ZDovedanHanDr. sc. Zdravko Dovedan Han, red. prof.

Konzultacije: u mirovini od 1.10.2017.

Zdravko Dovedan (od 25. 6. 2010. Zdravko Dovedan Han) rođen je 1952. godine. Osnovnu školu (1958.-1966.) i srednju tehničku školu, strojarski smjer (1966.-1970.) završio je u Brčkom, Republika BiH. Diplomirao je na Tehničkoj vojnoj akademiji KoV u Zagrebu, studij aerodinamike (1975.). Magistrirao je s temom Sinteza i realizacija interaktivnog jezika s formalno definiranom semantikom (1982.) na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu. Doktorirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s disertacijom Jedan model sintaktičke analize jezika za programiranje (1992.).

Od 1977. do 1987. radio je  na Tehničkoj vojnoj akademiji, na Katedri računarstva, prvo kao asistent (1977.-1982.), potom kao viši predavač (1982.-1987.). Držao je vježbe na kolegijima Pseudomašinski jezici i Matematički principi programiranja, te predavanja iz predmeta Osnove programiranja, Strukturno programiranje i Formalni jezici i prevodioci. Od 1984. do 1987. godine honorarno je predavao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu Uvod u programiranje, Ustojno programiranje i Jezični procesori.

Od 1987. godine radi na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na Odsjeku za informacijske znanosti na poslovima znanstvenog asistenta. U zvanje znanstvenog suradnika izabran je 1993. godine, u zvanje docenta  1998. godine, također na Odsjeku za informacijske znanosti, a u zvanje redovitog profesora izabran je 2008. godine.

Prof. dr. sc. Zdravko Dovedan Han objavio je preko 40 znanstvenih radova. Samostalno je objavio 5 udžbenika (knjige), a kao suautor još 5 knjiga od kojih je jedna doživjela tri izdanja. Objavio je 4 skripte samostalno i 4 skripte kao suautor. Autor je nekoliko informacijskih sustava za financijsko i robno knjigovodstvo te poslovnih aplikacija  koji su bili ustojeni u preko 50 tvrtki diljem Hrvatske.

Hobi mu je glazba, posebno francuske šansone. Najviše cijeni šansone Georgesa Moustakija i Georgesa Brassensa. Osobno ih izvodi i promovira na svojim nastupima i  emisijama na radiju, HR 2 (8 puta, 2005.-2007.) i Radio Sljemenu (5 puta, 2002.-2007.).

• Problemi teorije formalnih