informacije možete pronaći na našojweb stranici.”
U slučaju da imate još kakvih pitanja, stojim Vam na raspolaganju. Ako Vam se netko od studenata javi za dodatne informacije, slobodno iz uputite na sljedeći mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Kontakt za FFZG: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
“LUMEN Data Science najveće je studentsko natjecanje u dubinskoj analizi velikih količina podataka i izradi Big Data rješenja. Studenti postupcima analize i obrade velikih količina strukturiranih i nestrukturiranih podataka razvijaju rješenje kojim nastoje odgovoriti na problem Nagradnog zadatka. Pritom koriste različite statističke metode, tehnike strojnog učenja te umjetnu inteligenciju. Tijekom natjecanja održavaju se radionice i konzultacije kojima natjecatelji mogu pristupiti, a koje služe kao pomoć u rješavanju zadatka. Nakon finalne predaje rješenja proglašavaju se pobjednici i dodjeljuju nagrade.
Na LUMEN Data Science natjecanje mogu se prijaviti svi zainteresirani studenti iz regije. Prijave su otvorene od 10.1. do 26.1.2024. godine, a poveznicu za prijavu, temu ovogodišnjeg nagradnog zadatka i sve ostale informacije možete pronaći na našoj web stranici.”
Za sva pitanja možete se obratiti na sljedeću e-mail adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Projekt Hrvatski isljenički tisak u Dobro jutro, Hrvatska
Ivana Hebrang Grgić i Ana Barbarić gostovale su u emisiji Dobro jutro, Hrvatska na Hrvatskoj televiziji 22. prosinca 2023. godine. Predstavile su knjigu Their faraway home i govorile o istraživanju publikacija Hrvata u Novome Zelandu.
Natječaj Zaklade Dr. Ljerke Markić Čučuković za najbolje studente bibliotekarstva za akad. god. 2022./2023.
Dr. sc. Željko Trbušić neće održati konzultacije 21. prosinca 2023. godine. Studenti se mogu za alternativni termin i sva ostala pitanja javiti e-mailom.
prof. Seljan - 11.12.2023. otkazuje predavanja i konzultacije zbog bolesti
Pozivaju se studenti završne godine diplomskog studija informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo, na orijentacijski sastanak u vezi prakse u knjižnicama (obveza u ljetnom semestru). Praksu nije moguće dogovoriti putem poruke elektroničke pošte, a sve potrebne informacije bit će iznesene na sastanku. Studenti koji ne mogu prisustvovati sastanku, moraju doći na konzultacije u siječnju, od 8. siječnja 2024. nadalje (ponedjeljkom od 14 do 16 sati u E-317). Praksu koju nisam UNAPRIJED odobrila, nisam u mogućnosti upisati u ISVU (Studomat).
Sastanak će se održati u petak, 15. prosinca 2023. u D-3 od 17 do 18 sati.
Na sastanak mogu doći i studenti prijediplomskog studija informacijskih znanosti koji su zainteresirani za praksu u knjižnicama. U ovoj akademskoj godini mogu organizirati praksu u knjižnicama za 20 studenata prijediplomskog studija. Ponovo, praksa koja nije unaprijed dogovorena te koju nisam odobrila, ne može biti upisana u ISVU (Studomat).
Studenti prijediplomskog koji ne mogu prisustvovati sastanku, moraju doći na konzultacije u siječnju, od 8. siječnja 2024. nadalje (ponedjeljkom od 14 do 16 sati u E-317) jer se praksa ne dogovora putem poruka elektroničke pošte.
BIRD Inkubator, u suradnji sa N1, vas ponosno poziva na jedinstveni data challenge - AI Izbori!
Pridruži se AI Izborima koji će se održavati u periodu od prosinca 2023. do travnja 2024. u prostorijama BIRD Inkubatora na adresi Franje Petračića 4 u Zagrebu.
Upoznaj stručan žiri i tvoje buduće mentore, iskoristi postojeće podatke i pomoću tehnologije i umjetne inteligencije predvidi rezultate parlamentarnih izbora 2024. godine!
U formatu TV emisije od 8 epizoda, uz pomoć izvanrednih mentora dođi sa svojim timom što bliže rezultatima parlamentarnih izbora i osvoji vrijedne nagrade!
Ako si studentica ili student i voliš podatke i umjetnu inteligenciju, prijavi se putem linka za prijavu: https://bird-incubator.com/events/ai-izbori-powered-by-n1/najkasnije do 5.12.2023. Sve dodatne informacije poslat ćemo ti najkasnije do 5.12.2023. na mail adresu.
Usudi se testirati granice umjetne inteligencije i predvidjeti nepredvidivo!
Monika Batur neće održati konzultacije 20. studenoga 2023. godine. Sve upite možete poslati na email adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Zbog službenog puta u Linz, Austrija, dr. sc. Željko Trbušić neće održati konzultacije 16. studenog 2023. godine. Studenti se mogu za alternativni termin i sva ostala pitanja javiti e-mailom.
Ana Barbarić - konzultacije 13., 20. i 27. studenoga i 4. prosinca 2023.
Zbog službenog putovanja u Novi Zeland i Australiju, Ana Barbarić neće održati konzultacije 13., 20. i 27. studenoga te 4. prosinca 2023. godine.
Ako je neophodno studenti se s upitima mogu javiti elektroničkom poštom, no pitanja oko studentske prakse, tema diplomskih radova i slično bit će riješena nakon povratka s puta.
U prosincu 2023. bit će održan orijentacijski sastanak u vezi studentske prakse u knjižnicama (točan datum bit će objavljen naknadno).
Zbog obaveza na pripremi izlagačkog prostora Sveučilišta u Zagrebu na Interliberu, Monika Batur neće održati konzultacije u ponedjeljak, 6. 11. 2023. Za sva pitanja kao i za alternativni termin konzultacije možete se javiti e-mailom.
U suizdavaštvu australskog i novozelandskog izdavača Exisle Publishing te Naklade Ljevak objavljena je knjiga Their faraway home: The story of Croats in New Zealandthrough publications autorica Ivane Hebrang Grgić i Ane Barbarić. Riječ je o nadopunjenom i prerađenom izdanju knjige Ni s kućom ni bez kuće: nakladnička djelatnost Hrvata u Novome Zelandu istih autorica objavljene 2021. godine u izdanju Naklade Ljevak. Knjiga Ni s kućom ni bez kuće dostupna je u otvorenom pristupu u repozitoriju Hrvatski iseljenički tisak kao i u institucijskom repozitoriju ODRAZ Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
U petak 27.10., kako je i bilo najavljeno, neće biti nastave iz predmeta Spisovodstvo zbog službenog puta predavača na 54. savjetovanje hrvatskih arhivista.
Zlodi - početak nastave i konzultacije u zimskom semestru
Nastava iz kolegija Dokumentacija u muzejima I (preddiplomski studij) započinje u petak 6.10.2023. u 12:30 sati u A212a.
Nastava iz kolegija Dokumentacija u muzejima II (diplomski studij) započinje u ponedjeljak 9.10.2023. u 15:15 sati u A103 (u idućim terminima nastava počinje u 14:45!).
Konzultacije u zimskom semestru održavat će se petkom od 13:30 do 14:30 sati u E316.
Izv. prof. dr. sc. Goran Zlodi
Orijentacijski sastanak - prva godina redovnog dipl. studija inf. znanosti, bibliotekarstvo
Orijentacijski sastanak sa studentima prve godine redovnog diplomskog studija informacijskih znanosti smjera bibliotekarstvo održat će se u četvrtak, 12. listopada 2023. od 15.30 do 17 sati u A-308.
Molim studente da prisustvuju sastanku. To se posebice odnosi na studente koji nisu završili preddiplomski studij informacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Studenti koji nikako ne mogu prisustvovati sastanku mogu me potražiti u terminu konzultacija, ponedjeljkom, od 14 do 16 sati u E-317 od 9. listopada 2023.
Molim studente da se pripreme za sastanka na način da pročitaju Pravilnik o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u knjižničarskoj struci (NN 107/21).
Nastava iz kolegija Engleski jezik za informacijske stručnjake počinje sljedeći tjedan 10. i 11. listopada. Studenti mogu doći u jedan od ponuđenih termina: utorak 14:45 - 16:15; utorak 16:15 - 17:45; utorak 17:45 - 19:15; srijeda 15:30 - 17:00 ili srijeda 17:00 - 18:30 sve u A 103.
Nastava iz kolegija Vrednovanje arhivskoga gradiva počinje 2. listopada, a nastava iz kolegija Spisovodstvo počinje 6. listopada prema rasporedu. Održat ću uvodna predavanja, upoznati polaznike s tematikom kolegija, osnovnom terminologijom i literaturom te objasniti princip rada na kolegijima. Dolazak je, dakako, obavezan. Taj prvi tjedan bismo imali uvodna predavanja, a od drugog tjedna, uz predavanja, kreću i seminari.
Uvodni sastanak I/IV godina - Muzeologija i upravljanje baštinom
Uvodni sastanak za studente I. (odnosno IV.) godine koji su upisali smjer/studij Muzeologija i upravljanje baštinom održati će se u Etnografskom muzeju u Zagrebu u četvrtak 05. listopada 2023. godine s početkom od 14:15 sati. Zbirno mjesto je u ulaznom prostoru muzeja u 14:10. Sastanak, i kratki obilazak određenih muzejskih segmenata će trajati probližno 60 minuta.
Zbog službenog putovanja nastavnika redovita nastava kolegija "Upravljanje informacijama i znanjem" započet će u utorak 17. listopada 2023. prema rasporedu.
Zbog službenog putovanja izvođača redovita predavanja iz kolegija Upravljanje baštinom (UT 16:15 - 19:15; A-104) započeti će u utorak 10. listopada 2023.
Zbog službenog putovanja izvođača redovita predavanja iz kolegija Marketing baštine (PON 12:30 - 15:30; A-308) započeti će u ponedjeljak 09. listopada 2023.
Nastava iz kolegija Bibliografska organizacija 1 počinje 9. listopada 2023. godine prema rasporedu. Dolazak na prvo predavanje 9. listopada 2023. godine obavezan je zbog podjele studenata u grupe za vježbe.
Primjena korpusa u humanističkim istraživanjima - početak nastave
Pozivamo studente prve godine prijediplomskog studija Informacijskih znanosti na uvodni sastanak, na kojem će se upoznati s radom Odsjeka, nastavnicima i studentskim predstavnicima. Sastanak će se održati u ponedjeljak, 2.10.2023., u 15.30 u dvorani D7.
Pozivamo vas na predstavljanje knjige posvećene izv. prof. dr. sc. Nives Tomašević, Kreativni pristupi nakladništvu i baštini: (ne)vidljiva Nives Tomašević. Knjiga je objavljena kao 5. u nizu Studije iz knjižnične i informacijske znanosti Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru.
Svečano predstavljanje knjige održat će se 21. rujna 2023. u 19.30 u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5, u Zagrebu.
Uvod u arhivsku teoriju i praksu te Vrednovanje arhivskog gradiva - promjena termina održavanja ispita
od akademske godine 2023./2024. započinje novi združeni diplomski studij digitalne lingvistike. Riječ je o združenom diplomskom studijskom programu u kojem sudjeluju i izvode ga tri sveučilišta: Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište u Ljubljani i Masarykovo Sveučilište u Brnu. Studij traje 2 godine, a donosi ukupno 120 ECTS bodova.
Ono što je posebnost ovog studija je da se jedan semestar studira u inozemstvu, interdisciplinaran je (informacijske i komunikacijske znanosti, lingvistika, društvene znanosti, informatika) te je studijski progam modularan s velikom izbornošću što znači da student ima visoku razinu samostalnog izbora koje će kolegije slušati, s obzirom na svoje interese.
Prijave na združeni diplomski studij digitalne lingvistike odvijat će se u vrijeme redovnih upisa na diplomske studije, od 4. do 22. rujna 2023. putem online obrasca.
Više informacija o studiju možete pronaći na ovoj poveznici i u letku.
Doc. dr. sc. Denis Kos neće održati konzultacije 20.7.2023. zbog odlaska na službeno putovanje. Prve iduće konzultacije održat će se nakon kolektivnog godišnjeg odmora.
prosljedjujem mail Dekana Filozofskog fakulteta vezano za alumne
_________________________________________________
Postovani studenti i profesori, djelatnici Fakulteta, alumni
sljedeće 2024. godine Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu obilježava 150. obljetnicu svog osnutka. Za tu prigodu pripremamo monografiju o našemu Fakultetu. U okviru monografije željeli bismo objaviti i uspomene naših bivših studenata. Stoga Vam se obraćam kao našim alumnima s molbom da putem mrežnog obrasca podijelite s nama neke svoje uspomene iz studentskih dana i svoja razmišljanja o tomu što je studiranje na našemu Fakultetu značilo za Vaš profesionalni i osobni razvoj.
Ujedno Vas pozivam da se upišete u bazu alumna Filozofskog fakulteta kako bismo mogli u budućnosti koristiti Vaše kontakt podatke u skladu s propisima o zaštiti osobnih podataka za nastavak suradnje. Filozofski fakultet se ponosi svojim alumnima i želja nam je izgraditi čvršći odnos te bolji i redovitiji kontakt sa svojim bivšim studentima.
Siguran sam da Vaš osobni i profesionalni razvoj, bez obzira je li ostvaren unutar struke koju ste studirali ili na nekomu drugomu području, našim studentima može biti svijetli primjer perspektive koja im se otvara studiranjem na Filozofskom fakultetu.
U iskrenoj nadi da ćete se odazvati pozivu, srdačno Vas pozdravljam te unaprijed najljepše zahvaljujem.
Ana Barbarić neće kontaktno održati konzultacije 17. srpnja 2023. Studenti se mogu javiti elektroničkom poštom. Sljedeće kontaktne konzultacije bit će održane 28. kolovoza 2023.
Novi združeni diplomski studij Digitalne lingvistike
od akademske godine 2023./2024. započinje novi združeni diplomski studij digitalne lingvistike. Riječ je o združenom diplomskom studijskom programu u kojem sudjeluju i izvode ga tri sveučilišta: Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište u Ljubljani i Masarykovo Sveučilište u Brnu. Studij traje 2 godine, a donosi ukupno 120 ECTS bodova.
Ono što je posebnost ovog studija je da se jedan semestar studira u inozemstvu, interdisciplinaran je (informacijske i komunikacijske znanosti, lingvistika, društvene znanosti, informatika) te je studijski progam modularan s velikom izbornošću što znači da student ima visoku razinu samostalnog izbora koje će kolegije slušati, s obzirom na svoje interese.
Prijave na združeni diplomski studij digitalne lingvistike odvijat će se u vrijeme redovnih upisa na diplomske studije, od 4. do 22. rujna 2023. putem online obrasca.
Više informacija o studiju možete pronaći na ovoj poveznici i u letku.
Ana Barbarić je na službenom putu od 31. svibnja do 2. lipnja 2023. Kako u kabinetu E-317 radovi i dalje traju, Ana Barbarić nije u mogućnosti održati konzultacije kontaktno 29. svibnja 2023. Studenti se mogu javiti e mailom, pa po potebi mogu biti dogovorene i online konzultacije.
Doc. dr. sc. Denis Kos zbog odlaska na službeni put i državnih praznika neće održavati konzultacije u redovnom terminu od 25.5. do 15.6. Iduće redovne konzultacije održat će 15.6.2023. Studenti se mogu javiti za dogovor o online konzultacijama.
Ana Barbarić - konzultacije 22. svibnja 2023. i službeni put
Ana Barbarić je na službenom putu od 23. svibnja do 25. svibnja 2023. Kako u kabinetu E-317 radovi i dalje traju, Ana Barbarić nije u mogućnosti održati konzultacije kontaktno 22. svibnja 2023. Studenti se mogu javiti e mailom, pa po potebi mogu biti dogovorene i online konzultacije.
Zbog radova u kabinetu E-317 (zamjena prozora) i žurnog finaliziranja reformiranih studijskih programa, Ana Barbarić 15. svibnja 2023. neće održati konzultacije.
Ana Barbarić u ponedjeljak, 8. svibnja 2023. neće održati konzultacije. Studenti mogu doći na konzutacije u utorak, 9. svibnja 2023. od 10.30 do 11.30 u E-317.
s obzirom na to da je Veliki petak neradni dan došlo je do promjene datuma održavanja ispita na kolegijima prof. dr. sc. Špiranec, prof. dr. sc. Banek Zorica i doc. dr. sc. Kosa.
Vaše prijave za 7.4. vrijede, no sam rok održat će se 14.4.2023. A-212a u 14:00.
Izvanredne ispite iz kolegija Uvod u arhivsku teoriju i praksu, Sređivanje i opis arhivskog gradiva, Spisovodstvo i Vrednovanje arhivskog gradiva održat će izv.prof.dr.sc. Arian Rajh 05.04. i 14.04.2023. od 9 sati nadalje, u prostoriji E312.
Zaklada Dr. Ljerka Markić Čučuković dodjeljuje godišnje nagrade koje se sastoje od novčanog iznosa i povelje najboljim studentima bibliotekarstva od akad. god. 1997./1998. Nagrađuje i knjižnice, ustanove, udruge, pojedince za značajan doprinos knjižničarskoj struci.
Zakladni je odbor odabrao najbolje studente informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo u akad. god. 2021./2022. To su Marijeta Čubrić i Branimir Guć. Zakladni odbor donio je odluku o dobitniku nagrade za knjižnicu, ustanovu, udrugu i pojedinca, koji promiču knjižničarsku struku i bibliotekarstvo općenito u 2022. godini. Nagradu je dobila Bernadica Ivanković, knjižničarska savjetnica iz Gradske knjižnice Subotica koja svojim radom, zalaganjem i idejama te provedenim aktivnostima pridonosi boljitku hrvatske manjine u Vojvodini.
Čestitamo dobitnicima!
Nagrade dobitnicima bit će uručene u petak, 3. ožujka 2023. u 9.30 sati u Vijećnici Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.
Radujemo se vašem dolasku!
prof. dr. sc. Ana Barbarić
predsjednica Zakladnog odbora
Zlodi - početak nastave i konzultacije u ljetnom semestru
Za pristup predavanju potrebni su Google/Gmail korisnički račun te zvučnik/slušalice, a za aktivno uključenje treba imati ispravnu web kameru i mikrofon.
Od 08.03.2023. kreće kontaktna nastava u dvorani A-212A prema dogovorenom rasporedu.
---
nastavnici: doc. dr. sc. Ivan Dunđer kolegij: Algoritmi i strukture podataka predavanja + seminara + vježbi: 2+0+1 obavezan kolegij, ECTS bodova: 6
Napredno programiranje - početak nastave, 28.02.2023.
Za pristup predavanju potrebni su Google/Gmail korisnički račun te zvučnik/slušalice, a za aktivno uključenje treba imati ispravnu web kameru i mikrofon.
Od 07.03.2023. kreće kontaktna nastava u dvorani A-212A prema dogovorenom rasporedu.
---
nastavnici: doc. dr. sc. Ivan Dunđer kolegij: Napredno programiranje predavanja + seminara + vježbi: 1+2+1 obavezan kolegij, ECTS bodova: 6
Početak nastave u ljetnom semestru - Bibliografska organizacija II
Nastava iz kolegija Bibliografska organizacija II, koji je obvezni kolegij za studente diplomskog studija informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo, započinje u utorak, 28. veljače 2023., kontaktno na Fakultetu prema objavljenom rasporedu. Dolazak na prvo predavanje je obvezatan zbog podjele studenata u grupe za vježbe.
prof. dr sc. Ana Barbarić
Početak nastave u ljetnom semestru - izborni kolegiji Knjiga i čitanje i Narodne knjižnice
Nastava iz izbornih kolegija Knjiga i čitanje i Narodne knjižnice započinje kontaktno, na Fakultetu, prema objavljenom rasporedu u ponedjeljak, 6. ožujka 2023.Dolazak na prvo predavanje je obavezatan!
Obavijesti su poslane i putem zajednicke mailing liste This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. a nalaze se i na fakultetskim mreznim stranicama:
Molimo da pažljivo provjerite dokumentaciju prije predaje jer dopuna nakon roka nece biti moguca, a Sluzba za medjunarodnu suradnju nije u mogucnosti provjeravati je li dokumentacija potpuna i o tome obavjestavati studente - svi studenti su odgovorni za vlastitu predanu dokumentaciju.
Doc.dr.sc. Denis Kos neće održati konzultacije 22. veljače 2023. godine. Sve upite možete uputiti na email adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Klasifikacijski sustavi - obavijest o održavanju kolegija
zbog administrativnih poteškoća kolegij Klasifikacijski sustavi privremeno nije prikazan u preliminarnim rasporedima za ljetni semestar akad. god. 2022./2023. Kako biste mogli planirati upise kolegija u ljetnom semestru obavještavamo Vas da će se kolegij normalno održavati i to u svom redovnom terminu:
Predavanja: SRI 13:15 - 14:45 u A-308
Vježbe 1. grupa: ČET 12:30 - 14:00 u A-212a
Vježbe 2. grupa: ČET 14:00 - 15:30 u A-212a
Kolegij će biti prikazan u konačnoj verziji rasporeda nastave.
Prijave tema završnih i diplomskih radova moguće su od 31.1. do 15.3.2023. Više informacija o prijavi i daljnjem postupku za prijediplomski studij dostupno je ovdje, a za diplomski ovdje.
LUMEN Data Science - studentsko natjecanje - prijave do 3.2.2023.
LUMEN Data Science – otvoreno je studentsko natjecanje u dubinskoj analizi Big Data i analizi podataka u organizaciji udruge eStudent. Kroz analize velikih količina strukturiranih i nestrukturiranih podataka, koristeći različite statističke metode i tehnike umjetne inteligencije, studenti će predložiti svoja rješenja.
Na otvorenju su s motivacijskim govorom sudjelovali predstavnici akademskih institucija (prof. dr. sc. Sanja Seljan (FFZG), prof. dr. sc. Mirjana Pejić Bach ( EFZG), prof. dr. sc. Luka Grubišić (PMF), asistent Igor Stančin (FER), kao i predstavnici kompanija (više na: https://lnkd.in/dejVpG8s )
Cilj natjecanja je povezivanje studenata i akademskih institucija s partnerskim poduzećima, a najuspješnije natjecatelje čekaju i nagrade.
Ambulanta za školsku i sveučilišnu medicinu poziva drugu grupu studenata prve godine Filozofskog fakulteta na sistematski pregled.
Svi studenti prve godine Filozofskog fakulteta obvezni su napraviti sistematski pregled koji je uvjet za upis u drugu godinu studija. Mogućnosti za nadoknade teško će se ostvariti zbog velikog broja studenata, zato molimo studente da poštuju određene termine. Studente koji nisu u mogućnosti doći na pregled u svom terminu molimo da se jave u ambulantu radi dogovora (01/6551-554, parni datumi – poslijepodne, neparni – ujutro).
Sistematski pregledi obavljat će se u školskoj ambulanti Doma zdravlja Siget, Avenija Većeslava Holjevca 22 (lokacija na +Zagreb/@45.7727089,15.9797178,15z/data=!4m2!3m1!1s0x4765d5d91d734653:0xc76c3da60821a69a">karti) prema rasporedu link.
Molimo studente da na pregled ponesu zdravstvenu i cijepnu iskaznicu te povijest bolesti (ako su bolovali).
Raspored za 3. grupu studenata bit će objavljen u veljači.
Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti poziva vas u sklopu kolegija Upravljanje informacijama i znanjem na izlaganje Denisa Ćutića (Infobip, Zagreb) pod nazivom "Zajednice prakse @ Infobip".
O izlaganju
Pozvani predavač Denis Ćutić, stručnjak za pouzdanost računalnih sustava s višegodišnjim iskustvom rada u Infobipu, u svome izlaganju govorit će o relevantnosti i iskustvu implementacije ideje zajednica prakse u poslovnom kontekstu. Izlaganje će se održati u srijedu 11. siječnja 2023. u 13.15 sati u prostoriji A-308.
Orijentacijski sastanak za praksu u knjižnicama u akad. god. 2022./2023.
Pozivaju se studenti završne godine diplomskog studija informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo, na orijentacijski sastanak u vezi prakse u knjižnicama (obveza u ljetnom semestru). Praksu nije moguće dogovoriti putem poruke elektroničke pošte, a sve potrebne informacije bit će iznesene na sastanku. Studenti koji ne mogu prisustvovati sastanku, moraju doći na konzultacije od 9. siječnja 2023. (ponedjeljkom od 14 do 16 sati u E 317). Praksu koju nisam UNAPRIJED odobrila, nisam u mogućnosti upisati u ISVU (Studomat).
Sastanak će se održati u četvrtak, 22. prosinca 2022. u D-6 od 18.30 do 20 sati.
Na sastanak mogu doći i studenti preddiplomskog studija informacijskih znanosti koji su zainteresirani za praksu u knjižnicama. U ovoj akademskoj godini mogu organizirati praksu u knjižnicama za 20 studenata preddiplomskog studija. Ponovo, praksa koja nije unaprijed dogovorena te koju nisam odobrila, ne može biti upisana u ISVU (Studomat).
Studenti preddiplomskog koji ne mogu prisustvovati sastanku, moraju doći na konzultacije od 9. siječnja 2023. (ponedjeljkom od 14 do 16 sati u E 317) jer se praksa ne dogovora putem poruka elektroničke pošte.
prof. dr. sc. Ana Barbarić
Natječaj Zaklade Dr. Ljerke Markić Čučuković za najbolje studente bibliotekarstva
Zbog odlaska na službeni put Ana Barbarić neće održati konzultacije 28. studenoga 2022. i 5. prosinca 2022. Do kraja kalendarske godine, studenti mogu doći na konzultacije 12. i 19. prosinca.
Göran Almgren "Enigio's journey from a deep tech startup to the provider of digital original documents" - Predavanje u okviru dolazne mobilnosti Erasmus+ (22.11.2022., 13h)
U okviru dolazne mobilnosti Erasmus+ u kategoriji dolazni predavači iz stranih tvrtki i na poziv institucijski financiranog projekta "Primjena tehnologije ulančanih blokova u baštinskom okruženju" (voditelj prof. dr. sc. Hrvoje Stančić) ovog tjedna će na Filozofskom fakultetu gostovati Göran Almgren iz švedske blockchain inovacijske tvrtke Enigio koji će održati predavanje "Enigio's journey from a deep tech startup to the provider of digital original documents". Predavanje na engleskom jeziku će se održati u utorak 22. studenog 2022. u 13h u konferencijskoj dvorani Knjižnice (2. kat).
Svi zainteresirani su dobrodošli!
U nastavku navodim sažetak predavanja i crticu o tvrtki Enigio.
Göran Almgren
Enigio's journey from a deep tech startup to the provider of digital original documents
Corporates and authorities in countries all over the world are today still depending on the management of paper documents. A major obstacle when substituting paper documents with electronic documents has been the requirement to be able to manage and present documents in their original form.
The concept of a document has over centuries served as the carrier of promises and commitments. Legislations related to property, trade, and finance as well as for government administration is generally based on the concept of documents, often in need of notarisation. These documents are carriers of trillions of euros in monetary value globally, and they are a cornerstone for our modern society.
The current incumbent solutions (such as electronic signatures on a PDF) do not cater for a complete and correct digital representation of a physical document. There is a need to take one step further to achieve perfect equivalents of paper documents.
In this lecture Göran Almgren, co-founder of Enigio will talk about Enigio's journey from a deep tech startup to the provider of digital original documents focussing on how to create a solution for freely transferable digital original documents and verifiable copies of these originals. He will also elaborate on how such a solution would work with existing legislations within the EU and globally.
About Enigio
Enigio is a deep-tech company offering innovative solutions to ensure consistency, integrity, traceability, and possession of digital information making data available only to those who should have access to it while protecting it from manipulation.
Founded in Stockholm in 2012, the Enigio team includes experienced computer engineers, researchers, software developers, and senior professionals from the financial sector. The team is especially strong in document technology, archival science, cryptography, DLT, relevant legal frameworks, and banking.
Dr. sc. Kos neće održati konzultacije 9. studenoga 2022. godine. Sve upite možete uputiti na email adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Na sjednici Odsjeka održanoj 1.3.2022. donesena je odluka da praksa na jednopredmetnom i dvopredmetnom preddiplomskom studiju traje 80 sati. Odluka se odnosi na studente koju treću godinu studija upisuju od ak. god. 2022./2023. nadalje.
Prof. dr. sc. Ana Barbarić, predstojnica Katedre za bibliotekarstvo Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti, dobitnica je Kukuljevićeve povelje koju Hrvatsko knjižničarsko društvo dodjeljuje svojim članovima za dugogodišnji rad i značajne rezultate na unapređenju knjižničarske djelatnosti. Povelja je nazvana imenom Ivana Kukuljevića Sakcinskog, zasluženog hrvatskog bibliofila i bibliografa.
Monika Batur, studentica poslijediplomskoga doktorskog studija informacijskih i komunikacijskih znanosti, dobitnica je Nagrade „Eva Verona“ koju Hrvatsko knjižničarsko društvo dodjeljuje svojim članovima, mladim knjižničarima, za posebno zalaganje u radu, inovativnost i promicanje knjižničarske struke. Nagrada je nazvana imenom dr. sc. Eve Verona, hrvatske knjižničarke svjetskoga glasa.
Društveno korisno učenje - važna obavijest o terminima seminara!
Predavanja iz kolegija Društveno korisno učenje održavaju se petkom 11.45-12.30 sati u učionici A308.
Održavanje seminarske nastave (budući da se na kolegiju radi na projektima u zajednici) se može prilagoditi potrebama studenata.
Dakle, ako razmišljate o upisu kolegija, ali Vam je seminar u koliziji s nekim drugim obveznim ili izbornim kolegijem - možete slobodno upisati Društveno korisno učenje, a održavanje seminarske nastave ćemo dogovoriti na prvom predavanju.
32. konferencija "Međunarodni arhivski dan" 2022 - poziv na sudjelovanje
Od 10. do 11. listopada 2022. godine održava se 32. konferencija "Međunarodni arhivski dan" 2022u organizaciji Međunarodnog instituta za arhivsku znanost, Alma Mater Europaea, Državnog arhiva u Trstu i Javne agencije za istraživačku djelatnost Republike Slovenije. Sudjelovanje je besplatno, a konferencija se održava u potpunosti u online obliku.
Pozivamo vas da se pridružite. Radni program konferencije te pristupni podaci: IIAS conference.
Katedra za arhivistiku i dokumentalistiku
Otvorene prijave za Getty 2023. - 2024. program stažiranja za studente
obavještavamo vas kako su otvorene prijave za Getty 2023. - 2024. program stažiranja. Prijave su moguće putem poveznice https://www.getty.edu/projects/graduate-internships/. Posebno ističemo mogućnost prijave za Getty Digital program koji omogućuje polaznicima stjecanje iskustva u dugoročnom očuvanju Getty digitalnih zbirki, digitalnog arhivskog gradiva, digitalnog audiovizualnog gradiva i dokumentacije, web stranica te digitalne dokumentacije i istraživačkih podataka.
Rok za prijavu je 1. studeni 2022.
Izvorni tekst poziva:
The intern in Collection & Content Management Systems (Getty Digital) will gain intensive experience preserving Getty's unique collections and assets in digital format, which include archives of artists, galleries and art historians and audio/video artworks and documentation as well as websites, institutional born-digital records, and research data. The intern’s primary responsibilities will include troubleshooting and testing workflows for ingesting content of all types into a managed system, and developing creative ways to archive complex web experiences, with other projects assigned according to the intern’s particular skills and interests. Specific tasks may include developing preservation plans for file characterization, migration and normalization, performing quality assurance on web archives and troubleshooting technical issues that arise, assessing technical metadata for digital assets, and participating in the drafting of policies and procedures related to digital preservation.
This is a hybrid internship with 3 days working on-site at the Getty Center in Los Angeles and 2 days remotely.
Please note that internships are open to students of all nationalities. Individuals from groups underrepresented in the field are encouraged to apply. The deadline for applications is November 1, 2022.
Po naslovu, uvodni sastanak ćemo održati u srijedu 12. listopada s početkom od 16:30 sati u Arheološkom muzeju u Zagrebu. Kolega Ozren Domiter, nekadašnji student muzeologije će nam biti domaćin. Iskreno se nadam da nas neće uloviti pljusak kao prošle godine (zbog lapidarija), no tu je rizik dakeko manji jer postoji alternativa, ili točnije više njih.
Informacijski izvori i sustavi u arhivima (Lemić) - početak nastave
Prof. dr. sc. Ana Barbarić održat će konzultacije u utorak, 4. listopada 2022. od 10 do 11 sati u E-317 (umjesto u redovnom terminu ponedjeljkom). Od ponedjeljka, 10. listopada 2022. konzultacije se održavaju od 14 do 16 sati u E-317 (redovni termin).
Orijentacijski sastanak - prva godina redovnog dipl. studija, bibliotekarstvo
Orijentacijski sastanak sa studentima prve godine redovnog diplomskog studija informacijskih znanosti smjera bibliotekarstvo održat će se u utorak, 11. listopada 2022. od 18 do 19 sati u A-308.
Molim studente da prisustvuju sastanku (a ne da mi pišu poruke elektroničke pošte). To se posebice odnosi na studente koji nisu završili preddiplomski studij informacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Studenti koji nikako ne mogu prisustvovati sastanku mogu me potražiti u terminu konzultacija, ponedjeljkom, od 14 do 16 sati u E-317 od 10. listopada 2022.
Molim studente da se pripreme za sastanka na način da pročitaju Pravilnik o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u knjižničarskoj struci (NN 107/21).
Nastava kolegija Vrednovanje arhivskog gradiva (nasl. izv. prof. dr. sc. Arian Rajh i dr. sc. Željko Trbušić) započet će u ponedjeljak 10. 10. 2022. u 14:45 sati u prostoriji A-103.
Upravljanje i poslovanje u arhivima (Ivanović i Trbušić) - početak nastave
Nastava iz kolegija Bibliografska organizacija I, za studente preddiplomskog studija informacijskih znanosti, započinje 10. listopada 2022. prema objavljenom rasporedu. Dolazak na prvo predavanje je obvezatan zbog podjele studenta u grupe za vježbe.
Studenti redovnog jednopredmetnog diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo, kojima je Bibliografska organizacija I razlikovni ispit, ne trebaju dolaziti na nastavu već trebaju doći na orijentacijski sastanak.
Nastava iz kolegija "Upravljanje informacijama i znanjem" započet će s uvodnim terminom predavanja 12.10. u 13:15 sati u prostoriji A-308. Molimo studente da budu spremni odabrati seminarsku grupu koju će pohađati do kraja semestra.
Pozivamo studente prve godine preddiplomskog studija Informacijskih znanosti na uvodni sastanak, na kojem će se upoznati s radom Odsjeka, nastavnicima i studentskim predstavnicima. Sastanak će se održati u srijedu, 5.10.2022., u 14h u dvorani D3.
Asistent dr. sc. Denis Kos neće održavati konzultacije 30.9.2022.
Za upite i dogovore online konzultacija potrebno se javiti na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Ana Barbarić - konzultacije 29. rujna umjesto 26. rujna 2022.
Organizator: Zagrebačko knjižničarsko društvo, Društvo knjižničara Zadar i Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru
Komentiramo da mladi nisu baš zainteresirani za aktivno uključivanje u strukovnu udrugu. Na koji ih način možemo motivirati, što uopće nudimo, zašto je važno uključiti studente i mlade knjižničare u rad regionalnih društava te koliko smo uspješni u tome? Na ova, i druga pitanja, pokušat ćemo odgovoriti na rujanskom ZKD forumu.
Program: 10.00 “Jesmo li im dobar vjetar u leđa? – stručne aktivnosti zadarskih studenata informacijskih znanosti” Predavačica: izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić, pročelnica Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru
10.15 „ Mladi zadarski knjižničari“ Predavač: Milko Belevski, predsjednik Društva knjižničara Zadar
10.30 „NISmo hvalisavi, ali se hvalimo“ Predavač: Borna Udatny, prvi koordinator radne grupe Novi informacijski stručnjaci (NIS)
Ana Barbarić održat će konzultacije u srijedu 21. rujna 2022. od 13 do 14 sati u A-103 umjesto u ponedjeljak, 19. rujna. Kako kabinet E-317 i dalje nije dostupan, a većina prostorija dostupnih za rezervaciju već je od početka akademske godine zauzeta zbog održavanja ispita ili obrana, konzultacije se i dalje ne održavaju u redovnom terminu ponedjeljkom, već kako je moguće rezervirati prikladnu prostoriju.
ovim putem obavještavamo vas da je od sada moguće studentsku praksu obaviti i u arhivu Filozofskog fakulteta.
Za prijavu molimo vas javite se asistentu dr. sc. Željku Trbušiću na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Odjel za kazalište i film Matice hrvatske i Odsjek za povijest hrvatskog kazališta HAZU u suradnji s Odsjekom za komparativnu književnost FFZG Odsjekom za informacijske i komunikacijske znanosti FFZG Odsjekom za novinarstvo i medijsku produkciju FPZG
pozivaju na prijavu izlaganja za multidisciplinarni znanstveni skup Hrvatska dramska književnost na filmu i televiziji do 1990. i kritički odjek ekranizacija koji će se održati u velikoj dvorani Matice hrvatske u petak, 2. lipnja 2023.g od 10.00 sati.
Ovaj je znanstveni skup prvi iz serije 4 znanstvena skupa na temu Hrvatska književnost na filmu i televiziji i kritički odjek ekranizacija. Naredna 3 znanstvena skupa održat će se na teme 1. Hrvatska dramska književnost na filmu i televiziji od 1991. i kritički odjek ekranizacija 2. Hrvatska prozna književnost na filmu i televiziji do 1990. i kritički odjek ekranizacija 3. Hrvatska prozna književnost na filmu i televiziji od 1991. i kritički odjek ekranizacija
Veliki je broj hrvatskih drama i proznih tekstova doživio svoju adaptaciju i ekranizaciju, kao što su npr. drame Miroslava Krleže (Gospoda Glembajevi, U agoniji, Vučjak), Tita Strozzija (Igra u dvoje), Milana Begovića (Pustolov pred vratima), Pere Budaka (Mećava), Fabijana Šovagovića (Sokol ga nije volio), Ive Brešana (Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja), Nina Škrabe (Ne zaboravi me - prema Plavom Božiću), Mate Matišića (Kad mrtvi zapjevaju, Nije kraj - prema dramama Žena bez tijela i Sinovi umiru prvi; Ničiji sin, Svećenikova djeca), Mire Gavrana (Ljubavi Georgea Washingtona, Teško je reći zbogom, Zabranjeno smijanje), te brojna prozna djela (Breza i Svoga tela gospodar Slavka Kolara, Tko pjeva zlo ne misli - prema Dnevniku maloga Perice Vjekoslava Majera, Kiklop teZagrljaj - prema Rukama Ranka Marinkovića, Prosjaci i sinovi Ivana Raosa, Đuka Begović Ivana Kozarca, Konjanik Ivana Aralice, Svjedoci - prema Ovcama od gipsa Jurice Pavičića, Što je muškarac bez brkova Ante Tomića, Osmi povjerenik Renata Baretića...).
Organizatori pozivaju zainteresirane stručnjake iz područja humanističkih i društvenih znanosti, osobito one iz znanosti o književnosti, teatrologije i filmologije, znanosti o novinarstvu i masovnim medijima te arhivistike (s naglaskom na očuvanje i digitalizaciju filmske, televizijske i novinske arhivske građe) da prijave sudjelovanje najkasnije do 1. listopada 2022. putem online obrasca za prijavu. Za eventualne upite mogu se obratiti predsjedniku organizacijskog odbora Zlatku Vidačkoviću na e-mail adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Sve pristigle prijave razmotrit će Odbor za izbor radova koji će odabrati najbolje predložene teme i o svojoj odluci izvijestiti sve prijavljene sudionike. Radovi izrađeni na temelju priopćenja iznesenih na znanstvenom skupu bit će naknadno objavljeni u posebnom recenziranom zborniku u izdanju Matice hrvatske i HAZU.
Dr. sc. Denis Kos 1. srpnja 2022. neće održati redovite konzultacije zbog spriječenosti. Sve upite možete postaviti na email adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Dr. sc. Jozo Ivanović neće održavati nastavu kolegija Arhivsko zakonodavstvo (predavanja) 13. i 20. svibnja 2022. godine. Seminar kod Željka Trbušića će se održavati redovno.
Iskaz interesa: RADNO MJESTO asistenta na projektu (puno radno vrijeme, početak vrlo brzo)
Otvara se natječaj za radno mjesto asistenta na projektu (1 izvršitelj, m/ž) vezanom uz pripremu i obradu podataka, strojno učenje i big data analize, s punim radnim vremenom do 30.06.2023. godine
za područje društvenih znanosti, polje informacijske i komunikacijske znanosti, na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti.
Uvjeti:
• diploma iz područja informacijskih i komunikacijskih znanosti ili srodnog studija
• napredno znanje engleskoga u govoru i pismu
Prednost će imati kandidati koji imaju iskustva i/ili sklonosti i motivaciju u području računalne obrade prirodnog jezika (eng. Natural Language Processing - NLP), strojnog učenja (eng. Machine Learning) i podatkovne znanosti (eng. Data Science).
Kontakt: prof. dr. sc. Sanja Seljan This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Studentska konferencija InfoDASKA 2022. će se održati 27. i 28. 05. na Sveučilištu u Zadru. Konferencija se tradicionalno održava od 2007. godine kada su projekt započeli studenti knjižničarstva Sveučilišta u Zadru. Ove godine je Zadar domaćin, u organizaciji Kluba studenata informacijskih znanosti Ex Libris. Sudjelovanje na konferenciji je besplatno, a izlaganja mogu prijaviti svi zainteresirani studenti neovisno o statusu i području studiranja. Za sudjelovanje na konferenciji je potrebno do 08.05. prijaviti sažetak rada koji odgovara predloženim temama.
Novosti je moguće pratiti na web stranici konferencije: InfoDASKA.
Poziv s detaljnim informacijama o konferenciji i prijavi dostupan je ovdje.
Dana 3.5.2022. prof. dr. sc. Sanja Seljan će održati konzultacije online, radi službene spriječenosti. Kontaktirati na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Ana Barbarić neće održati konzultacije u ponedjeljak, 9. svibnja 2022. Umjesto toga, studenti mogu doći u srijedu, 11. svibnja 2022. od 12.30 do 13.30 u E 317.
Poziv studentima za sudjelovanje u fokus grupi projekta Digital Education for Crisis Situations: Times When There is no Alternative (DECriS)
Fokus grupa je dio istraživanja koje se provodi u sklopu 2. intelektualnog ishoda, odnosno 2. faze Erasmus+ projekta Digital Education for Crisis Situations: Times When There is no Alternative (DECriS) http://decris.ffos.hr/.
Projekt DECriS usmjeren je na primjenu inovativnih digitalnih tehnologija tijekom pandemije COVID-19 bolesti, ali i drugih kriznih situacija. Cilj je projekta stvoriti okvir za pravilno usvajanje otvorenih obrazovnih sadržaja (Open Educational Resources) općenito, a posebno u kriznim situacijama, čime se nastoji poboljšati kvaliteta online učenja, smanjiti osjećaj izolacije uobičajen u situacijama poput posvemašnjeg zatvaranja (lockdown) te podržati nastavnike i studente u njihovu razvoju, posebno u smislu prilagodljivog, personaliziranog i svrhovitog učenja. Također, projekt ima nekoliko specifičnih istraživačkih ciljeva čija se realizacija temelji na primjeni inovativnih digitalnih tehnologija, usavršavanju digitalne kompetencije, razvoju inovativnih kurikuluma i obrazovnih metoda te ostvarivanju međunarodne suradnje, odnosno suradnje sveučilišta i poslovnog sektora. Nositelj projekta je Odsjek za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku, a sudjeluju 4 partnera i 4 pridružena partnera.
Projekt obuhvaća šest intelektualnih ishoda, a planirana fokus grupa dio je 2. intelektualnog ishoda koji je usmjeren na pitanje kako studenti i nastavnici percipiraju i procjenjuju kvalitetu digitalnog obrazovanja tijekom pandemije COVID-19 bolesti.
Planirani datum održavanja fokus grupe je petak, 13. svibnja 2022. godine.
Fokus grupa traje otprilike 1 sat i 30 minuta do maksimalno 2 sata, a potrebno je 6 do 8 studenata koji bi sudjelovali u razgovoru.
Zainteresirani studenti trebaju se javiti doc. dr. sc. Kristini Feldvari, Odsjek za informacijske znanosti, Filozofski fakultet u Osijeku, na adresu e-pošte This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Kratko predstavljanje: Studentska praksa u Centru za dokumentiranje nezavisne kulture
Pozivamo sve zainteresirane studente i studentice muzeologije i arhivistike, kao i studente/ice preddiplomskog studija inf. znanosti, na predstavljanje Centra za dokumentiranje nezavisne kulture. Predstavljanje će se održati u četvrtak, 21. travnja 2022., u 13.15 h u učionici A-103. Obaveznu praksu studenti i studentice mogu odraditi u Centru, prvom community arhivu materijala i sadržaja nastalih na nezavisnoj kulturnoj sceni u Hrvatskoj. Više o Centru potražite na linku abcdnk.hr. Kontakt osoba: Marko Kovačić (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)
Sređivanje i opis arhivskog gradiva - termin održavanja vježbi
Institut za povijest umjetnosti – poziv studentima na stručnu praksu
Institut za povijest umjetnosti poziva studente/ice Odsjeka informacijskih i komunikacijskih znanosti na studentsku stručnu praksu (40 sati za dvopredmetni studij i 80 sati za jednopredmetni studij), koji će uz mentorski rad Irene Šimić (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) vršiti dopune metapodatkovnih zapisa za Zbirku digitalne fotografske dokumentacije, koja se u Institutu stvara u okviru znanstevno-istraživačog programa. Za svrhu upravljanja dokumentacijskim zbirkama u Institutu je od 2016. godine implementiran sustav Modulor.
Trajanje poziva: travanj – prosinac 2022.
Kontakt: Irena Šimić, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., 091 791 6114
Nagrade Zaklade Dr. Ljerka Markić Čučuković dobitnicima u akad. god. 2020./2021. bit će uručene u petak, 8. travnja 2022. u 14 sati u Vijećnici Fakulteta.
Zakladni je odbor odabrao najbolje studente informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo u akad. god. 2020./2021. To su Petra Lauš i Marlena Vičević. Nagrada se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 5.000 kuna.
Zakladni odbor donio je odluku i o dobitniku nagrade u 2021., za knjižnicu, ustanovu, udrugu i pojedinca, koji promiču knjižničarsku struku i bibliotekarstvo općenito. Nagrada je dodijeljena u području specijalnoga knjižničarstva, a dobio ju je Etnografski muzej Split za izložbu "Izdavačka djelatnost Etnografskog muzeja Split kroz 110 godina djelovanja". Autorica izložbe i kataloga je Iva Meštrović, viša knjižničarka, a nositelj prava, organizator i nakladnik je Etnografski muzej Split. Priređena izložba održana je u Etnografskom muzeju Split od 16. prosinca 2020. do 16. travnja 2021. U srpnju 2020. godine navršilo se 110 godina od osnutka Etnografskog muzeja Split što je bio jedan od poticaja pri odabiru teme i osmišljavanju izložbe, putem kojih se užoj stručnoj, ali i široj javnosti predstavila dugogodišnja izdavačka djelatnost ove ustanove. Nagrada se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 10.000 kuna.
Dana 29.3.2022. prof. dr. sc. Sanja Seljan neće održati redovne konzultacije radi službenog puta. Za sve upite potrebno je uputiti mail na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica proglašena je knjižnicom godine prema izboru London Book Faira
Za iznimnu originalnost, kreativnost i inovativnost u svom područja rada, ove je godine knjižnicom godine proglašena Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica.
Obavijest o održavanju konzultacija 25.3. - dr. sc. Kos
Redovite konzultacije (25.3.) asistenta Denisa Kosa neće se održati zbog bolesti nastavnika. Studenti se za dogovor o online konzultacijama mogu javiti putem maila.
Izvanredni ispitni rok: nasl. doc. dr. sc. Vlatka Lemić
Sveučilište u Zagrebu raspisalo je Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za ak. god. 2021./2022. Pravo natjecanja za Rektorovu nagradu imaju svi studenti preddiplomskih, diplomskih te integriranih preddiplomskih i diplomskih studija Sveučilišta u Zagrebu. U trenutku prijave rada moraju imati status studenta.
Studenti su dužni do četvrtka 30. lipnja 2022. do 16 sati:
ispis cijelog prijavljenog rada (uključujući i potpisano obrazloženje mentora) u dva (2) uvezana primjerka i popratni dopis dostaviti u Urudžbeni ured Fakulteta (D-01)
elektronski primjerak rada i obrazloženja mentora dostaviti na e-mail adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Mentori svoje mišljenje o prijavljenom radu (najkasnije do četvrtka 30. lipnja 2022. do 16 sati) unose u aplikaciju korištenjem šifre koju im student dostavlja nakon prijave rada.
Za prijavu rada u kategorijama e) i f) potrebno je ispunjeni obrazac te obrazloženje mentora do srijede29. lipnja poslati na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. kako bi radovi pravovremeno bili prijavljeni na stranicama Sveučilišta.
Studenti mogu pristupiti aplikaciji na mrežnim stranicama Sveučilišta svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (ako studenti ne znaju korisničko ime ili lozinku, za pomoć se mogu obratiti administratoru korisničkih računa).
Molimo studente da nakon on-line prijave obavezno provjere status prijave u aplikaciji (pod „Pregled prijava“).
Svečana dodjela Rektorove nagrade održat će se na Sveučilištu u Zagrebu, a termin dodjele odredit će se naknadno.
Izvanredni ispitni rok za kolegij Uvod u arhivsku teoriju i praksu održat će se online 26. travnja 2022. u 08:00 sati putem poveznice: https://meet.google.com/otb-fpfz-noi
Izvanredni ispitni rok za kolegij Sređivanje i opis arhivskog gradiva održat će se online 26. travnja 2022. u 08:30 sati putem poveznice: https://meet.google.com/otb-fpfz-noi
Izvanredni ispitni rokovi: prof. dr. sc. Hrvoje Stančić
Izvanredni ispitni rok za kolegije Osnove informacijske tehnologije, Digitalizacija i migracija dokumenata, Digitalni arhivi, Zaštita elektroničkog gradiva i Planiranje i oblikovanje sustava za upravljanje gradivom održat će se 25. travnja 2022., 09:00 sati u InfoLAB-u Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti.
RJEČNIK HRVATSKOGA KNJIŽNIČARSKOG NAZIVLJA izašao je iz tiska u nakladi Hrvatske sveučilišne naklade.
Autori su dr. sc. Sanja Brbora / Rajka Gjurković-Govorčin, viša knjižničarka / prof. dr. sc. Aleksandra Horvat / mr. sc. Jelica Leščić / dr. sc. Maja Lončar / dr. sc. Dijana Machala / dr. sc. Marina Mihalić / dr. sc. Bruno Nahod / dr. sc. Breza Šalamon-Cindori / dr. sc. Maja Živko / prof. dr. sc. Daniela Živković. Urednice su prof. dr. sc. Daniela Živković i prof. dr. sc. Aleksandra Horvat.
U ponedjeljak, 21. ožujka 2022., Ana Barbarić neće održati konzultacije. Studenti mogu doći na konzultacije 28. ožujka 2022. odnosno neki od sljedećih datuma.
Izvanredni ispitni rok: Algoritmi i strukture podataka, Napredno programiranje
Svi studenti koji izlaze na izvanredni rok (28.04.2022.) na kolegijima:
Algoritmi i strukture podataka
Napredno programiranje
obavezno se moraju javiti najkasnije dan prije održavanja roka e-mailom doc. dr. sc. Ivanu Dunđeru oko dogovora u vezi termina i načina polaganja ispita.
Tajništvo Odsjeka neće raditi od 14. do 18.2. zbog bolesti tajnice. U slučaju hitnosti se možete obratiti pročelniku doc. dr. sc. Vedranu Juričiću (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)
Dr.sc. Sanja Kišiček održat će u ponedjeljak 7. ožujka 2022. u 8.45 sati u učionici A 103 Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu nastupno predavanje pred nastavnicima, studentima i stručnim povjerenstvom, u vezi s izborom u znanstveno-nastavno zvanje docenta za područje društvenih znanosti u Centru za obrazovanje nastavnika.
Tema nastupnog predavanja je: Modeli učenja i poučavanja s tehnologijom: planiranje kroz kolaboraciju i kolegijalni dijalog.
Na sjednici Odsjeka održanoj 1. ožujka 2022. donesen je Pravilnik o studentskoj praksi. Pravilnik i ostale informacije o praksi dostupne su putem izbornika Studiji->Studentska praksa, odnosno na sljedećoj adresi: https://inf.ffzg.unizg.hr/index.php/hr/studij/studentska-praksa
kolegiji: Baština i razvoj & Interpretacija baštine
oba ovdje navedena kolgija (Baština i razvoj & Interpretacija baštine), po operativnoj nastavi započinju u PON 07/03 nakon što se u prvom tjednu nastave odrede nastavne grupe.
Napredno programiranje - početak nastave, 1.3.2022.
Za pristup predavanju potrebni su Google/Gmail korisnički račun te zvučnik/slušalice, a za aktivno uključenje treba imati ispravnu web kameru i mikrofon.
Od 8.3.2022. kreće kontaktna nastava u dvorani A-212a prema dogovorenom rasporedu.
Algoritmi i strukture podataka - početak nastave, 3.3.2022.
Za pristup predavanju potrebni su Google/Gmail korisnički račun te zvučnik/slušalice, a za aktivno uključenje treba imati ispravnu web kameru i mikrofon.
Od 10.3.2022. kreće kontaktna nastava u dvorani A-212a prema dogovorenom rasporedu.
Za dogovor oko mentorstava odnosno tema diplomskih radova na smjeru bibliotekarstvo te eventualno završnih radova, dostupna sam u terminu konzultacija, ponedjeljkom od 14 do 16 sati u E 317. Ne dogovaram teme elektroničkom poštom te je neophodno doći na konzultacije na Fakultet.
Nastava iz izbornih kolegija Knjiga i čitanje te Narodne knjižnice započinje u ponedjeljak, 7. ožujka 2022., prema objavljenom rasporedu. Nastava iz obveznog predmeta (diplomski studij inf. znanosti, smjer bibliotekarstvo) Bibliografska organizacija II započinje u srijedu, 9. ožujka 2022. prema objavljenom rasporedu. Dolazak na prvi termin predavanja iz Bibliografske organizacije II je obvezan zbog podjele studenata u grupe za vježbe. Nastava na svim navedenim kolegijima izvodi se kontaktno. Studenti su dužni pohađati nastavu.
Od 18. do 20. svibnja 2022. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu će se održati međunarodna i multidisciplinarna studentska konferencija „01Culture: Digital Age“ u organizaciji Kluba studenata etnologije i kulturne antropologije.
Zainteresirani sudionici radove mogu prijaviti slanjem ispunjene prijavnice na e-mail adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Rok za prijavu je 10. travnja 2022.
Pristojba za izlagače: 70 kn (za članove KSEKA-e: 50 kn) Smještaj u Zagrebu je osiguran, no postoji i mogućnost održavanja svog izlaganja online (putem Zoom-a).
Obavijesti o pozivima na praksu studentima dipl. studija bibliotekarstva / preddipl. studija inf. znanosti redovito se objavljuju na mrežnim stranicama Knjižnice.
Studenti trebaju redovito pratiti te obavijesti te se, kako je u njima navedeno, javljati kolegici Blaženki Klemar Bubić.
Dodatne informacije se dostuone na kolegiju na Omegi Praksa u knjižnicama (lozinka praksabiblio), kojeg studenti koji trebaju odraditi takvu praksu moraju upisati.
Prijave tema završnih i diplomskih radova na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti u akademskoj godini 2021./2022. bit će moguće do 15.3.2022.
Mole se studenti da se što prije jave potencijalnim mentorima (nastavnicima Odsjeka) radi dogovora o mogućoj temi završnog, odnosno, diplomskog rada. Dodatne informacije o postupku prijave i pravilima za pisanje rada dostupne su ovdje.
Studenti preddiplomskog i diplomskog studija informacijskih znanosti trebaju prijaviti prijedlog teme završnog ili diplomskog rada preko on-line sustava INFOZ radovi (https://infoz.ffzg.hr/radovi).
Studenti na Studomatu mogu vidjeti samo datume ispitnih rokova, a informacije o vremenu i prostoriji dostupne su na web stranicama Odsjeka. Za preddiplomski studij dostupne su ovdje, a za diplomski ovdje.
Svi studenti koji izlaze na zimske rokove na kolegijima:
Algoritmi i strukture podataka
Napredno programiranje
obavezno se moraju javiti najkasnije dan prije održavanja roka e-mailom doc. dr. sc. Ivanu Dunđeru oko dogovora u vezi termina i načina polaganja ispita.
Bibliografska organizacija I - polaganje razlikovnog ispita
Studenti jednopredmentnog diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo, koji moraju položiti kolegij Bibliografska organizacija I kao razlikovni ispit, polagnju ispita pristupaju kako je objavljeno na
Pravilnik o sufinanciranju projekata studenata, studentskih klubova i studentskih udruga Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dostupan je na stranici Fakulteta.
U akademskoj godini 2021./2022. Knjižnica Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, nudi studentima diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo, obavljenje prakse na tri moguća načina:
160 sati kroz 8 mjeseci (20h/mj.) poput demonstrature;
80 sati kroz 4 mjeseci (20h/mj.) u jednom semestru;
40 sati kroz 2 mjeseca (20h/mj.).
Zainteresirani studenti trebaju se javiti kolegici Blaženki Klemar Bubić, koordinatorci prakse u Knjižnici Filozofskoga fakulteta (email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
Podsjećam, da su svi studenti diplomskog studija smjera bibliotekarstvo (i jednopredmetni i dvopredmetni) kroz drugu godinu diplomskog studija dužni odraditi 160 sati prakse u knjižnicama. Iako je praksa kao kolegij predviđena u ljetnom semestru, može se početi obavljati i ranije. Upute za praksu na knjižnicama dostupne su na kolegiju na Omegi Praksa u knjižnicama (lozinka praksabiblio) kojeg su studenti dužni upisati. Studenti ovjerene potvrde o obavljenoj praksi u knjižnicama trebaju dostaviti prof. dr. sc. Ani Barbarić (a ne tajnici Odsjeka). Detaljnije upute dostupne su na kolegiju na Omegi.
prof. dr. sc. Ana Barbarić
predstojnica Katedre za bibliotekarstvo
Algoritmi i strukture podataka, Napredno programiranje - izvanredni rok
Ivan Dunđer održat će konzultacije online dana 25.11.2021., i to putem aplikacije Zoom ili Google Meet. Molim studente da se jave e-mailom kako bih im mogao proslijediti link na video sastanak. Dodatan termin online konzultacija je u petak od 17:00 do 18:30 sati (uz prethodni dogovor e-mailom).
Praksu u knjižnicama za studente diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo, od akad. god. 2021./2022. vodi prof. dr. sc. Ana Barbarić. Svi studenti diplomskog studija smjera bibliotekarstvo (i jednopredmetni i dvopredmetni) dužni su odraditi 160 sati prakse u knjižnicama. Upute za praksu na knjižnicama dostupne su na kolegiju na Omegi Praksa u knjižnicama (lozinka praksabiblio) kojeg su studenti dužni upisati. Studenti ovjerene potvrde o obavljenoj praksi u knjižnicama trebaju dostaviti prof. dr. sc. Ani Barbarić (a ne tajnici Odsjeka). Detaljnije upute dostupne su na kolegiju na Omegi.
prof. dr. sc. Ana Barbarić
predstojnica Katedre za bibliotekarstvo
Natječaj Zaklade Dr. Ljerka Markić-Čučuković za najbolje studente bibliotekarstva u akad. god. 2020./2021.
Zaklada Dr. Ljerka Markić-Čučuković raspisuje natječaj za nagradu za najboljeg studenta/studenticu bibliotekarstva na Sveučilištu u Zagrebu u akad. god. 2020./2021. Nagrada se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 5.000 kn. Ovisno o vrsnoći kandidata Zakladni odbor može dodijeliti i više od jedne nagrade.
Mole se svi studenti 3. godine preddiplomskog studija te 1. i 2. godine diplomskog studija da se prijave na e-kolegij Izbori za studentske predstavnike/ce na studiju informacijskih znanosti na Omegi (https://omega.ffzg.hr/course/view.php?id=3133). Prijave na e-kolegij traju do 25. listopada u 11:59 sati. Lozinka za upis je „izbori2021“.
Izbori će se održati od 25. listopada u 12 sati do 26. listopada u 12 sati.
Za sve dodatne upite javite se odsječkoj koordinatorici za studentske izbore (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
Knjižnica Hrvatskoga državnog arhiva – poziv studentima bibliotekarstva
Knjižnica Hrvatskoga državnog arhiva provodi stručni posao revizije knjižničnog fonda te u tu svrhu žurno traži ispomoć studenta diplomskog studija informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo.
Studenti druge godine diplomskoga studija informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo dužni su odraditi 160 sati stručne prakse u knjižnicama (bez obzira jesu li jednopredmetni ili dvopredmetni studij, riječ je o 160 sati).
Iako je praksa predviđena kao kolegij u ljetnom semestru, iznimno ju je moguće odraditi i u zimskom semestru. Studentima koji su zainteresirani za ispomoć u navedenoj Knjižnici, odrađenih 160 sati bit će vrednovano kao odrađena studentska praksa. Zainteresirani studenti trebaju se žurno javiti voditeljici Knjižnice Ani Valentić (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), uz navođenje mene (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), pod Cc.
Izbori za predstavnike 1. i 2. godine preddiplomskog studija održat će se uživo na obaveznim predavanjima te nije potrebno slati prijave i cijeli proces obavit će se na licu mjesta.
Izbori za predstavnike 3. godine preddiplomskog te 1. i 2. godine diplomskog studija obavit će se preko e-kolegija na Omegi, a datumi i pristupni podaci bit će naknadno objavljeni.
Kandidature za online izbore zaprimaju se do 23. listopada u 23:59. Molimo zainteresirane studente i studentice da kandidature pošalju na mail odsječke koordinatorice za studentske izbore (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.). Kandidature moraju sadržavati: ime i prezime, studijsku grupu na kojoj se kandidiraju, godinu studija, funkciju za koju se kandidiraju (predstavnik ili zamjenik), broj mobitela i e-mail adresu.
Za sva daljnja pitanja u vezi studentskih izbora, molimo da se javite koordinatorici za izbore (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
Promocija knjige "Ni s kućom ni bez kuće" I. Hebrang Grgić i A. Barbarić 26. 10. 2021. u NSK
Doc. dr. sc. Ivan Dunđer održavat će konzultacije uživo za vrijeme zimskog semestra akademske godine 2021./2022., i to četvrtkom od 11:00-12:30 sati u sobi E-313.
Studenti jednopredmetnoga diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo, koji trebaju položiti kolegij Bibliografska organizacija 1 kao razlikovni ispit, nisu dužni pohađati nastavu. Poželjno je da prate nastave materijale na kolegiju na Omegi (Bibliografska organizacija 1, lozinka kolegija boi21). Molim kolege da se sami upišu na kolegij na Omegi.
Studenti preddiplomskog studija informacijskih znanosti koji su na dan 10. listopada 2021. bili upisani u sustavu ISVU (Studomat) na kolegij Bibliografska organizacija 1, ne moraju se sami upisivati jer su već upisani.
prof. dr. sc. Ana Barbarić
Početak nastave - Sustavi za označivanje i pretraživanje 1
Nastava na kolegiju "Sustavi za označivanje i pretraživanje 1" započet će s uvodnim terminom 28.10.2021. (8:45, A-308) zbog sudjelovanja nastavnika u aktivnostima vezanim za međunarodne ERASMUS+ projekte IPEDU i DigiTools.
U okviru EIT Health projekta po treći puta zaredom naše Sveučilište organizira EIT HEALTH INNOVATION DAYS (i-Days), program razvoja inovacija koji želi uključiti čim veći broj naših studenata! Ove godine program će biti raspoređen u četiri dana - 25., 26. i 27. listopada (16-19 h) studenti će oformiti timove i zajedno osmisliti rješenje za zadani problem, a 29. listopada (9-15 h) odvit će se natjecateljski dio u kojem će studenti predstaviti svoju ideju pred stručnim žirijem.
Innovation Days (i-Days) inicijativa je EIT Health zajednice znanja i inovacija koja se provodi tijekom listopada i studenog na preko 30 EIT Health partnerskih lokacija u Europi, čime se i Sveučilište u Zagrebu priključuje društvu najboljih europskih sveučilišta, a sve s ciljem promocije inovacija u području zdravlja, zdravstvene skrbi i zdravstvenog sustava.
Poziv studentima s dodatnim informacijama možete vidjeti ovdje.
Više o predavačima koji će motivirati studente 18. listopada: Željka Car redovita je profesorica na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu. Pokrenula je multidisciplinarna istraživanja u području razvoja ICT usluga za osobe sa složenim komunikacijskim potrebama. Voditeljica je znanstvenog Laboratorija za asistivne tehnologije i potpomognutu komunikaciju FER-a i koordinatorica multidisciplinarne Kompetencijske mreže ICT-AAC u okviru koje je razvijeno 50 javno objavljenih web i mobilnih aplikacija za potpomognutu komunikaciju. Miroslav Vrankić redoviti je profesor na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci (RiTeh) te osnivač i direktor tvrtke E-Glas. Bavi se razvojem asistivnih tehnologija koje osobama s invaliditetom olakšavaju svakodnevicu. Neke od njih su sustav Servus koji omogućava upravljanje kućom pomoću govora i Serwantess komunikator koji osobama koje nisu u mogućnosti govoriti omogućava komunikaciju pogledom. Tvrtka E-Glas nedavno je razvila i prvu hrvatsku logopedsku aplikaciju Kokolingo koja pomaže djeci vrtićke i rane školske dobi u ispravljanju izgovora glasova. Profesor Vrankić je zajedno s timom s RiTeh-a razvio BCI (engl. brain-computer interface) komunikator koji precizno čita EEG signale mozga pomoću kojih osobe koje su „zaključane u tijelu“ i uopće ne mogu upravljati svojim tijelom mogu davati odgovore na jednostavna da/ne pitanja.
Početak nastave – Analiza i vizualizacija podataka 13.10.2021.
Susret članova o.d. Uprave sa studentima prve godine preddiplomskog studija Informacijskih znanosti održat će se u četvrtak, 7.10.2021. u 13.00 u dvorani VII. U prethodnoj obavijesti je bilo navedeno pogrešno vrijeme sastanka (11.00).
Orijentacijski sastanak sa studentima prve godine diplomskog studija, smjera bibliotekarstvo
Orijentacijski sastanak sa studentima prve godine diplomskog studija informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo, održat će se u ponedjeljak, 11. listopada 2021. u 18.30 u A 308. Dolazak nije obavezan, ali je poželjan pogotovo za studente koji nisu završili preddiplomski studij informacijskih znanosti na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Studenti koji nisu u mogućnosti prisustvovati sastanku, mogu me naći na konzultacijama, koje održavam, također, ponedjeljkom od 14 do 16 sati u E 317.
Nastava iz kolegija Bibliografska organizacija I, započinje u ponedjeljak, 11. listopada 2021., uvodnim predavanjem u 8 sati u A 308. Studenti obvezno moraju doći na uvodno predavanje na kojem će biti podijeljeni u grupe za vježbe (prva grupa u terminu od 10:15 do 11:45 te druga grupa u terminu od 11:45 do 13:15, obje grupe u A 103). Nastava iz vježbi započet će u pondjeljak, 18. listopada 2021. Dakle, u prvom tjednu nastave bit će održano samo predavanje, a zatim u svakom sljedećem i predavanje i vježbe (studenti prisustvuju samo jednoj grupi vježbi koju su odabrali odnosno u koju su raspoređeni).
prof. dr. sc. Ana Barbarić
Sastanak sa studentima - muzeologija i upravljanje baštinom
Uvodni sastanka sa studentima na studiju muzeologije i upravljanja baštinom planiran je u četvrtak 07. listopada s početkom od 13:30 sati u/na prostorima Hrvatskog željezničkog muzeja, dolazni pristup na adresi Ulice grada Vukovara 47, Zagreb (dvorišni prostor navedene adrese, nedaleko od Fakulteta).
Studenti IV godine (tj. I godine diplomskog studija) bi svakako morali/trebali biti prisutni, studenti V godine (II godine diplomskog) su dobrodošli. Postoji minimalna vjerojatnost promjene termina sastanka jer smo ovisno i o vremenu, premda ju ne očekujemo/planiramo = ipak pratite oko istoga obavijesti na oglasnoj ploči Odsjeka.
Obavijest za studente 1. godine preddiplomskog studija
Pozivamo sve studente prve godine preddiplomskog studija Informacijskih znanosti na uvodni sastanak, koji će se održati u utorak, 5.10.2021., od 9.30 do 11.00 u dvorani VII. Na sastanku će biti prisutni nastavnici, tajnica i studentski predstavnici. Kratko ćemo se predstaviti, upoznati vas s Odsjekom i studijima, i odgovoriti na vaša pitanja.
Ujedno podsjećamo da će se susret članova o.d. Uprave sa studentima prve godine preddiplomskog studija održati u četvrtak, 7.10.2021. u 11.00 u dvorani VII.
21. online ZKD forum: Svjetlo na kraju tunela – profesionalno usmjeravanje knjižničara
Organizatori: Zagrebačko knjižničarsko društvo i Komisija za obrazovanje i stalno stručno usavršavanje HKD-a
Svjetlo na kraju tunela – profesionalno usmjeravanje knjižničara
Profesionalno usmjeravanje? Karijerno savjetovanje? Profesionalno informiranje? Istoznačnice ili ne? Saznajmo na ZKD Forumu Svjetlo na kraju tunela – profesionalno usmjeravanje knjižničara na kojem će se govoriti o potrebama i željama profesionalnog razvoja knjižničara iz tri perspektive – student, djelatnik, ravnatelj.
ZKD Forum Svjetlo na kraju tunela – profesionalno usmjeravanje knjižničara demonstracija je i radionica tijekom koje će se predstaviti razvojni projekt HKD-a Centar za razvoj karijera knjižničara. Svrha je tog projekta osnaživanje knjižničarske zajednice za odgovaranje na izazove koji dolaze daljnjim razvojem tehnologije, promjenama potreba korisnika te neizvjesnosti radnog okruženja koju donosi suživot s epidemijom COVID-19, kroz niz aktivnosti profesionalnog usmjeravanja ravnatelja, knjižničara i studenata.
Govornici:
Grozdana Ribičić, ravnateljica Gradske knjižnice Marka Marulića Split
Lea Lazzarich, ravnateljica Sveučilišne knjižnice Rijeka
Ivana Matijević, voditeljica projekata regrutacije i selekcije, SELECTIO
Višnja Novosel, Lorena Martinić, Ivana Kukić i Tea Čonč sa osobnim iskustvima od karijernog usmjeravanja, promjenama poslova unutar i izvan knjižničarstva.
U zimskom semestru akad. god. 2021./2022. (od 4. listopada 2021.) prof. dr. sc. Ana Barbarić održava konzultacije ponedjeljkom, od 14 do 16 sati u E 317.
Ni s kućom ni bez kuće - knjiga autorica I. Hebrang Grgić i A. Barbarić
U izdanju Naklade Ljevak objavljena je knjiga Ni s kućom ni bez kuće: nakladnička djelatnost Hrvata u Novome Zelandu autorica Ivane Hebrang Grgić i Ane Barbarić. Knjiga je napisana temeljem istraživanja provedenih na projektu HIT - Hrvatski iseljenički tisak koji se odvija pri Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu od 2018. godine. Knjigu su recenzirale dr. sc. Renata Relja, red. prof., dr. sc. Maja Krtalić, izv. prof. i dr. sc. Rebeka Mesarić Žabčić, zn. savj.
Izbor u znanstveno zvanje u polju Informacijske i komunikacijske znanosti
Prijave za razredbeni postupak za upis na diplomske studije primaju se online do 24. rujna 2021. do 14 sati. Prijave za razredbeni postupak primat će se isključivo u navedenim rokovima.
Sve pristupnice i pristupnici trebaju obaviti online prijavu. Upute za online upis diplomskih studija možete preuzeti ovdje.
Sve potrebne i autorizirane informacije o prijavama, razredbenom postupku i upisima o upisima na diplomske studije ak. god. 2021./2022. dostupne su na stranicama Filozofskog Fakulteta na adresi https://diplomski-upisi.ffzg.unizg.hr/.
Natječaj i upisni kriteriji za akademsku godinu 2021./2022.
Zagrebačko knjižničarsko društvo organizira 3. okrugli stol „Futur drugi“ s temom uloge stručnog knjižničarskog društva.
Okrugli stol održat će se online 17. rujna 2021. godine, s početkom u 9 sati.
Programski i organizacijski odbor: Alka Stropnik, Iva Klak Mršić, Ivana Matijević, Marija Šimunović i Višnja Novosel
Na okruglom stolu će se kroz tri tematska bloka razgovarati o radu regionalnih i nacionalnih knjižničarskih društava, u Hrvatskoj i inozemstvu, te njihovoj prilagodbi u vrijeme pandemije. Knjižničari iz Hrvatske, Europe i svijeta iznijet će primjere rada knjižničarskih društava u virtualnom svijetu, iskustvu regionalnih knjižničarskih društava u korištenju sredstava iz različitih fondova, te uključenosti mladih knjižničara u strukovnim društvima, kao i mogućnostima koje im knjižničarska društva pružaju.
Obavještavaju se studenti da se osim na ljetni rok koji je 30.6.2021. mogu prijaviti i na jesenski rok 15.9.2021. Molila bih studente koji se planiraju prijaviti na rok 15.9.2021. da mi posalju skenirane potvrde o odrađenoj praksi na mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. u periodu od 13.9.-15.9.
Mole se studenti da skenirane potvrde o odradjenoj praksi posalju u periodu od 25.6. do 30.6. 2021. na mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Javni poziv za članove nove radne grupe "Novi informacijski stručnjaci" Zagrebačkog knjižničarskog društva
Centar za razvoj karijere FFZG-a u sklopu projekta Učenje kroz rad i sustav upravljanja studentskim iskustvom na Filozofskom fakultetu u Zagrebu u suradnji s partnerom projekta Institutom za razvoj tržišta rada, organizira ciklus radionica pod nazivom „A vaše radno iskustvo?“.
Većina studenata tek se pri kraju studija zapita kako će odgovoriti na ovo pitanje kada dođe vrijeme za intervju s potencijalnim poslodavcem. A zatim kada se i nađu u toj situaciji često još nemaju spreman odgovor.
Radionicama „A Vaše radno iskustvo?” cilj je pomoći studentima da prepoznaju važnost stjecanja radnog iskustva prije formalnog izlaska na tržište rada te da pravovremeno otkriju vlastite potencijale i postanu konkurentniji pri pronalasku željenog radnog mjesta.
Prvi ciklus radionica posvećen je studentima arheologije, etnologije i kulturne antropologije, informacijskih i komunikacijskih znanosti, povijesti i povijesti umjetnosti.
Provodit će se tijekom dva susreta:
Prvi susret je 21. svibnja 2021. u terminu od10:00 do 11:30.
Drugi susret je 28. svibnja 2021. u terminu od 10:00 do 12:15. (gost-alumni)
Na drugom susretu studentima će se predstaviti gost, alumni FFZG-a koji će na svom primjeru pokazati važnost stjecanja radnog iskustva.
Radionice će se provoditi online, putem Zoom platforme.
Prijave su moguće putem obrasca: https://forms.gle/ErGkoKXUXs6aTyuU8, najkasnije do 24:00, 19. svibnja 2021., a broj sudionika je ograničen.
Nagrade Zaklade Dr. Ljerka Markić Čučuković - dodjela 18. svibnja 2021.
Nagrade će biti uručene dobitnicima u utorak, 18. svibnja 2021. u Dvorani VII Filozofskoga fakulteta u Zagrebu s početkom u 14 sati.
Na sjednici održanoj od 17. do 22. veljače 2021. Zakladni je odbor odabrao najbolje studente informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo u akad. god. 2019./2020. To su Carla Pansini, Ivan Šimunić i Kristina Vinković. Nagrada se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 4.000 kuna. Na istoj sjednici, Zakladni odbor donio je odluku o dobitniku nagrade za knjižnicu, ustanovu, udrugu i pojedinca, koji promiču knjižničarsku struku i bibliotekarstvo općenito. Nagradu je dobila Adela Granić, prof. i dipl. bibl., viša savjetnica za stručne suradnike knjižničare u Agenciji za odgoj i obrazovanje. Zaključeno je kako je Adela Granić školske knjižničare učinila je vidljivima i prepoznatljivim u njihovim ustanovama i široj zajednici i time promovirala knjižnice i bibliotekarstvo općenito. Nagrada se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 8.000 kuna.
Ovim putem molimo Vas za suradnjom ukoliko je ona moguće te ako ste nam voljni i spremni pomoći. Unaprijed Vam hvala.
POZIV VOLONTERIMA!!!
UREĐENJE NOVE KNJIŽNICE DRUŠTVENOG CENTRA ZDENČINA
Poštovani volonteri,
Društveni centar Zdenčina trenutno posjeduje oko 2.000 primjeraka raznih knjiga koje je potrebno razvrstati i složiti na novouređene police prema naslovima te svaki primjerak unijeti u računalni program kako bi olakšali buduće pretraživanje.
Svi zainteresirani neka se najave telefonom, a potom slobodni su doći u subotu 17-og travnja u Društveni centar Zdenčina, Trg S. Radića 1, Donja Zdenčina u 10h, kada ćemo napraviti pripremne radnje, dogovor oko budućeg rada i ostale detalje od prehrane do naknade za putne troškove.
Za sva moguća pitanja stojim vam na raspolaganju
S poštovanjem,
koordinator DC-a Ivan Šikić.
Mob: 095/591 96 27
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Molim studente da se sami upišu na izborni kolegij Knjiga i čitanje (lozinka kolegija je kic21). Također molim studente da pregledaju prezentaciju i poslušaju zvučnu snimku uvodna u kolegij najkasnije do ponedjeljka, 15. ožujka 2021. U ponedjeljak, 15. ožujka 2021., ručno ću upisati studente na kolegij, koji to eventualno neće sami napraviti prema popisu iz ISVU-a (Studomat), nakon čega završava razdoblje upisa na kolegij na Omegi.
Molim studente da se sami upišu na izborni kolegij Narodne knjižnice (lozinka kolegija je narodne21). Također molim studente da pregledaju prezentaciju i poslušaju zvučnu snimku uvodna u kolegij najkasnije do ponedjeljka, 15. ožujka 2021. U ponedjeljak, 15. ožujka 2021., ručno ću upisati studente na kolegij, koji to eventualno neće sami napraviti prema popisu iz ISVU-a (Studomat), nakon čega završava razdoblje upisa na kolegij na Omegi.
Molim studente da se sami upišu na kolegij Bibliografska organizacija II (lozinka kolegija je boii21). Također molim studente da pregledaju prezentaciju i poslušaju zvučnu snimku uvodnog predavanja najkasnije do petka, 12. ožujka 2021. U petak, 12. ožujka 2021., ručno ću upisati studente na kolegij, koji to eventualno neće sami napraviti prema popisu iz ISVU-a (Studomat), nakon čega završava razdoblje upisa na kolegij na Omegi.
izv. prof. dr. sc. Ana Barbarić
Natječaj za sufinanciranje studentskih projekata za kalendarsku godinu 2021.
Predmet: Natječaj za sufinanciranje studentskih projekata za kalendarsku godinu 2021.
Poštovani,
obavještavamo vas da je objavljen Natječaj za sufinanciranje studentskih projekata za kalendarsku godinu 2021.
Prijave na natječaj predaju se do zaključno 1. travnja 2021.
Tekst natječaja mozete pogledati na linku Natjecaj, a obrazac na linku Obrazac . Pravilnik o sufinanciranju projekata studenata, studentskih klubova i studentskih udruga Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dostupan je na linku Pravilnik o sufinanciranju
Prijedlog za dodjelu nagrade podnosi se na Obrascu ispunjenom u tri (3) primjerka, uz obaveznu naznaku područja odgojno-obrazovnog sustava na koje se prijedlog odnosi.
Uz obrazac potrebno je dostaviti u tri (3) kompleta priloge prema sljedećem redoslijedu:
Životopis kandidatkinje/kandidata,
Tijek njezina/njegova rada,
Temeljito obrazloženje u kojemu je vidljiv doprinos o zapaženim rezultatima u teorijskom ili praktičnom radu u odgoju i obrazovanju kandidatkinje/kandidata za određenu vrstu nagrade s potpisom i podacima o osobi koja je obrazloženje sastavila (uz posebnu napomenu ako se kandidat predlaže za Nagradu za životno djelo),
Nagrade i priznanja za odgojno-obrazovni rad,
Popis najznačajnijih odgojno-obrazovnih radova iz opusa kandidatkinje/kandidata koji su pridonijeli odgojno-obrazovnoj djelatnosti na kojima se prijedlog temelji i koji su objavljeni u razdoblju za koje se nagrada predlaže.
Prijedloge za dodjelu nagrade mogu podnositi ustanove i skupine znanstvenica/ka:
o Ukoliko imate prijedloge koje biste Odboru za dodjelu Nagrade željeli uputiti putem Fakultetskog vijeća, molim vas da popunjene obrasce s potrebnom dokumentacijom dostavite u Urudžbeni ured i na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.do15. ožujka 2021.
o Ukoliko prijedlog podnosi skupina znanstvenika, prijedlog nije potrebno potvrditi na Fakultetskom vijeću već se upućuje izravno Ministarstvu najkasnije do 5. travnja 2021. na adresu:
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Odbor za dodjelu „Nagrade Ivan Filipović“ Donje Svetice 38 10 000 Zagreb s naznakom: Prijedlozi za dodjelu „Nagrade Ivan Filipović“ uz obveznu naznaku područja odgojno-obrazovnoga sustava na koje se prijedlog odnosi i naznaku: NE OTVARAJ.
Prof. dr. Daniela ŽIVKOVIĆ - početak nastave ljetni semestar 2020/21
Nastava na niže navedenim kolegijima (nositelj ili izvođač dr. sc. Goran Zlodi) počinje ovaj tjedan prema oglašenom rasporedu na stranicama Fakulteta i to na daljinu putem sustava Omega.
Svi studenti upisani u ISVU (Studomat) bit će upisani u Omegu prije početka nastave kako bi mogli sudjelovati u online nastavi.
Nastava na kolegijima nositeljice Ane Barbarić (Bibliografska organizacija II, Knjige i čitanje te Narodne knjižnice) započinje 7. odnosno 8. ožujka 2021. prema objavljenom rasporedu. Nastava će biti organizirana online na odgovarajućim kolegijima na Omegi. U tjednu od 1. do 7. ožujka 2021., na Oglasnoj ploči Odsjeka, bit će objavljene zasebne obavijesti te pojedinosti o upisu na svaki od navedenih kolegija. Uz to će na svakom od kolegija biti dostupna i audio snimka s objašnjenjem načina rada na kolegiju.
Nastava iz kolegija "Organizacija znanja" počet će 12.3.2021. u 08:45h prema objavljenom rasporedu nastave. Nastava će se održavati online. Nastavnici će u sustav Omega ručno dodati studente upisane u kolegij. Ostale informacije o kolegiju bit će dostupne putem sustava Omega.
Nastava iz kolegija "Uvod u obradu prirodnog jezika" počet će 4.3.2021. u 11:45h prema objavljenom rasporedu nastave. Nastava će se održavati online. Nastavnik će u sustav Omega ručno dodati studente upisane u kolegij. Ostale informacije o kolegiju bit će dostupne putem sustava Omega.
Napredno programiranje - početak nastave i poveznica na video predavanje
Nastava na kolegijima 'Baština i razvoj' te 'Interpretacija baštine' (ljetni semestar ak. godine 2020/2021) u prvom tjednu od 01.-05. ožujka odvijati će se kroz obavijesti putem e-poruka, ili Omega poslanih obavijesti a od 08. ožujka 2021. kroz koncipirane tematske cjeline putem sustavu učenja na daljinu Omega.
Natječaj za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu za ak. god. 2020./2021.
u prilogu Vam dostavljam Odluku Senata o raspisivanju Natječaja za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu za ak. god. 2020./2021., tekst Natječaja i Izjavu o članovima zajedničkog kućanstva.Prijave na Natječaj počinju 17. veljače i traju do 12. ožujka 2021., a obavljaju se isključivo elektroničkim putem upisivanjem podataka u aplikaciju na internetskoj stranici Sveučilišta u Zagrebu www.unizg.hr/stipendije.
Molim Vas da u skladu s kriterijima Natječaja pripremite popis 10% najuspješnijih studenata (prema kriterijima vaše sastavnice) te iste označite u ISVU-u.
Za sva dodatna pitanja studenti se mogu obratiti na e-mail adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ili na tel. 01/4698-112 i 01/4564-277.
na temelju odredbi čl. 2. Pravilnika o dodjeli Rektorove nagrade rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras raspisuje Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za akademsku godinu 2020./2021. Prijava radova za Rektorovu nagradu obavlja se popunjavanjem odgovarajućih obrazaca na mrežnoj stranici Sveučilišta u Zagrebu https://apps.unizg.hr/rektorova-nagrada/ Studenti mogu pristupiti ovoj aplikaciji svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom. Ako studenti ne znaju korisničku oznaku ili zaporku, za pomoć se mogu obratiti administratoru matične ustanove.
Rok za prijavu na Natječaj je srijeda 30. lipnja 2021. do 16 sati.
U prilogu se nalazi Natječaj o dodjeli Rektorove nagrade za akad. god. 2020./2021. i Pravilnik o dodjeli Rektorove nagrade (pročišćeni tekst, 28. veljače 2020.).
U ljetnom semestru akad. god. 2020./2021. u mogućnosti ste upisati međuodsječni kolegij 'ČOVJEK I SPORT'. Ovaj izborni kolegij koji se održava DESETU godinu za redom Vam svojim sadržajima pruža uvid u kompleksnost kulture bavljenja sportom i njegovo mjesto u čovjekovom kvalitetnom življenju od davnina. Kolegij njeguje interdisciplinarni pristup te uključuje nastavnike/ce različitih strukovno-ekspertnih profila:
- povijest - povijest umjetnosti - sociologija - filozofija - lingvistika - psihologija - kineziologija
koji s različitih kutova osvjetljuju poziciju sporta u ljudskoj kulturi. S obzirom na tematski okvir, kolegij nudi opsežan uvid u različite aspekte sporta u tom smislu pokazuje se potencijalno jednako interesantnim i za one koji su za sport tek rubno zainteresirani, ali će i oni koji o sportu znadu već štošta svoje spoznaje zasigurno dobrano probuditi i zaokružiti. Budući da je u prijašnjim izdanjima kolegij pobudio popriličan interes brojnih studenata, preporuča se pravovremena odnosno čim ranija prijava.
Kolegij je sadržan u programu odnosno satnici Odsjeka za povijest (Modul 1 nosi 4 ECTS boda, Modul 2 nosi 5 ECTS boda). Nastava će se održavati ponedjeljkom od 18.30 do 20.00 sati, zasad on-line, preko sustava OMEGA, te započinje u ponedjeljak 8. 3. 2021. Studenti/ce se pozivaju da se priključe prvom nastavnom terminu, uključujući i one koji se eventualno neće uspjeti formalno prijaviti na kolegij.
Nastupno predavanje dr. sc. Ane Pongrac Pavlina u vezi s izborom u znanstveno-nastavno zvanje i na radno mjesto docent na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti održat će se u srijedu, 23. prosinca 2020. u 10:00 sati, u virtualnoj učionici Sustava učenja na daljinu Omega, putem sustava BigBlueButton. Naziv predavanja je “Metoda softverske simulacije u nastavi informatike”.
Mole se zainteresirani slušači koji nisu upisani u kolegij Metodika nastave informatike 2-Nastupno predavanje, a u sklopu kojega će se održati predavanje, da se do utorka, 22.12.2020. godine, u 12:00 sati jave Maji Živko (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) zbog pravovremenog upisa u kolegij.
Ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs, na prijedlog Povjerenstva za dodjelu državnih stipendija u STEM područjima znanosti u akademskoj godini 2020./2021., donio je Odluku o dodjeli državnih stipendija u STEM područjima znanosti za akademsku godinu 2020./2021. na temelju kvota i rang-lista koje su njezin sastavni dio.
Studenti svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom pristupaju Sustavu državnih STEM stipendija na poveznicihttps://stemstipendije.mzo.hr/ te svojom identifikacijskom oznakom provjeravaju svoje mjesto na rang-listi.
Studenti koji su na rang-listi prema kvoti za određeno područje i godinu studija, odnosno iznad praga za ostvarivanje prava na stipendiju, bit će obaviješteni na adresu elektroničke pošte da su ostvarili pravo na državnu stipendiju. Zaprimanje e-poruke nije preduvjet za ostvarivanje prava na državnu STEM stipendiju te svi studenti, neovisno o zaprimanju predmetne obavijesti, mogu svoje podatke provjeriti na poveznicihttps://stemstipendije.mzo.hr/.
Ako student koji je ostvario pravo na državnu STEM stipendiju želi prihvatiti stipendiju, nužno je da do subote, 12. prosinca 2020. godine, do 12 sati na poveznicihttps://stemstipendije.mzo.hr/, kojoj pristupa prijavom sa svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom, označi izjave koje prethode prihvaćanju Uvjeta stipendiranja, prihvati Uvjete stipendiranja te upiše svoj IBAN žiroračuna. Prihvaćanje uvjeta stipendiranja smatra se činom sklapanja ugovora.
Ako u navedenome roku student ne prihvati Uvjete stipendiranja, smatrat će se da ne prihvaća državnu stipendiju te će obavijest o ostvarivanju prava na državnu stipendiju dobiti sljedeći student na rang-listi ispod praga do ispunjenja kvote.
Kreiraju se i dvije zasebne rang-liste (Izdvojenestipendije) za one studente koji su pravo na ovu stipendiju ostvarili na temelju članka 6. stavka 11. Pravilnika u kojem se propisuje da svakom visokom učilištu koje izvodi studijske programe u STEM područjima znanosti pripada najmanje jedna stipendija za studente prve godine i jedna za studente ostalih godina u pojedinom području.
Za sve ostale informacije Vi i studenti možete se obratiti Ministarstvu znanosti i obrazovanja na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs, na prijedlog Povjerenstva za dodjelu državnih stipendija u STEM područjima znanosti u akademskoj godini 2020./2021., donio je Odluku o dodjeli državnih stipendija u STEM područjima znanosti za akademsku godinu 2020./2021. na temelju kvota i rang-lista koje su njezin sastavni dio.
Studenti svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom pristupaju Sustavu državnih STEM stipendija na poveznicihttps://stemstipendije.mzo.hr/ te svojom identifikacijskom oznakom provjeravaju svoje mjesto na rang-listi.
Studenti koji su na rang-listi prema kvoti za određeno područje i godinu studija, odnosno iznad praga za ostvarivanje prava na stipendiju, bit će obaviješteni na adresu elektroničke pošte da su ostvarili pravo na državnu stipendiju. Zaprimanje e-poruke nije preduvjet za ostvarivanje prava na državnu STEM stipendiju te svi studenti, neovisno o zaprimanju predmetne obavijesti, mogu svoje podatke provjeriti na poveznicihttps://stemstipendije.mzo.hr/.
Ako student koji je ostvario pravo na državnu STEM stipendiju želi prihvatiti stipendiju, nužno je da do subote, 21. studenoga 2020. godine, do 12 sati na poveznicihttps://stemstipendije.mzo.hr/, kojoj pristupa prijavom sa svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom, označi izjave koje prethode prihvaćanju Uvjeta stipendiranja, prihvati Uvjete stipendiranja te upiše svoj IBAN žiroračuna. Prihvaćanje uvjeta stipendiranja smatra se činom sklapanja ugovora.
Ako u navedenome roku student ne prihvati Uvjete stipendiranja, smatrat će se da ne prihvaća državnu stipendiju te će obavijest o ostvarivanju prava na državnu stipendiju dobiti sljedeći student na rang-listi ispod praga do ispunjenja kvote.
Kreiraju se i dvije zasebne rang-liste (Izdvojenestipendije) za one studente koji su pravo na ovu stipendiju ostvarili na temelju članka 6. stavka 11. Pravilnika u kojem se propisuje da svakom visokom učilištu koje izvodi studijske programe u STEM područjima znanosti pripada najmanje jedna stipendija za studente prve godine i jedna za studente ostalih godina u pojedinom području.
Za sve ostale informacije studenti se mogu obratiti Ministarstvu znanosti i obrazovanja na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Zaklada Dr. Ljerka Markić Čučuković raspisala je natječaj za najbolje studente bibliotekarstva u akad.god. 2019./2020.
izv. prof. dr. sc. Ana Barbarić, predsjednica Zakladnog odbora
Obavijest za studente preddiplomskog studija informacijskih znanosti – Najava slanja prvih e-poruka za provjeru podataka u svrhu dodjele državnih stipendija u STEM područjima znanosti u ak. god. 2020./2021.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja će svim redovitim studentima studijskih programa u STEM područjima znanosti u ponedjeljak 2. studenog 2020. godine uputiti obavijest s uputama za provjeru podataka. Obavijest će biti poslana njihove adrese elektroničke pošte evidentirane u sustavu AAI@EduHr u svrhu provedbe dodjele državnih stipendija u STEM područjima znanosti u akademskoj godini 2020./2021.
Provjera podataka trajat će od ponedjeljka 2. studenog 2020. godine od 8:00 sati do subote 7. studenog 2020. godine do 8:00 sati.
Studenti ispravnost svojih podataka o broju ECTS-a i prosjeku ocjena, odnosno rezultatu državne mature, provjeravaju na aplikaciji STEM STIPENDIJE. U navedenu aplikaciju studenti se prijavljuju vlastitim //webmail.ffzg.hr/src/compose.php?send_to=This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">AAI@EduHr> elektroničkim identitetom.
Ako studenti primijete da u aplikaciji nisu ispravno navedeni podaci o rezultatima državne mature, studenti se mogu obratiti Ministarstvu znanosti i obrazovanja na adresu elektroničke pošte //webmail.ffzg.hr/src/compose.php?send_to=This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
U slučaju da student na svoju adresu elektroničke pošte unutar sustava AAI@EduHr iz nekog razloga ne zaprimi predmetnu obavijest, napominjemo da ona nije preduvjet za konkuriranje za državnu STEM stipendiju te svi studenti, neovisno o zaprimanju e-maila, mogu od ponedjeljka, 2. studenog 2020. godine od 8:00 sati, svoje podatke provjeriti na STEM STIPENDIJE.
Za sve ostale informacije studenti se mogu obratiti Ministarstvu znanosti i obrazovanja na //webmail.ffzg.hr/src/compose.php?send_to=This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
--- Ministarstvo znanosti i obrazovanja Uprava za visoko obrazovanje | Directorate for Higher Education Sektor za upravljanje visokim učilištima i studentski standard | Sector for Management of Higher Education Institutions and Student Standard Služba za državne stipendije i druge potpore studentima | Unit for State Scholarships and Student Support
Nastava iz kolegija Dokumentacija u muzejima II počet će u srijedu 21. listopada u 12:30 sati na Omegi. U četvrtak 15.10. ću upisati studente na kolegij na Omegi. Molim studente da u petak 16.10. provjere jesu li upisani, a u slučaju da nisu neka mi se jave na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Nastava iz kolegija Dokumentacija u muzejima I počet će u četvrtak 15. listopada u 15:30 sati na Omegi. U utorak 13.10. ću upisati studente na kolegij na Omegi. Molim studente da u srijedu 14.10. provjere jesu li upisani, a u slučaju da nisu neka mi se jave na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Seljan - konzultacije u zimskom semestru ak. god. 2020/2021
U zimskom semestru ak. god. 2020./2021. prof. dr. sc. Sanja Seljan održavat će konzultacije online ili po potrebi fizički na Fakultetu. Svi studenti se trebaju prethodno najaviti e-poštom radi dogovora oko termina konzultacija.
Molim studente kojima je Bibliografska organizacija I razlikovni ispit na jedopredmetnom diplomskom studiju informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo, da se sami upišu na kolegij na Omegi (lozinka je boi20). Također. molim studente da preslušaju snimku Uvoda u kolegij Bibliografska organizacija I, s pratećom prezentacijom.
VAŽNA NAPOMENA:Ova obavijest se odnosi samo na studente koji diplomski studij studiraju REDOVNIM načinom studiranja, a NE na IZVANREDNE studente. Izvanredni studenti će pravodobno dobiti informacije na mrežnim stranicama izvanrednog studija.
izv. prof. dr. sc. Ana Barbarić
Bibliografska organizacija I - početak nastave, osvježeno
Nastava iz kolegija Bibliografska organizacija I započinje online u ponedjeljak, 12. listopada 2020. na kolegiju na Omegi. Svi studenti preddiplomskog studija informacijskih znanosti upisani na kolegij Bibliografska organizacija I putem Studomata na dan 11. listopada 2020. upisani su na kolegij na Omegi. Molim studente da preslušaju snimku Uvoda u kolegij Bibliografska organizacija I, s pratećom prezentacijom, u kojoj su dana sva objašnjenja vezano uz izvođenje nastave te općenito rad na kolegiju.
Raspisuje se natječaj za studentske predstavnike na studiju informacijskih znanosti. Kandidature za više godine zaprimaju se od 5.10. do 11.10. u 23:59, a za studente prve godine preddiplomskog studija od 5.10. do 25.10. u 23:59. Molimo zainteresirane studente i studentice da kandidature pošalju na mail dežurne odsječke koordinatorice za studentske izbore (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.). Kandidature moraju sadržavati: ime i prezime, studijsku grupu na kojoj se kandidiraju, godinu studija, funkciju za koju se kandidiraju (predstavnik ili zamjenik), broj mobitela i e-mail adresu.
Izbori za studentske predstavnike provodit će se preko e-kolegija na Omegi koji će biti otvoreni specifično radi provođenja izbora. Na web-stranici odsjeka bit će objavljeni datumi provođenja izbora za svaku određenu godinu, uz naslov e-kolegija, a studenti te godine trebaju se samostalno upisati u taj e-kolegij. Prije početka izbora provjerit će se jesu li studenti koji su upisani u kolegij studenti te godine te će se s početkom izbora zaključati upis kolegija. Izbori će trajati 48 sati tijekom kojih studenti trebaju izabrati dvije od ponuđenih opcija: jednu za predstavnika i jednu za zamjenika.
Za sva daljnja pitanja u vezi studentskih izbora, molimo da se javite odsječkoj koordinatorici za izbore (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
Prof. dr. Daniela ŽIVKOVIĆ - početak nastave ak. god. 2020/21
Nastava iz kolegija Društveno korisno učenje počet će u srijedu 14. listopada u 8.45 sati uvodim predstavljanjem kolegija na poveznici koja je dostupna na Omegi: https://omega.ffzg.hr/mod/bigbluebuttonbn/view.php?id=237612 . Lozinka za upis kolegija je DKU2020. Molim studente koji slušaju kolegij u ovoj akademskohj godini da se upišu najkasnije do 12. 10.
Nastava iz kolegija Jezični inženjering počet će u ponedjeljak 12. listopada u 8.45 sati uvodim predstavljanjem kolegija na poveznici koja je dostupna na Omegi: https://omega.ffzg.hr/mod/bigbluebuttonbn/view.php?id=237610 . Lozinka za upis kolegija je JEŽ2020. Molim studente koji slušaju kolegij u ovoj akademskohj godini da se upišu najkasnije do 11. 10.
Smjer Informatika (nastavnički) - sastanak sa studentima 1. godine
Uvodni sastanak sa studentima 1. godine diplomskog studija - smjer Informatika (nastavnički) održat će se putem Zooma u četvrtak 8.10.2020. u 10.00h. Podaci za pristup:
Prof. dr. sc. Sanja Seljan održavat će nastavu online. Uvodna predavanja održat će se preko Zoom platforme (potrebno prethodno instalirati na računalo), gdje će uslijediti sve potrebne upute.
Na uvodno predavanje potrebno je spojiti se kamerom, sa sljedećim pristupnim podacima:
Analiza i vizualizacija podataka- SRI 14.10.2020. u 11.00
Kolegij je namijenjen svim studentima informacijskih i komunikacijskih znanosti. Cilj kolegija je stjecanje kompetencija potrebnih za analizu, obradu i vizualizaciju strukturiranih podataka radi osmišljavanja informacijskih rješenja u poslovnoj analitici i vizualnim komunikacijama. Kolegij će omogućiti stjecanje tehničkih, organizacijskih, komunikacijskih i analitičkih vještina kroz cjelokupni proces prikupljanja, analize, obrade i vizualizacije strukturiranih podataka radi stvaranja novoga znanja.
Prof. dr. sc. Sanja Seljan održavat će nastavu online. Uvodna predavanja održat će se preko Zoom platforme (potrebno prethodno instalirati na računalo), gdje će uslijediti sve potrebne upute.
Na uvodno predavanje potrebno je spojiti se kamerom, sa sljedećim pristupnim podacima:
Prof. dr. sc. Sanja Seljan održavat će nastavu online. Uvodna predavanja održat će se preko Zoom platforme (potrebno prethodno instalirati na računalo), gdje će uslijediti sve potrebne upute.
Na uvodno predavanje potrebno je spojiti se kamerom, sa sljedećim pristupnim podacima:
Digitalni resursi i prijevodne memorije – PON 12.10.2020. u 11.45
Kolegij je namijenjen svim studentima informacijskih i komunikacijskih znanosti i ostalih grupa na FFZG. Obuhvaća primjenu interaktivnih tehnologija u postupcima integriranog sustava računalno-potpomognutog prevođenja, lokalizacije, prijevodnih memorija, strojnog prevođenja, AV tehnologije i interakcije čovjek-računalo. Kolegij obuhvaća praktičan rad na različitim alatima kroz samostalan i timski rad.
U zimskom semestru šk. god. 2020/21. prof. dr. Daniela Živković će održavati konzultacije putem elektroničke pošte te po dogovoru putem Big Blue Buttona.
Seljan - Uvodna predavanja (hibridna nastava) - izvan snage
Dolje navedena obavijest stavljena je izvan snage. Nastava se održava online.
Nastava na sljedećim kolegijima održavat će se prema hibridnom modelu, sukladno epidemiološkim mjerama. Svi materijali bit će dostupni i na sustavu Omega.
Uvodna predavanja održat će se prema sljedećem rasporedu:
BAŠTINA ZA LJUDE, ZBOG LJUDI Kongres studenata muzeologije konferencija na daljinu / video konferencija 27. studeni 2020.
Kongres studenata muzeologije pod nazivom „Baština za ljude, zbog ljudi“ ove će se godine održati na daljinu, online 27. studenog 2020. Namijenjen je studentima/cama (i stručnjacima/kinjama) muzeologije, srodnih znanosti, ali i ostalih usmjerenja (np. ekonomija, turizma, menadžment itd.) čiji se znanstveni i istraživački interesi dotiču kulturnog i baštinskog sektora.
Predložene teme su: • način na koji globalizacija i informatizacija utječu na razvoj baštine, muzeja i muzejske publike • problem komodifikacije kulture i baštine; • pitanje održivosti kroz socijalne, kulturne, okolišne i ekonomske aspekte; • istraživanje mehanizma za što kvalitetniji spoj potreba zajednice i potreba kulturnog sektora; • kulturni turizam; • virtualna stvarnost; virtualni muzeji i izložbe; gamifikacija • transformacija kulturnih institucija (budućnost muzeja, galerija, eko-muzeja, centara za kulturu itd.) • pitanja budućnosti muzejske struke
Osim toga, suočeni smo s globalnom pandemijom širenja virusa COVID-19 koja je nedvojbeno na različite načine promijenila gotovo sve aspekte „standardnog“ života na mikro i makro razini. Potaknuti time, postavljamo pitanje o mjestu koje će kulturni sektor zauzeti u nadolazećem razdoblju, odnosno u vrijeme „novog normalnog“.
Istodobno kulturni je sektor pretrpio velike materijalne štete u nedavnom potresu koji je pogodio Zagreb što dovodi u pitanje održavanost muzeja i kulturnih institucija, te u kojim razmjerima ista pridonosi zaštiti od materijalnih šteta na zgradama, ali i samim zbirkama. Ostale teme će biti također uzete u obzir!
Pozivamo sve zainteresirane da se prijave za izlaganje na kongresu do 20. listopada 2020. na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., s naslovom „PRIJAVA NA KONGRES“. Prijava mora sadržavati naziv teme, sažetak rada (do 400 riječi), ime i prezime, fakultet i smjer ili naziv institucije. Autori će povratnu informaciju dobiti putem e-maila do 25. listopada 2020. Radni jezik kongresa je hrvatski (i engleski, ako će biti potrebe), a sudjelovanje je besplatno.
Organizacijski tim trećeg Kongresa studenata muzeologije FF SuZG
Mole se studenti da potvrde o praksi obavezno salju skenirane na mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Naknadno trebaju dostaviti potvrde o praksi i u originalu.
U lipnju, srpnju i rujnu 2020. prof. dr. Daniela Živković će za sve studente (redovite i studente studija bibliotekarstva uz rad) održati isključivo pismene ispite kao e-testove kroz sustav Omega u već ranije najavljenim rokovima. To vrijedi i za kolegije koji su prije pandemije završavali samo usmenim ispitom. Stoga se svi studenti trebaju uključiti u Omegu i pratiti obavijesti. Redoviti studenti prijavljuju pismeni ispit putem ISVU-a. Studenti uz rad ne trebaju posebno prijaviti ispit el. poštom, nego pripremiti prijavnice za vrijeme upisa ocjene u indeks. Ispiti se neće održati istovremeno tako da student može polagati i više od jednog ispita u jednom roku.
Pozivamo sve zainteresirane studente i studentice muzeologije i arhivistike, kao i studente/ice preddiplomskog studija inf. znanosti, na predstavljanje Centra za dokumentiranje nezavisne kulture. Predstavljanje će se održati u utorak, 10. ožujka 2020., u 15.10 h u učionici A-103. Obaveznu praksu studenti i studentice mogu odraditi u Centru, prvom community arhivu materijala i sadržaja nastalih na nezavisnoj kulturnoj sceni u Hrvatskoj. Više o Centru potražite na linku abcdnk.hr.
Digitalna knjižnica 1 - petak 6. 3. 2020. u 8h. Pohađanje nastave je obavezno (uključujući ovo prvo predavanje) za sve koji upisuju ili namjeravaju upisati 1. godinu diplomskog studija Bibliotekarstva.
Sveučilišno knjižničarstvo - 10. 3. 2020. u 11h. Dolazak na prvo predavanje je obavezan.
Osnove bibliotekarstva - 12. 3. 2020. u 11h. Dolazak na prvo predavanje je obavezan.
Konzultacije prof. dr. D. Živković u ljetnom sem. 2019/20 - NOVO!
U ljetnom semestru šk. god. 2019/2020. (3. 3. do 30. 9. 2020.) prof. dr. Daniela Živković drži konzultacije svaki utorak od 9.30 do 11h u E 313 kada je moguće doći i na usmeni ispit.
Računalna analiza teksta i podataka - početak nastave
U ljetnom semestru ove ak. god. studenti diplomskog studija informacijskih znanosti (bilo kojeg smjera) imaju priliku sudjelovati na projektu Rural 3.0 (https://rural.ffzg.unizg.hr/)
Studenti će na projektu kroz društveno korisno učenje u ruralnoj zajednici na Pelješcu moći primijeniti znanja i vještine stečene na studiju.
Realizacija projekta je od 22.-27. 3. u Orebiću na Pelješcu.
Teme za rad u lokalnoj zajednici su:
Osnove informatičke pismenosti - word, excel, mail, googlove aplikacije
Oglašavanje - letak, plakat, društvene mreže
microbit i Mbot radionice s djecom
Kolegij se neće nuditi u ISVU, nego ćete za njega dobiti 6 ECTS bodova za izvannastavnu aktivnost. Broj mjesta je ograničen.
Rok za prijavu je 14.2.2020 na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mole se studenti preddiplomskog i diplomskog studija da potvrde o odrađenoj praksi donose u lipnju te rujnu 2020. Potvrdu o polozenoj praksi nije moguce predati bez prethodne prijave na ispitni rok za praksu (u lipnju i rujnu) te bez prethodne provjere o odrađenoj praksi kod dr.sc. Vjere Lopine na preddiplomskom studiju te kod profesora koji je voditelj prakse za diplomski studij (na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti). Na potvrdi je potrebno imati potpis od institucije u kojoj je odrađena praksa te od dr.sc. Vjere Lopine na preddiplomskom studiju, odnosno profesora voditelja prakse na diplomskom studiju.
Stručna i znanstvena radna mjesta na Institutu Ruđer Bošković - Centar za informatiku i računarstvo
za radno mjesto doktoranda u Centru za informatiku i računarstvo Instituta Ruđer Bošković na projektu “Napredne metode i tehnologije u znanosti o podatcima i kooperativnim sustavima” (ZCI-DATACROSS) Znanstvenog centra izvrsnosti za znanost o podatcima i kooperativnim sustavima.
Što se nudi?
Plaćeni doktorski studij
Mentorstvo u sklopu projekta
Rad na međunarodnim i nacionalnim znanstveno-istraživačkim projektima
Suradnja s drugim istraživačkim grupama iz inozemstva
Fleksibilno radno vrijeme, itd.
Područja istraživanja
Razvoj naprednih paralelnih algoritama (npr. MPI, OpenMP, CUDA) i primjena
Računarstvo visokih performansi (HPC) (rad i razvoj za superračunalna okruženja)
Razvoj Dew-Fog-Cloud platforme i aplikacije
Edge Intelligence for Human-Machine Networks by Federated Learning
Na sjednici održanoj 19. prosinca 2019. Zakladni odbor Zaklade Dr. Ljerka Markić Čučuković odabrao je najbolje studente informacijskih znanosti, smjera bibliotekarstvo u akad. god. 2018./2019. To su Nika Matković Mikulčić i Dorotea Toljan. Nagrada, koja se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 4.000 kn, studenticama će biti uručena u ponedjeljak, 27. siječnja 2020. u 12.30 sati, u Vijećnici Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.
Na istoj sjednici, Zakladni odbor donio je odluku o dobitniku nagrade za knjižnicu, ustanovu, udrugu i pojedinca, koji promiču knjižničarsku struku i bibliotekarstvo općenito. Nagradu je dobilo Zagrebačko knjižničarsko društvo za ZKD forum. Nagrada, koja se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 8.000 kn, također će biti uručena u ponedjeljak, 27. siječnja 2020. u 12.30 sati, u Vijećnici Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.
u srijedu 6. studenog 2019. godine, objavljene su rang-liste za državne stipendije u STEM područjima znanosti. Rang-liste dostupne su na poveznicihttps://stemstipendije.mzo.hr/.
Ako student koji je ostvario pravo na državnu STEM stipendiju želi prihvatiti stipendiju, nužno je da do srijede, 13. studenoga 2019. godine, do 12 sati na poveznicihttps://stemstipendije.mzo.hr/, kojoj pristupa prijavom sa svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom, označi izjave koje prethode prihvaćanju Uvjeta stipendiranja, prihvati Uvjete stipendiranja te upiše svoj IBAN žiro-računa. Prihvaćanje uvjeta stipendiranja smatra se činom sklapanja ugovora.
Ako u navedenome roku student ne prihvati Uvjete stipendiranja, smatrat će se da ne prihvaća državnu stipendiju te će obavijest o ostvarivanju prava na državnu stipendiju dobiti sljedeći student na rang-listi ispod praga do ispunjenja kvote.
U skladu s Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava redovitih studenata na državnu stipendiju u STEM područjima znanosti (Narodne novine, broj 78/2018., u daljnjem tekstu: Pravilnik) izrađeno je ukupno osam rang-lista, odvojeno za svako područje te u svakom području posebno za studente prve godine, a posebno za studente viših godina. Izdvojena je rang-lista za one studente koji su pravo na ovu stipendiju ostvarili na temelju članka 6. stavka 11. Pravilnika u kojem se propisuje da svakom visokom učilištu koje izvodi studijske programe u STEM područjima znanosti pripada najmanje jedna stipendija za studente prve godine i jedna za studente ostalih godina u pojedinom području.
Za sve ostale informacije studenti se mogu obratiti Ministarstvu znanosti i obrazovanja na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Konferencijska dvorana Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2. kat)
Organizator: Zagrebačko knjižničarsko društvo i Knjižnica Filozofskog fakulteta
Vodič kroz galaksiju upravljanja knjižnicama
Program:
14.00 Knjižničari kao menadžeri: kako upravljati ljudskim potencijalima i voditi ljude?
Predavačica:
Milka Rimac Bilušić, Ekonomski fakultet Zagreb
Uspješno i učinkovito upravljanje i vođenje knjižnice nije jednostavno. Potrebno je brinuti o djelatnicima, stvarati poticajno radno okruženje, voditi brigu o financijama, opremi, prostoru, građi, programima, a istovremeno imati na umu da su korisnici na prvom mjestu. Na pitanje što se sve podrazumijeva pod upravljanjem i vođenjem, koji su to sve poslovi s kojima se susreću voditelji i ravnatelji knjižnica te mnoga druga pokušat će odgovoriti predavači i sudionici panela.
15.00 Pauza za kavu
15.15 Žongleri ili hobotnice (panel rasprava)
Moderatorica: Zrinka Udiljak Bugarinovski
Sudionici:
Jadranka Tukša, knjižnica XVI. gimnazije
Lea Škorić, voditeljica Središnje medicinske knjižnice
Mirjana Dimnjaković, ravnateljica Gradske knjižnice Samobor
Nada Bezić, voditeljica knjižnice Hrvatskog glazbenog zavoda
Niko Cvjetković, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka
17.00 Završetak
Zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je prijava. Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 23. studenog 2019. godine.
Konferencijska dvorana Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2. kat)
Organizator: Zagrebačko knjižničarsko društvo
IZGUBLJENI U PRIJEVODU: MALO TEKSTA, PUNO NEDOUMICA
Program:
14.00 Jezik u umu, na jeziku i u slikovnicama i knjigama za mlade
Predavačica: dr. sc.Anita Peti-Stantić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Redovita profesorica južnoslavenskih jezika i poredbene lingvistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i voditeljica Katedre za slovenski jezik i književnost govorit će o vokabularu koji se koristi u prijevodima slikovnica za djecu i mlade (s posebnim osvrtom na obvezne lektirne naslove).
15.00 Pauza za kavu
15.20Izgubljeni u prijevodu: malo teksta, puno nedoumica (panel rasprava)
Sudionice:
dr. sc. Anda Bukvić Pažin, Društvo hrvatskih književnih prevodilaca
mr. sc. Emica Calogjera Rogić, Školska knjiga
Natalija Dragoja, KGZ – Gradska knjižnica u Zagrebu
dr. sc. Smiljana Narančić Kovač, Učiteljski fakultet u Zagrebu
Marija Odak Zidanić, OŠ Ivana Cankara u Zagrebu
dr. sc. Anita Peti-Stantić, Filozofski fakultet u Zagrebu
Osnovna su pitanja na koja će se nastojati odgovoriti: Koje su osobitosti prevođenja slikovnica? Što je to kvalitetan prijevod i kako ga prepoznati? Koje su posljedice loših prijevoda?
Zatim, kako odabrati dobru slikovnicu ili knjigu? Imaju li stručnjaci – prevoditelj, urednik, nakladnik, knjižničar, učitelj, profesor – iste kriterije vrednovanja kada je o jeziku riječ? Može li se postići bolja suradnja među njima?
Velika je važnost čitanja u razvoju pojedinca, a slobodno tržište podrazumijeva dostupnost knjiga različite kvalitete. Ipak, može li se i kako utjecati na jačanje svijesti o važnosti teksta u slikovnicama i knjigama za djecu?
17.00 Završetak
Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 28. listopada 2019. godine.
ovaj semestar po prvi put na kolegiju Društveno korisno učenje u informacijskim znanostima (1P+3S, 6 ECTS) studenti imaju priliku surađivati na Croatian Makers projektu (https://croatianmakers.hr/hr/naslovnica/)
Kolegij je u ponudi svim studentima diplomskih studija informacijskih i komunikacijskih znanosti (1. i 3. semestar). Posebna predznanja iz robotike nisu nužna.
Predavanja iz kolegija se izvode ponedjeljkom od 09:30-10:15 (dvorana A104). Seminarska nastava se izvodi u dogovoru s partnerskom institucijom.
Kolegij se upisuje ručno u Studentskoj službi. Zadnja prilika za upis putem molbi je u ponedjeljak 21.10.2019. na predavanju u 9.30 sati.
Sastanak nastavnika sa studentima muzeologije i upravljanja baštinom prve/četvrte godine studija (a pozvani su i studenti druge/pete godine) održati će se u četvrtak 3. listopada 2019.g. s početkom od 16:15 u sobi A-308.
Izborni kolegij: ANALIZA I VIZUALIZACIJA PODATAKA (preddiplomski, 3. i 5. semestar)
U zimskom semestru ak. god. 2019/2020. studentima preddiplomskog studija informacijskih i komunikacijskih znanosti (3. i 5. semestar) u ponudi je izborni kolegij „ANALIZA I VIZUALIZACIJA PODATAKA“ (1P+1S+1V, 4 ECTS) pod vodstvom prof. dr. sc. Sanje Seljan.
Cilj kolegija je stjecanje kompetencija potrebnih za analizu, obradu i vizualizaciju podataka. Kolegij će omogućiti stjecanje tehničkih, organizacijskih, komunikacijskih i analitičkih vještina potrebnih za razumijevanje i upravljanje podacima, izradu vizualnih prikaza te osigurati temelje za primjenu znanja u poslovnoj analitici i vizualnim komunikacijama. Funkcionalnosti će se provjeravati kroz primjere koji će omogućiti razumijevanje i primjenu u konkretnim situacijama. Studenti će, prema vlastitom interesu, u timskom radu izraditi projekt (za razinu odjela, institucije ili većeg broj korisnika) kojim će se provesti analiza podataka, vizualizacija i kritička interpretacija podataka.
Sadržaj:
Priprema podataka za obradu. Odnos: podatak – informacija – znanje - poslovno odlučivanje. Analiza potreba za vizualnim i dinamičnim prikazom podataka. Analiza i priprema podataka. Pretvaranje podataka u vizualni prikaz. Deskriptivna analiza podataka. Rad sa softverom za vizualni prikaz podataka. Radno okruženje. Povezivanje s izvorima podataka. Kontrola kvalitete podataka. Izrada i analiza vizualnog prikaza. Selekcija podataka – filtriranje, grupe, hijerarhije i donošenje odluka. Agregacija podataka. Kalkulacije. Mape. Prediktivna analitika. Prijenos podataka na upravljačku ploču. Organizacija podataka. Primjena vizualnog prikaza u dinamičkim podacima. Primjena serverske verzije softvera za vizualni prikaz podataka. Analiza podataka u specifičnom poslovnom okruženju u različitim institucijama, u edukaciji i dr. Elementi poslovne inteligencije. Manipulacija, selekcija i vizualizacija podataka prema odabranim kriterijima, vrstama podataka i načinu prikaza. Primjena analitike u odlučivanju.
Kvalifikacijski postupak za upis na 1. godinu diplomskog studija informacijskih i komunikacijskih znanosti (redovni studij)
Kvalifikacijski postupak za upis na 1. godinu diplomskog studija informacijskih i komunikacijskih znanosti (redovni studij) održati će se u petak, 27.9. 2019. u 11 sati u dvorani D3. Sastanku su obvezni pristupiti svi prijavljeni kandidati kako bi osobno potvrdili svoj upis. Kvalifikacijski postupak sastoji se od provjere dokumentacije pristupnika i rangiranja pristupnika prema prosjeku unutar odabranog smjera. Kvalifikacijski postupak ne sadrži nikakvu dodatnu provjeru znanja. U slučaju nedolaska na kvalifikacijski postupak, smatra se da je kandidat odustao od upisa studija. U slučaju opravdane spriječenosti dolaska na kvalifikacijski postupak javite se voditelju upisa na diplomske studije, doc. Tomislavu Ivanjko na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Izborni kolegij Društveno korisno učenje u inf. znanostima
U zimskom semestru akad.god. 2019/2020. studentima svih diplomskih studija informacijskih i komunikacijskih znanosti (1. i 3. semestar) u ponudi je izborni kolegij Društveno korisno učenje u informacijskim znanostima (1P+3S, 6 ECTS) pod vodstvom dr. sc. Nives Mikelić Preradović, red. prof.
Predavanja iz kolegija se izvode ponedjeljkom od 08:45-09:30 (dvorana A104). Seminarska nastava se izvodi u dogovoru s partnerskim institucijama.
Kolegij se upisuje ručno u Studentskoj službi. Molbe za upis će biti potpisane na uvodnom predavanju.
Sadržaj:
Društveno korisno učenje (DKU) je nastavna metoda kojom studenti znanje i vještine stečene kroz studij primjenjuju na razvoj projekta kojim se rješava konkretan društveni problem. Kolegij je osmišljen da studentima informacijskih znanosti kroz iskustvo DKU-a pruži mogućnost primjene akademskog znanja i vještina za zadovoljavanje stvarnih informacijskih potreba lokalne društvene zajednice. Studenti će, prema vlastitom interesu u izboru projekta, kroz rad na projektu pomoći partnerskoj organizaciji civilnog društva ili informacijskoj instituciji u pronalaženju informacijskih i informatičkih rješenja. Projekti DKU-a odnose se isključivo na rješavanje konkretnih problema zadanih kolegijem i dio su seminarske nastave kolegija. Seminarska terenska nastava kombinirat će se s predavanjima o aktivnostima DKU-a, upravljanju projektima, timskim radom i aktivnostima kritičkog promišljanja.
Studenti koji se istaknu na kolegiju svojim projektnim radom imat će priliku u ljetnom semestru ak.god. 2020. sudjelovati na međunarodnom projektu "Rural 3.0: Društveno korisno učenje za ruralni razvoj" kroz studijski boravak s pokrivenim troškovima.
Nastava na kolegiju Društveno-humanistička informatika (1P+1V, 3 ECTS) izvodi se u zimskom semestru akad.god. 2019/2020. četvrtkom od 16:15 do 17:45 u A103.
Algoritmi i strukture podataka, Napredno programiranje - 18.9.2019.
Treći ispitni rujanski rok iz kolegija "Algoritmi i strukture podataka" i "Napredno programiranje" će se zbog iznenadnih okolnosti održati 18.9.2019. s početkom u 14:00 sati u A-103 (za oba kolegija), umjesto 16.9.2019.
U zimskom semestru akad.god. 2019/2020. u ponudi je izborni kolegij Muzeologija i rodna perspektiva (1P+1S, 3 ECTS) pod vodstvom doc. dr. sc. Helene Stublić.
Kolegij je namijenjen studentima jednopredmetnog i dvopredmetnog Diplomskog studija muzeologije i upravljanja baštinom (1. i 3. semestar) te svim ostalim zainteresiranim studentima Filozofskog fakulteta (Fakultetska ponuda).
Kolegij pruža osnovna teorijska i praktična znanja iz područja rodne teorije primijenjenih unutar muzeološkog teorijskog okvira. Studenti će bit osposobljeni za kritičko sagledavanje muzeoloških i baštinskih tema iz rodne perspektive te pripremljeni za aktivno sudjelovanje u promociji inkluzivnosti i ravnopravnosti u muzejskom i baštinskom kontekstu.
Očekivani ishodi učenja na razini predmeta
Studenti će moći:
Definirat osnovne pojmove vezane uz rodnu teoriju unutar muzeološkog teorijskog okvira
Opisat povijest sabiranja i razvoj muzeja u odnosu na rodnu tematiku
Ukazati na važnost razumijevanja društvene uloge muzeja i kulturnih politika u svjetlu rodnih teorija
Analizirat interpretacijske i prezentacijske karakteristike muzejskih izložbi kroz rodnu perspektivu
Koristiti rodno neutralan jezik u komunikaciji baštine prema posjetiteljima
Identificirat baštinske projekte s izraženom rodnom ili feminističkom perspektivom
Vrednovati rodne teme koje su od društveno-inkluzivnog značaja za područje muzeologije i baštine
Interpretirati nove trendove u muzeologiji i baštinskoj teoriji s fokusom na rodnu problematiku
Sadržaj predmeta
Uvodno predavanje; rodna teorija u muzeologiji; osnovni pojmovi i teorijski okvir
Sabiranje i razvoj prvih zbirki kao indikator društvenog položaja i moći; povijest muzeja u odnosu na rodno pitanje; pojam „žene slobodnog vremena“
Žene sabiračice u povijesti; položaj i uloga žene u povijesnoj muzeologiji
Društvena uloga muzeja i kulturne politike u svjetlu rodnih teorija; primjena feminističke teorije u muzeologiji; odnos baštine, roda i identiteta
Rodna perspektiva u interpretaciji baštine; problematika androcentrične i eurocentrične interpretacije i prezentacije u muzejima i baštinskim institucijama
Prezentacija i komunikacija kroz rodnu perspektivu; rodno neutralan jezik i komunikacija
Teorije kritike baštine kao podloga za rodno osjetljive teme u muzeologiji; autorizirani baštinski diskurs (AHD) kao osnova stvaranja patrijarhalne baštine te reprezentanata društva i identiteta; društvena i kulturološka uvjetovanost roda i baštine
Žene u muzeju - između subjekta i objekta; feminizacija muzejske profesije
Žene u umjetničkim zbirkama i muzejima; područje umjetničkog djelovanja i rada kao središnje mjesto rodnih i feminističkih tema
Muzeji žena i/ili ženski muzej; obrada odabranih primjera iz prakse – 1. dio
Muzeji žena i/ili ženski muzej; obrada odabranih primjera iz prakse – 2. dio
Sabiranje materijalnih i nematerijalnih svjedočanstva ženskih i feminističkih pokreta; feministički muzej; mjesta baštine žena u Republici Hrvatskoj i svijetu
Rodni studiji kao komplementarna disciplina muzeologije; LGBT, queer i feminističke teme u kontekstu muzeologije
Feministička muzeologija; tendencije u suvremenoj muzeologiji i teorijama baštine
Zaključno predavanje; razvoj rodne perspektive u muzeologiji; kritički osvrt na obrađene teme
Raspored i upis
Kolegij se izvodi četvrtkom od 17:45-19:15 sati (dvorana A308). Studenti dvopredmetnog Diplomskog studija muzeologije i upravljanja baštinom kolegij upisuju ručno u Studentskoj službi.
Konferencijska dvorana Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2. kat)
Organizator: Zagrebačko knjižničarsko društvo
IMAŠ KUNU? TREBAM ZA PROJEKT
Program:
14.00 Naša grčka avantura: volonteri ZKD-a na IFLA WLIC-u u Ateni
Predavačice:
Vlasta Šolc, KGZ
Karolina Zlatar Radigović, KGZ
Sofija Konjević, Centar za znanstvene informacije IRB-a
Knjižničarke će govoriti o svom volonterskom iskustvu na ovogodišnjem Svjetskom knjižničarskom i informacijskom kongresu Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova, IFLA WLIC 2019., koji je održan od 24. do 30. kolovoza u Ateni. Tema kongresa bila je "Knjižnice: dijalog za promjene".
14.25 Osnovno o projektima – tko, što i kako?
Predavačica: Alenka Čović, Voditeljica izrade i provedbe EU projekata, Otvoreno učilište Algebra
Voditeljica izrade i provedbe EU projekata te vlasnica obrta za poslovna savjetovanja govorit će o pripremi i provedbi projekta financiranih iz EU fondova s naglaskom na knjižničarsku djelatnost.
15.10 Pauza za kavu
15.30 Iskustva iz prakse (panel rasprava)
Moderatorica: dr. sc. Dijana Sabolović Krajina
Sudionici:
Višnja Novosel, voditeljica Knjižnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu
Nika Čabrić, voditeljica Bibliobusne službe Knjižnica grada Zagreba
Sanjin Brajković, stručnjak za pripremu i provedbu projekata financiranih iz Europskog socijalnog fonda
Ružica Rebrović Habek, školska knjižničarka u OŠ braće Radić
Jelena Crnek, profesorica hrvatskog jezika i književnosti u X. gimnaziji “Ivan Supek”
Ivana Čadovska, koordinatorica za razvoj sveučilišnog i znanstvenog dijela Digitalnog laboratorija
Teme rasprave su vrste financiranja, razlika između donacije i sponzorstva, alternativni i tradicionalni načini prikupljanja sredstava koje knjižnice mogu koristiti, kako izgleda model financiranja kroz sredstva iz europskih fondova, korištenje marketinških alata za prikupljanje dodatnih sredstava za knjižnične programe i projekte, jesu li u kontekstu financiranja knjižnice sličnije udrugama nego firmama te mnoge druge.
17.00 Završetak
Zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je prijava. Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 23. rujna 2019. godine.
Content Creation Intern - link na oglas je ovdje: https://www.bornfight.com/careers/content-creation-intern/ Tražimo studente koji su uvijek voljni učiti i eksperimentirati i imaju kreativan pristup u stvaranju, a ponajviše u stvaranju novih i zanimljivih tekstova, raznih sadržaja i slično. Isto tako, za sve one koji budu zainteresirani, pozivamo i da pogledaju naš prvi podcast u kojem će moć čuti nešto više upravo i o ovoj poziciji.
Prijave za ovo radno mjesto traju do 01.09.2019.
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
U utorak 30. 7. 2019. u 86. godini života preminuo je dr. sc. Miroslav Kržak, red. prof. u miru i dugogodišnji Predstojnik Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku.
Miroslav Kržak rođen je 13. veljače 1934. u Bjelovaru. Osnovnu školu završio je 1944. u Bjelovaru, a gimnaziju 1952. također u Bjelovaru. Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1958. godine. Doktorirao je na Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1983. godine s disertacijom Mogućnosti pronalaženja i ispravljanja grešaka u tekstovima na hrvatskom književnom jeziku uz pomoć elektroničkog računala. Obavljao je dužnosti Predstojnika Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta.
Znanstvenom aktivnošću počeo se baviti još za vrijeme rada u Rafineriji nafte Bosanski Brod i to u području mjernih i regulacijskih sustava, a nastavio se njome baviti u Institutu za elektroniku i automaciju, gdje se bavio i razvojem novih proizvoda. Zbog održavanja računala NAME bio je osam mjeseci u NCR Computer Training School u Londonu. Znanstvenu i stručnu aktivnost nastavio je u Republičkom savjetu za informatiku te je 1972. godine proveo šest mjeseci u IRIA (Institut des recherches d'informatique et d’automatique) u Rocquencourtu kraj Versaillesa.
U Referalnom centru Sveučilišta u Zagrebu (od 1988.-1994. Institut informacijskih znanosti) nastavio je svoj znanstvenoistraživački rad te se uključio kao nastavnik u Zajednički studij informacijskih znanosti. U to vrijeme bio je i voditelj znanstvenoistraživačkog projekta Ministarstva znanosti i tehnologije pod nazivom Informacijski opis i modeliranje jezika.
Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu sudjelovao je u nastavi na smjerovima opće informatologije i arhivistike te je kao šef Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku aktivno radio na razradi i implementaciji novog programa koji uz klasičnu arhivistiku obuhvaća najnaprednije aspekte arhivistike u uvjetima informacijske tehnologije i problema koje ona donosi, prvenstveno burnim razvojem sklopovlja, programske podrške te informacijskih nosača i njihovih standarda, što onemogućuje da se arhivsko gradivo dugo čuva na originalnim nosačima.
Na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti predavao je kolegije Osnove informacijske tehnologije, Strojno prevođenje, Zakonodavstvo u kulturi i arhivistici, Uredsko poslovanje i pismohrane, Elektronički dokumenti, Virtualni arhivi, Virtualno arhivsko gradivo, Spisovodstvo i Teorija arhivistike.
Svojim je znanstvenim radovima značajno utjecao na razvoj informacijskih znanosti, posebno u području strojne obrade i razumijevanja hrvatskog jezika, rezultat kojega je izrada prvog računalnog morfologijskog rječnik hrvatskog (književnog) jezika, koji je poslužio kao temelj izrade Hrvatskog računalnog pravopisnog rječnika te je potaknuo niz daljnjih doktorskih istraživanja i znanstvenih projekata.
Njegova stručna aktivnost ogledala se u vođenju odjela IRCIHE (International Referral Centre for Information Handling Equipment), vođenju i organizaciji niza stručnih i znanstvenih skupova te vođenju Referalnog centra (ravnatelj 1990.-1992.) te poglavito na razvoj i izradu računalnih programa za pronalaženje tipkarskih pogrešaka u tekstovima s nepoznatim riječima što je ujedno poslužilo kao alat za znanstvena istraživanja izložena mnogobrojnim znanstvenim radovima te kao podloga za organizaciju nastave.
Iz: Lasić-Lazić, Jadranka (ur.), Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb: Zavod za informacijske studije, 2013., str. 92-93.
Dr. sc. Ivana Hebrang Grgić, docentica na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dobitnica je Godišnje "Nagrade Ivan Filipović" za 2018. u području visokog školstva.
Studenti koji su zainteresirani za volontiranje na IFLA-inoj predkonferenciji IFLA CPDWL Satellite Meeting, koja će se održati u Zagrebu 20. i 21. kolovoza 2019., trebaju se javiti Ani Barbarić.
Međunarodni dan arhiva obilježava se 9. lipnja, a tjedan 3.-9.6.2019. je Međunarodni tjedan arhiva. Međunarodno arhivsko vijeće obilježava ga pod naslovom Designing the Archives in the 21st Century (#IAW2019 #DesigningYourArchives). Više na: https://www.ica.org/en/international-archives-week-3-9-june-2019
Aktivnosti povodom Međunarodnog dana arhiva u Hrvatskoj održavat će se u svim arhivima u tjednu od 10. lipnja nadalje s temom "Bicikl" - povodom 200.-te obljetnice patentiranja bicikla. Više informacija o svim aktivnostima, programsku knjižicu, plakat i dr. možete pronaći na: https://had-info.hr/arhivistika-u-hrvatskoj/198-medunarodni-dan-arhiva-2019
prof. dr. sc. Hrvoje Stančić Predstojnik Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku
Okrugli stol Hrvatsko knjižničarsko nazivlje 5. 6. 2019. u 11.30h
Okrugli stolHrvatsko knjižničarsko nazivlje održat će se u srijedu 5. lipnja 2019. u 11.30 sati u Konferencijskoj dvorani na 2. katu Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Okrugli stol organizira se u okviru projekta Biblion Hrvatske zaklade za znanost (Struna-09-2017).
Obavještavaju se studenti da od 10.06.2019 do 14.06.2019. te od 10.09.2019. do 13.09.2019. donesu u tajnistvo svoje potvrde o izvrsenoj praksi (dobivene od institucije u kojoj su obavili praksu).
Studenti diplomskog studija moraju se prethodno prijaviti na rok za praksu u studomatu.
Mediatoolkit je tvrtka koja je razvila alat za media monitoring koji prati relevantna spominjanja brendova i tvrtki diljem weba i društvenih mreža u stvarnom vremenu. Mediatoolkit tim čini 30 + pojedinaca koji zajednički rade na razvoju, dizajnu, marketingu, prodaji i uspjehu klijenata, čime se rješavaju izazovi korisnika i njihovi profesionalni životi čine lakšima. Mediatoolkit je dvije godine za rednom osvjio nagradu Najbolji poslodavac, koju dodjeljuje portal Moj Posao, a sada šire tim. Traže osobu koja je proaktivna, izvrsno komunicira te ima izražen interes za IT i prodaju. Također, osobu koja je entuzijastična oko učenja, vjeruje u svoje jezične vještine te ju interesiraju nove tehnologije.
Kompanija "Bornfight" oglašava natječaje za 2 radna mjesta:
iOS Development Intern
Ukoliko ste studenti tehničkih fakulteta, koji su uvijek voljni učiti i eksperimentirati s nečim novim, koji su zainteresirani za iOS aplikacije i cijeli Apple-ov ekosustav, možete se prijaviti putem ovog linkahttps://www.bornfight.com/careers/ios-development-intern/.
Prijave za ovo radno mjesto traju do 19. svibnja 2019. godine.
Junior Software tester
Ukoliko uočavate i najsitnije detalje, a uz to mogu i drugima jasno objasniti što i kako su to uočili. Nije važno jeste li osoba tehničkog usmjerenja ili ne, najvažnije je da ste strastveni glede tehnologije i u postizanju visokog standarda kvalitete, možete se prijaviti putem ovog linkahttps://www.bornfight.com/careers/junior-software-tester/
Prijave za ovo radno mjesto traju do 28. svibnja 2019. godine.
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Konferencijska dvorana Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2. kat)
Organizatori: Društvo biblitekarjev Ljubljana I Zagrebačko knjižničarsko društvo
Ovo nije priča o običnom Kekecu, već o KEKecu. Knjižnica Enega Knjižničarja knjižnica je u kojoj je zaposlen samo jedan knjižničar, solo igrač. Mnogi su izazovi pred knjižničarima koji balansiraju između mnogih (ne)knjižničarskih poslova.
Dođite i poslušajte koje je sličnosti, a koje razlike između knjižničara iz sličnih ustanova, iz dva grada i dvije susjedne države...
Program:
14.00 Urša Cilenšek, Osnovna šola Ivana Cankarja i Gimnazija in ekonomska srednja šola (Trbovlje)
Ivanica Beg, Osnovna škola Ivana Cankara (Zagreb)
Savina Zwitter, Gimnazija Bežigrad
Iva Grisogono, Tehnička škola Zagreb
15.00 – 15.20 pauza
15.20 Igor Zemljič, knjižnica Inštituta za novejšo zgodovino
Blanka Ceković, knjižnicaStaroslavenskog instituta (Zagreb)
Mojca Krmelj, Fizikalna in meteorološka knjižnica Fakulteta za matematiko in fiziku Univerze v Ljubljani
Vedrana Kovač Vrana, Katarina Todorcev Hlača Središnja knjižnica Slovenaca u Republici Hrvatskoj
Zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je prijava. Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 20. svibnja 2019. godine.
CEEPUS info dan bit će u ponedjeljak 13. svibnja u 11 sati u konferencijskoj dvorani u Knjižnici Fakulteta (2. kat).
Na CEEPUS info danu će biti predstavljene mogućnosti stipendiranja kraćih i duljih studijskih boravaka u zemljama članicama CEEPUS programa.
Trajanje stipendija:
· Mobilnost za nastavnike: od 6 dana i više.
· Mobilnost za studente: od 1 mjeseca i više.
Zemlje članice CEEPUSa: Albanija, Austrija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Češka, Kosovo, Mađarska, Moldavija, Poljska, Rumunjska, Sjeverna Makedonija, Slovačka, Slovenija i Srbija.
Knjižnica Hrvatskog državnog arhiva traži četiri studenta bibliotekarstva za pomoć pri seljenju knjižničnog fonda (pri čemu je važno zadržati raspored prema skupinama UDK). Plaća se preko Student servisa. Zainteresirani studenti trebaju se javiti Ani Valentić (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
Tražimo studente tehničkih ili poslovnih fakulteta koji su zainteresirani za svijet ITa, a nemaju nužno znanje programiranja. Prijave za ovo radno mjesto traju do 1.5.2019. Kontaktirati: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Konferencijska dvorana Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2. kat)
Organizatori: Zagrebačko knjižničarsko društvo i Komisija za čitanje Hrvatskog knjižničarskog društva
O ČEMU GOVORIMO KAD GOVORIMO O POTICANJU ČITANJA
Program:
14.00 Nacionalna strategija poticanja čitanja za razdoblje od 2017. do 2022. godine
Predavačica: Maja Zrnčić, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Koordinatorica i inicijatorica Nacionalne strategije poticanja čitanja govorit će o trenutnom statusu ovoga dokumenta te o budućim planovima za njegovu provedbu.
14.30 Čitanje – poticanje i istraživanje: hrvatska baza podataka
Predavačica: Grozdana Ribičić, Komisija za čitanje Hrvatskog knjižničarskog društva
Predsjednica Komisije za čitanje govorit će o razvojnom projektu koji su pokrenule knjižničarke, a podržalo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
15.30 Čitanjem do mišljenja i promjene, predavanje i rasprava
Predavačica: Marija Ott Franolić, Blaberon – udruga za neformalno
obrazovanje i kritičku emancipaciju
Predavanje i rasprava o tome na koje nas načine čitanje mijenja, širi nam horizonte i pomaže da bolje oblikujemo svoje misli i iskustva, utječući i na našu osobnost. Može li čitanje postati alat za bolje kritičko promišljanje: možemo li čitanjem postati solidarniji ljudi, zainteresirani za stvaranje boljega društva?
17.00 Završetak
Zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je prijava. Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 15. travnja 2019. godine.
Promocija knjige izv. prof. dr. sc. Maria Hiberta (Sveučilište u Sarajevu, Filozofski fakultet) pod naslovom "Digitalni odrast i postdigitalna dobra" održat će se u utorak 19. ožujka 2019. u Booksi, Martićeva ul. 14d s početkom u 19h. Na poveznici možete pronaći više o knjizi te preuzeti njezinu PDF verziju.
U Osijeku će se 10. i 11. svibnja održati studentska konferencija InfoDaska2019. Tema ovogodišnje konferencije je Informacijske tehnologije kao pokretač promjena.
Konferencijska dvorana Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2. kat)
Ne želim pripadati nijednom klubu koji bi ljude poput mene primio za člana, poznati je citat američkog komičara Groucha Marxa, koji je glumio i s Braćom Marx. Ipak, bi li mišljenje bilo drugačije da je u pitanju bio – čitateljski klub?!
Program:
14.00 Predavanje o čitateljskim klubovima i biblioterapiji
Predavačica: mr. sc. Ivana Bašić, Balans centar za biblioterapiju i poetsku terapiju
15.20 Klubovi za poželjeti, panel rasprava
Sudionici: Vesna Kurilić, voditeljica čitateljskih klubova od djetinjstva
Elvira Gotal, voditeljica Dokukluba, programa koji okuplja ljubitelje dokumentarnog filma i nadovezuje se na gledaonicu dokumentarnog filma Dokudah
IvanaDražić, Booksa, voditeljica čitateljskih klubova u projektima "Koja je tvoja priča?" i "Razumijem što čitam"
Valentina Namesnik i mnogi drugi...
Moderator: dr. sc.Marija Ott Franolić, voditeljica čitateljskog kluba Crna kutija
Zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je prijava. Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 18. ožujka 2019. godine.
Pozivamo sve studente i studentice muzeologije i arhivistike na predstavljanje Centra za dokumentiranje nezavisne kulture u srijedu, 6. ožujka 2019. u 13.40 u učionici A-103. Obaveznu diplomsku praksu studenti i studentice mogu odraditi u Centru, prvom community arhivu materijala i sadržaja nastalih na nezavisnoj kulturnoj sceni u Hrvatskoj. Više o Centru potražite na linku abcdnk.hr.
Fakultet organizacije i informatke Varaždin će od 2. do 4. listopada 2019. organizirati konferenciju CECIIS 2019 - Central European Conference on Information and Intelligent Systems, koja će se održavati u prostorijama Fakulteta (FOI, Pavlinska 2, 42000 Varaždin). Novosti vezane uz konferenciju možete pratiti i na službenoj stranici www.cecii.foi.hr, a za sva pitanja možete se obratiti tajništvu konferencije na adresu elektroničke pošte This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Na sjednici Odsjeka održanoj 10.1.2019. usvojen je dokument Upute i pravila za prijavu, pisanje i obranu rada na redovitom studiju. Dokument je dostupan ovdje.
Ostali dokumenti važni za cijeli postupak prijave, pisanja i obrane:
Drugi ZKD forum održat će se 20. veljače 2019. godine, s početkom u 14 sati u Konferencijskoj dvorani Knjižnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Tema drugog Foruma su Nove PRiče iz knjižnice o kojima će govoriti Krešimira Rendulić, direktorica agencije Prorsus komunikacije.
U panel raspravi Knjižnica u doba dominacije ekrana sudjelovat će: Niko Cvjetković, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka, Kristian Benić, kotač marketinga i inovativnih projekata Gradske knjižnice Rijeka, Alis Marić, osnivačica bloga Čitaj knjigu, Gordan Nuhanović, novinar Hrvatske radiotelevizije i Anita Golubiček, urednica portala Dječji događaji.
Dođite, poslušajte, uključite se! Vidimo se srijedom u Knjižnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu!
Zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je prijava. Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 18. veljače 2019. godine
Posebno se pozivaju studenti diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo koji u ljetnom semestru akad. god. 2018./2019. slušaju kolegij Narodne knjižnice da prisustvuju ZKD forumu.
Ana Barbarić
IFLA CPDWL predkonferencija u Zagrebu, 20. - 21. kolovoza 2019.
Organizatori međunarodne konferencije su IFLA-ina Sekcija za stalno stručno usavršavanje i učenje na radu (IFLA CPDWL), Hrvatsko knjižničarsko društvo, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu te Knjižnice grada Zagreba.
VAŽNI DATUMI:
Dostava sažetaka izlaganja: 25. veljače 2019.
Obavijest o prihvaćanju sažetka: 18. ožujak 2019.
Dostava radova: 1. srpanj 2019.
Datum održavanja konferencije: 20.-21. kolovoz 2019.
Nove web stranice Zaklade Dr. Ljerka Markić Čučuković
Tvrtka Mediatoolkit objavljuje raspis natječaja za Junior Sales Development Representative. Godine 2017. i 2018. osvojili su nagradu kao Najbolji poslodavac godine.
Doc. dr. sc. Helena Stublić preuzela je nositeljstvo na kolegijima Osnove zaštite muzejskih zbirki, Zaštita knjižničnog i arhivskog gradiva i Zaštita muzejskih zbirki. Odluka je usvojena na Fakultetskom vijeću 19. prosinca 2018. godine i primjenjuje se za sve navedena kolegije u tekućoj akademskoj godini.
Stančić - razlikovni predmet Osnove informacijske tehnologije
Pozivam sve studente koji su upisali 1. godinu diplomskog studija i koji su kao razlikovni predmet dobili Osnove informacijske tehnologije (OIT) kao i one koji taj predmet još nisu položili da dođu na dogovor oko polaganja ovog razlikovnog predmeta u srijedu 16.1.2019 u 16h u InfoLAB. Ponesite sa sobom korisničke podatke za pristup sustavu Omega.
Tvrtka Mediatoolkit traži osobu za radno mjesto Junior Sales Development Representative.
Mediatoolkit je tvrtka koja je razvila alat za media monitoring koji prati relevantna spominjanja brendova i tvrtki diljem weba i društvenih mreža u stvarnom vremenu. Mediatoolkit tim čini 20+ pojedinaca koji zajednički rade na razvoju, dizajnu, marketingu, prodaji i uspjehu klijenata, čime se rješavaju izazovi korisnika i njihovi profesionalni životi čine lakšima. Nedavno je osvojila nagradu Najbolji poslodavac, koju dodjeljuje portal Moj Posao, a sada šire tim. Traže osobu koja je proaktivna, izvrsno komunicira te ima izražen interes za IT i prodaju. Također, osobu koja je entuzijastična oko učenja, vjeruje u svoje jezične vještine te ju interesiraju nove tehnologije.
Zaklada Dr. Ljerka Markić Čučuković (http://www.ffzg.unizg.hr/infoz/zaklada/index.html) koja djeluje pri Katedri za bibliotekarstvo Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i ove godine nagrađuje najbolje studente diplomskog studija informacijskih znanosti smjera bibliotekarstvo. Za izniman uspjeh na studiju i aktivno sudjelovanje u pojedinim projektima Odsjeka ove su godine nagrađeni studenti Petar Ćosović i Petra Jeršek. Studentima će nagrada za akad. godinu 2017./18. biti uručena u ponedjeljak, 14. siječnja 2019. u 13 sati u Vijećnici Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.
Javni program Digitalna platforma Topoteka – lokalna povijest, zajednička priča, u organizaciji ICARUS Hrvatska i Knjižnice i čitaonice Bogdan Ogrizović, održat će se u prostorima knjižnice na Cvjetnom trgu u Zagrebu 18. prosinca u 12,30 sati. Kroz izlaganja će pokretači i suradnici različitih Topoteka predstavii svoje zbirke - Ilok, Osijek - Tvrđa, Vukovar, Vinkovačke jeseni, Lika, Podsused i Hrvatske željeznice.
Od siječnja 2019. godine, kao jedan od načina većeg povezivanja i stalnog stručnog usavršavanja knjižničara Zagrebačko knjižničarsko društvo pokreće ZKD forum.
ZKD forum ideja je o kojoj se već nekoliko godina razgovara i zbog toga smo izrazito zadovoljni što krećemo u realizaciju ovog načina stručnog usavršavanja, dijeljenja iskustava, praksi i ideja. Forum će se održavati jednom mjesečno u Knjižnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu i bit će otvoren knjižničarima svih vrsta knjižnica, kao i studentima knjižničarstva. Svrha Foruma je omogućiti stjecanje i proširivanje različitih osobnih znanja i vještina te postati mjesto informiranja o aktualnim pitanjima u području struke, odnosno informacijskih znanosti, ali i drugih područja potrebnih u knjižničarskom radu (npr. iz područja pedagogije, marketinga, psihologije i sl.). Osim predavanja i radionica kojima će se nastojati upotpuniti različita znanja potrebna knjižničarima u svakodnevnom radu (primjerice, komunikacijske vještine, rad s djecom i mladima s posebnim potrebama, upoznavanje mogućnosti marketinga.), Forum će biti mjesto za tematsku raspravu o autorskim pravima, digitalizaciji. te međusobno dijeljenje iskustva u radu različitih knjižnica. U izvedbi samog programa sudjelovat će stručnjaci iz različitih područja, kao i sami knjižničari.
Prvi ZKD forum održat će se 23. siječnja 2019. godine, s početkom u 14 sati u Konferencijskoj dvorani Knjižnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Tema prvog Foruma su "(Ne)konferencije" o kojima će iz različitih perspektiva govoriti kolegice Karolina Zlatar Radigović (Knjižnice Grada Zagreba) i Marija Šimunović (Knjižnično dokumentacijski centar Ekonomskog fakulteta u Zagrebu) te kolega Petar Lukačić (Knjižnica i čitaonica "Fran Galović" Koprivnica).
Poseban gost ZKD foruma je Veljko Kukulj, nakladnik s križnim odvijačem.
Zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je prijava. Prijave su otvorene do popunjenja mjesta ili do 21. siječnja 2019. godine.
Od 29. do 31. listopada 2018. godine u Sarajevu je održan prvi „Media Innovation Lab“. Za organizaciju ovog događaja zaslužni su USAID (United States Agency for International Development) i Internews, a Lab je organiziran u sklopu USAID-ovog BMPA-a (Balkan Media Assistance Program). Glavna tema ovogodišnjeg Lab-a bila je „Informacijska sigurnost i sigurne komunikacije“. Cilj Lab-a bio je okupiti pojedince različitih profila i omogućiti im da kroz suradnju razviju rješenja konkretnih problema, potreba i izazova s kojima se susreću digitalni mediji na Balkanu. Cilj je bio spojiti tehnologije i medije kako bi se razvili alati koje će moći koristiti mediji na području Balkana.
Sudjelovalo je pet timova koji su tijekom Lab-a radili na razvoju prototipa svojih ideja. Timovima su na raspolaganju bili i mentori različitih profila koji su doprinijeli razvoju projektnih ideja. Na poziv Feđe Kulenovića (Filozofski fakultet Sveučilišta u Sarajevu), kao mentor, sudjelovala je i Magdalena Kuleš koja je magistrirala informacijske znanosti, smjerovi arhivistika i informatologija, na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i koja je tijekom studija bila uključena u istraživanja na međunarodnom projektu InterPARES Trust. Na Media Innovation Lab-u Magdalena je radila na razvoju projektne ideje s timom iz Slavko Ćuruvija Fondacije (SCF) iz Srbije. Riječ je o razvoju ideje aplikacije namijenjene istraživačkom novinarstvu koja se temelji na enkripciji podataka i mogućoj primjeni blockchain tehnologije. Također je predviđeno i povezivanje na rješenje time:beat tvrtke EnigioTime iz Stockholma koja svoja rješenja temelji upravo na blockchain tehnologiji.
Nakon tri dana intenzivnog rada, odabrani su i pobjednici od kojih je svatko osvojio nagradu od5.000 US$ za daljnji razvoj svojih ideja. Pobjednici su Mreža NVO RS iz Bosne i Hercegovine, RTV Cetinje iz Crne Gore i Slavko Ćuruvija Fondacija iz Srbije – tim koji je mentorski vodila Magdalena Kuleš.
Čestitamo pobjednicima i želimo im puno uspjeha u daljnjem razvoju projektne ideje.
prof. dr. sc. Hrvoje Stančić Predstojnik Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku
Natječaj Zaklade Dr. Ljerka Markić-Čučuković za najbolje studente bibliotekarstva
NATJEČAJ ZAKLADE DR. LJERKA MARKIĆ-ČUČUKOVIĆ ZA NAJBOLJE STUDENTE BIBLIOTEKARSTVA U AKAD. GOD. 2017./2018.
Zaklada raspisuje natječaj za nagradu za najboljeg studenta/studenticu bibliotekarstva na Sveučilištu u Zagrebu u akad. god. 2017./2018. Nagrada se sastoji od povelje i novčanog iznosa od 4.000 kn. Ovisno o vrsnoći kandidata Zakladni odbor može dodijeliti i više od jedne nagrade.
Uvjeti za prijavu:
Natjecati se mogu studenti redovitog i izvanrednog diplomskog studija, apsolventi i oni koji su studij završili u akad. god. 2017./2018., a čiji je prosjek ocjena na studiju, uključivši i ocjenu iz diplomskog ispita, viši od 4,0.
Studenti koji se žele natjecati za nagradu moraju uz prijavu na natječaj priložiti i:
prijepis položenih ispita s ocjenama na diplomskom studiju bibliotekarstva ovjeren u Studentskoj službi,
kratak životopis u kojemu će naznačiti i svoj interes za određeno područje bibliotekarstva,
adresu, broj telefona i adresu el. pošte na koje im se može poslati obavijest o rezultatima natječaja.
Prijave na natječaj s potrebnom dokumentacijom mogu se predati u omotnici s naznakom Za Zakladu Dr. Ljerka Markić-Čučuković u administraciji Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti ili poslati poštom na adresu: Zaklada Dr. Ljerka Markić-Čučuković, c/o Katedra za bibliotekarstvo, Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti, Filozofski fakultet, Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb.
Rok za predaju prijave je 18. prosinca 2018. Nagrada će se dodijeliti 14. siječnja 2019.
Hrvatske ceste traže studente za posao u arhivu (digitalizacija)
Hrvatske ceste traže studente za posao na: - pomoćnim arhivskim poslovima u spremištu, - digitalizaciji klasičnim A4 do A0 skenerima, - nedestruktivnom skeniranju (skeneri Bookeye).
Cijena sata: 25kn.
Molim sve zainteresirane da se jave gosp. Davoru Bašiću (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) i da pod cc. stave Hrvoja Stančića (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
Predstojnik Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku prof. dr. sc. Hrvoje Stančić
Muzejski Hackathon: Hakiraj etnografsku baštinu! održat će se od subote, 1. prosinca od 10:00 do nedjelje, 2. prosinca 2018. do 13:00 sati prema ovdje dostupnom rasporedu. Ovim projektom se na inovativan način Etnografski muzej u Zagrebu pridružuje se obilježavanju Europske godine kulturne baštine 2018. u Hrvatskoj. Bilo bi nam drago da nam se pridužite u subotu, 1. prosinca u 10,00 sati u ZICER- u na Zagrebačkom velesajmu!
U petak 7. prosinca 2018. godine u 15h u prostorijama IBM-a održat će se radionica o mogućnostima zapošljavanja u IBM-u, koju će za naše studente održati njihov Recruitment Team. Mole se studenti zadnjih godina preddiplomskog i diplomskog studija koji su zainteresirani za prisustvovanje da se do petka 30.11. jave mailom doc.dr.sc. Vedranu Juričiću na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Natječaj za ERASMUS+ studentsku stručnu praksu u Švicarskoj za razvoj digitalnih vještina
Objavljen je Natječaj za Erasmus stručnu praksu u Švicarskoj za razvoj digitalni vještina.
Stručna praksa u području digitalnih vještina” podrazumijeva da student/ica sudjeluje u jednoj ili više sljedećih aktivnosti:
- razvoju aplikacija, softvera, skripti ili web-mjesta; - instalaciji i održavanju sustava i mreža IT-a te upravljanju njima; - analizi podataka, ciljanom pretraživanju podataka i prikazivanju podataka; - digitalnom marketingu (npr. upravljanje društvenim medijima, analiza weba); - digitalnom grafičkom, mehaničkom ili arhitektonskom dizajnu; - kibernetičkoj sigurnosti; - programiranju i osposobljavanju robota te primjeni umjetne inteligencije.
Opća korisnička podrška, ispunjenje narudžbi, unos podataka ili uredski poslovi NE PRIPADAJU u tu kategoriju.
ROK za slanje ONLINE prijave i predaju potpune dokumentacije: najkasnije do 14.12.2018. (datum primitka)
1. Izjava suglasnosti ECTS koordinatora s predloženom Erasmus+ stručnom praksom -studentima Filozofskog fakulteta Izjavu OBAVEZNO mora parafirati odsječki ECTS koordinator (studentima dvopredmetnoga programa Izjavu parafiraju oba odsječka ECTS koordinatora), nakon toga Izjavu potpisuje fakultetski ECTS koordinator/prodekan za znanost i međunarodnu suradnju prof.dr.sc. Dragan Bagić.
PEČAT na potpis fakultetskog ECTS koordinatora/ prodekana za znanost i međunarodnu suradnju studenti će dobiti u Urudžbenom uredu (soba D-01).
2. Studenti MORAJU imati studentski status za cijelo vrijeme prakse, tj. ne podupire se sudjelovanje nedavno diplomiranih studenata (NE podupire se mobilnost u statusu „recent graduates“). Studenti koji su diplomirali NEMAJU PRAVO prijave na natječaj. Prilikom izdavanja i ovjere Potvrde o upisanom semestru Studentska služba treba provjeriti status studenta.
3. POPIS ECTS koordinatora (mrežne stranice FFZG: Studenti/Stipendije)
4. Potvrda o poznavanju stranog jezika (mrežne stranice FFZG: Studenti/Stipendije)
5. Popis prihvatljivih aktivnosti za studente (mrežne stranice FFZG: Studenti/Stipendije) 6. Kopiju kompletne prijavne dokumentacije, poslati emailom u jednom PDF dokumentu Ivani Bedeković na: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (Ured za međunarodnu suradnju FF)
Za sve upite molimo javiti se emailom: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Ured za međunarodnu suradnju FFZG
Skupne obrane doktorskih sinopsisa i predstavljanja doktorskih tema - raspored, 11/2018
Skupne obrane doktorskih sinopsisa i predstavljanja doktorskih tema u organizaciji Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će se 17.11.2018. s početkom u 9:30 sati u dvorani D6. Registracija sudionika započet će 30 minuta ranije, u 9:00 sati ispred dvorane.
Raspored obrana doktorskih sinopsisa i predstavljanja doktorskih tema slijedi u nastavku:
09:00-09:30 sati obavezna registracija sudionika (ispred D6)
09:30-10:00 1. Josip Mihaljević: Model igrifikacije mrežnoga rječnika (na primjeru Hrvatskoga mrežnog rječnika – Mrežnika)
10:00-10:30 2. Tomislav Dokman: Model primjene obavještajnih informacija iz otvorenih izvora u protuterorizmu
10:30-11:00 3. Tihana Babić: Percepcija i primjena društvenih medija u visokom obrazovanju
11:00-11:30 4. Petra Bagarić: Komunikacijske vrijednosti odnosa s javnošću u javnom obrazovanju
11:30-12:00 PAUZA
12:00-12:30 5. Tonko Carić: Konceptualni okvir za kvalitetu podataka iz longitudinalne kohortne studije - studija slučaja projekt CRIBS
12:30-13:00 6. Romana John: Komunikacijski obrasci u objavama praktičara odnosa s javnošću na Twitteru
13:00-13:30 7. Sara Librenjak: Ekspertni sustav za podučavanje slikovnog pisma kanji
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
pozivaju Vas na predavanje u sklopu manifestacije Dan otvorenih vrata HAZU
Od skeniranog do pretraživog dokumenta - izazovi optičkog prepoznavanja strojopisnih tekstova zapisnika sjednica Društva hrvatskih književnika prof. dr. sc. Hrvoje Stančić, Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti, FFZG Željko Trbušić, Odsjek za povijest hrvatske književnosti, HAZU
6. studenoga 2018. u 11 sati KNJIŽNICA HAZU, Strossmayerov trg 14, Zagreb
Kolegij Informacijski izvori i služba (preddiplomski studij informacijskih znanosti) nije razlikovni kolegija za diplomski studij informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo.
"Izbori za studentske predstavnike u Vijeću odsjeka i Vijeću studenata za studente 2. godine diplomskog studija provodit će se preko Omege. Studenti koji se žele kandidirati za predstavnika ili zamjenika
"Izbori za studentske predstavnike u Vijeću odsjeka i Vijeću studenata za studente 2. godine diplomskog studija provodit će se preko Omege. Studenti koji se žele kandidirati za predstavnika ili zamjenika
Prof. dr. Daniela Živković održat će kolegij Digitalna knjižnica 1 u ljetnom semestru šk. god. 2018/19. za studente Preddiplomskog studija informacijskih i komunikacijskih znanosti (6. semestar) kao izborni kolegij te za studente Diplomskog studija bibliotekarstva kao obavezan uvjet za pohađanje kolegija Digitalna knjižnica 2, koji drži u 9. semestru.
Klasifikacijski postupak i motivacijski razgovor za upis na Poslijediplomski doktorski studij informacijskih i komunikacijskih znanosti (generacija 2018./2019.)
Klasifikacijski postupak i motivacijski razgovor za upis na Poslijediplomski doktorski studij informacijskih i komunikacijskih znanosti održat će se u petak, 26.10.2018. s početkom u 17:00 sati na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti, na 3. katu E trakta. Ukoliko ste spriječeni ili Vam termin ne odgovara, obavezno se javite e-mailom (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
Nakon klasifikacijskog postupka i motivacijskog razgovora obavijestit ćemo doktorande koji su primljeni na poslijediplomski doktorski studij te će im potom biti dodijeljeni i mentori savjetnici.
Obavijest za studente 1.godine Diplomskog studija muzeologije i upravljanja baštinom
Prijave na natječaj za dodjeljivanje državnih stipendija podnose se do 6. studenoga 2018. godine (uključujući i 6. studenoga). Elektroničke prijave zatvaraju se u utorak, 6. studenoga 2018. u 12.00 sati.
Sastanak sa studentima prve godine diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer BIBLIOTEKARSTVO održat će se 15. listopada 2018. u 16.15 u učionici A 103. Pozivaju se svi studenti da prisustvuju sastanku, a naročito oni koji nisu završili preddiplomski studij informacijskih znanosti na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.
izv. prof, dr. sc. Ana Barbarić,
predstojnica Katedre za bibliotekarstvo
Poziv na radionicu Transkribus: optičko prepoznavanje znakova rukopisnih tekstova
“Digitalizacija arhivskog gradiva u Arhivu Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
i razvitak digitalne humanistike (DAFF)” i ICARUS Hrvatska.
Transkribus predstavlja istraživačku infrastrukturu za automatsko prepoznavanje povijesnih, rukom pisanih dokumenata. Na radionici će se prikazati rezultati najnovijeg napretka u tehnologiji računalnoga prepoznavanja rukopisne građe te objasniti kako se bilo tko može poslužiti Transkribusom za prepoznavanje dokumenata iz različitih perioda, pisanih različitim rukopisima i na različitim jezicima.
Prvi dio, koji će se održati u zgradi Rektorata Sveučilišta u Zagrebu, je organiziran u obliku predavanja. Drugi dio, koji će se odvijati na Filozofskom fakultetu u računalnoj učionici, praktičnog je karaktera i podrazumijeva rad na računalima te se preporuča da sudionici ponesu skeniranu rukopisnu građu kako bi mogli raditi na konkretnim primjerima.
Sastanak Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti sa studentima 1. godine studija informacijskih i komunikacijskih znanosti održat će se 2. listopada u dvorani 6 u 12.00 sati.
Sastanak sa studentima IV i V godine muzeologije i upravljanja baštinom
Sastanak svih studenata (IV i V godine, tj. I i II godine diplomskog studija) smjera Muzeologija i upravljanje baštinom održati će se u utorak 09. listopada 2018. godine s početkom od 15:30 sati u sobi A104. Sastanak je obavezan za sve studente navedenog smjera/studija, nakon istog nastava na kolegiju Upravljanje baštinom će se održati redovito.
40 godina Galerije Prozori Društveni potencijali hibridnih javnih kulturnih prostora i rubnih umjetničkih praksi
Mjesto održavanja: Galerija Prozori, Knjižnica S. S. Kranjčevića, Zagreb, 9. 10. – 11. 10. 2018.
Organizator: Galerija Prozori, Knjižnica S. S. Kranjčevića, Knjižnice grada Zagreba
Stručni skup otvoren je za sudjelovanje bez kotizacije. Zbog ograničenog prostornog kapaciteta, potrebno je prijaviti se do 5. 10. 2018. Prijave: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Kvalifikacijski postupak za upis na 1. godinu diplomskog studija informacijskih i komunikacijskih znanosti (redoviti studij) održati će se u ponedjeljak, 1. 10. 2018. u dvorani D-I s početkom u 13 sati. Postupak se sastoji od provjere predane dokumentacije i rangiranja kandidata prema prijavljenim smjerovima na temelju prosjeka ocjena na preddiplomskom studiju.
Svi kandidati obvezni su prisustvovati kvalifikacijskom postupku na kojem, ako su ostvarili pravo, potvrđuju upis na odabrani smjer studija. U slučaju nedolaska na postupak, smatra se da je kandidat odustao od upisa.
Ostale informacije o upisima na diplomske studije ak. god. 2018./2019. dostupne su na stranicama Fakulteta na adresi http://upisi-diplomski.ffzg.hr/
Ivan Dunđer - konzultacije 25.09.2018. umjesto 27.09.2018.
Obrane završnih i diplomskih radova čiji su mentori s Katedre za informatiku (navedeni pri kraju obavijesti) održat će se 11., 18. i 25.9.2018. Student može braniti rad u bilo kojem od navedenih termina, međutim dužan je najmanje tjedan dana prije obrane mentoru predati konačnu verziju rada. Nakon toga, u dogovoru s mentorom, bira jedan od mogućih datuma obrane.
Na primjer, ako je konačna verzija rada predana 8.9., student ne može imati obranu 11., nego isključivo 18. ili 25.9.
Konačna verzija je ona koju je odobrio mentor, odnosno ona u kojoj je student napravio sve potrebne korekcije.
Navedeno se ne odnosi na interdisciplinarne radove (koji imaju komentora) i radove koji će se braniti nakon rujna.
Članovi Katedre za informatiku su: prof. dr. sc. Vladimir Mateljan prof. dr. sc. Sanja Seljan izv. prof. dr. sc. Krešimir Pavlina doc. dr. sc. Kristina Kocijan doc. dr. sc. Vedran Juričić dr. sc. Vjera Lopina dr. sc. Ivan Dunđer Matea Radošević
doc. dr. sc. Vedran Juričić Predstojnik Katedre za informatiku
Prijava ispita je dozvoljena do 5 (pet) dana prije datuma ispitnog roka. Ako zadnji dan prijave pada u petak ili dan prije praznika, taj je dan prijava moguća do 13:00 sati. Odjava ispita je omogućena do 24 sati prije datuma ispitnog roka. Ako zadnji dan odjave pada u petak ili dan prije praznika, taj je dan odjava moguća do 13:00 sati. Iznimno, za neke kolegije, je datum prijave i odjave za prvi ispitni rok u lipnju pomaknut na jedan dan prije samog ispitnog roka.
Ostale informacije vezane uz prijavu i odjavu ispita dostupne su ovdje.
Javna obrana doktorske disertacije Hrvoja Brzice pod nazivom Koncept uspostave elektroničkoga arhiva u javnoj upravi (mentor prof. dr. sc. Hrvoje Stančić) održat će se u četvrtak 23.8.2018. u 16.00 sati u A-309 pred povjerenstvom: 1. izv. prof. dr. sc. Krešimir Pavlina (predsjednik povjerenstva) 2. doc. dr. sc. Vedran Juričić (član povjerenstva) 3. nasl. izv. prof. dr. sc. Arian Rajh (Agencija za lijekove i medicinske proizvode)
Javna obrana doktorske disertacije Edvina Buršića pod nazivom Koncept stvaranja digitalnih izvornika postupkom digitalizacije (mentor prof. dr. sc. Hrvoje Stančić) održat će se u utorak 21.8.2018. u 16.00 sati u A-309 pred povjerenstvom: 1. prof. dr. sc. Sanja Seljan (predsjednica povjerenstva) 2. doc. dr. sc. Goran Zlodi (clan povjerenstva) 3. nasl. izv. prof. dr. sc. Arian Rajh (Agencija za lijekove i medicinske proizvode)
Obavještavaju se studenti koji su izvršili praksu da se jave u tajništvo Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti od 10. do 14. lipnja s potvrdom o izvršenoj praksa (koja se dobije od institucije u kojoj su obavili praksu).
Studenti diplomskog studija moraju se obavezno prethodno prijaviti na rok koji im je ponudjen na studomatu za određenu praksu.
Studenti koji su izvršili studentsku praksu moraju se najprije prijaviti na rok koji im je ponuđen na studomatu, a nakon toga doći u tajništvo po upis prakse u ISVU te u indeks.
Na sjednici Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti održanoj 5.4.2018, odlučeno je:
1. da se kvota za diplomski studij jednopredmetne i dvopredmetne istraživačke informatike za akademsku godinu 2018/2019 neće mijenjati. Dakle, studenti će na jesen 2018. prilikom upisa moći prijaviti i istraživačku informatiku, kao i proteklih godina.
2. da će se kvota za diplomski studij jednopredmetne i dvopredmetne istraživačke informatike staviti na 0 od akademske godine 2019/2020, odnosno na jesen 2019. (a vjerojatno i narednih godina) se studenti više neće moći prijaviti i upisati na diplomski studij jednopredmetne i dvopredmetne istraživačke informatike.
Studenti preddiplomskog i diplomskog studija informacijskih znanosti trebaju prijaviti prijedlog teme završnog ili diplomskog rada preko on-line sustava INFOZ radovi (https://infoz.ffzg.hr/radovi) do 30. travnja 2018. godine (krajnji rok).
Ivan Dunđer - promjena termina konzultacija u ljetnom semestru
Pristupnicima za upis na PDS informacijskih i komunikacijskih znanosti
Poštovani/-e!
Obavještavamo vas da je Vijeće poslijediplomskih studija na sjednici održanoj 11. prosinca 2017. odobrilo upis kandidata na PDS Informacijskih i komunikacijskih znanosti u akad. godini 2017/2018.
Popis primljenih kandidata dostavljamo u privitku.
Upis na doktorski studij možete obaviti od 8. do 19. siječnja 2018.
Mjesto upisa:
Filozofski fakultet, Ivana Lučića 3 Ured za poslijediplomske studije, Prostorija A-002 i A-003
Radno vrijeme: od 11.30 do 14.00 sati
Školarina: 10.000,00 kn po semestru, plaća se u cijelosti ili u dvije rate po 5.000,00 kuna.
Prva rata treba biti uplaćena do upisa, a druga rata do kraja mjeseca veljače 2018. godine.
Način plaćanja: Općom uplatnicom u pošti, banci, FINI ili internet bankarstvom na žiro račun Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Ivana Lučića 3, IBAN broj: HR1823600001101311177, poziv na broj: 43-460-3025.
Osim školarine potrebno je uplatiti naknadu za upisni Komplet u iznosu 200,00 kuna, općom uplatnicom u pošti, banci FINI ili Internet bankarstvom na žiro račun Filozofskog fakultet u Zagrebu, IBAN broj: HR1823600001101311177, poziv na broj: 2-800-1082.
Komplet za upis preuzima se u našem uredu na dan upisa.
Na upis donijeti:
1. 2 fotografije u boji, dimenzija 40x60mm 2. Podatak o OIB-u 3. Uplatnica o plaćenoj školarini
4. Uplatnica o plaćenom upisnom kompletu
Srdačan pozdrav,
Biserka Pešec Ured za poslijediplomske studije Filozofski fakultet u Zagrebu Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. <mailto:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.> Tel. 01/ 4092 024 Fax. 01/ 4092 272
Obavijest za studente dodiplomskog (predbolonjskog) studija
Studenti preddiplomskog i diplomskog studija informacijskih znanosti trebaju prijaviti prijedlog teme završnog ili diplomskog rada preko on-line sustava INFOZ radovi (https://infoz.ffzg.hr/radovi) do 31. ožujka 2017. godine. Detaljnije
Iz Studenske službe je stigla obavijest da su sve studente koji su upisali kolegij Medijska kultura u ljetnom semetru ispisali s tog kolegija. Zbog toga studenti vjerojatno imaju manjak ECTS bodova i trebali bi upisati neki drugi kolegij.
Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti trenutno je u fazi obnavljanja ugovora s tvrtkom Microsoft te stoga u ovom trenutku nije moguće preuzimati novi softver niti registrirati nove korisnike. Molimo za razumijevanje i strpljenje.
Prijave na mailing listu - novi sustav obavještavanja doktoranada
uspostavili smo novu mailing listu koja će se koristiti za obavještavanje doktoranada.
Obavijesti se više neće distribuirati klasičnim slanjem e-mailova, već će novi sustav obavijesti automatski slati pretplaćenim, tj. registriranim doktorandima.
Da biste ubuduće primali obavijesti na Poslijediplomskom doktorskom studiju informacijskih i komunikacijskih znanosti trebate seprijaviti svojim imenom i prezimenom te e-mail adresom na:
Studenti koji na diplomskom studiju upisuju predmet s preduvjetom iz preddiplomskog studija, navedeni preduvjet su dužni položiti kao razlikovni predmet.
Predmet Upravljanje i poslovanje u arhivima održavat će se prema rasporedu u Hrvatskom državnom arhivu (HDA), Marulićev trg 21. Nositelj predmeta je izv. prof. dr. sc. Hrvoje Stančić, a izvođač Jozo Ivanović (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) iz HDA s kojim dogovarate sve vezano uz početak nastave, nastavu i obveze na predmetu.
Predmet Informacijski izvori i sustavi u arhivima održavat će se prema rasporedu u Hrvatskom državnom arhivu (HDA), Marulićev trg 21. Nositeljica predmeta je prof. dr. sc. Mirjana Matijević-Sokol, a izvođačica dr. sc. Vlatka Lemić (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) ravnateljica HDA s kojim dogovarate sve vezano uz početak nastave, nastavu i obveze na predmetu.
Predmet Vrednovanje arhivskog gradiva održavat će se prema rasporedu u Hrvatskom državnom arhivu (HDA), Marulićev trg 21. Nositelj predmeta je izv. prof. dr. sc. Hrvoje Stančić, a izvođač Jozo Ivanović (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) iz HDA s kojim dogovarate sve vezano uz početak nastave, nastavu i obveze na predmetu.
Predmet Spisovodstvo održavat će se prema rasporedu u Hrvatskom državnom arhivu (HDA), Marulićev trg 21. Nositelj predmeta je izv. prof. dr. sc. Hrvoje Stančić, a izvođač Jozo Ivanović (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) iz HDA s kojim dogovarate sve vezano uz početak nastave, nastavu i obveze na predmetu.
Upravljanje informacijama i znanjem - JP i DP bibliotekarstvo
Kolegij Upravljanje informacijama i znanjem je OBVEZAN kolegij u 3. semestru za studente dvopredmetnog diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo, a izboran za studente jednopredmetnog diplomskog studija smjer bibliotekarstvo.
Važna obavijest studentima koji su položili kolegije kod prof. Vujić i prof. Vokić
Svi studenti koji su u akad. god. 2013/2014. položili neki od kolegija kod prof. Vujić ili prof. Vokića, a nije im još upisana ocjena u Studomatu, neka se hitno jave asistentici Stublić na e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
University of Zagreb Faculty of Humanities and Social Sciences (FHSS) Department of Information and Communication Sciences Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb, Croatia phone: +385-1-4092302 fax: +385-1-6156879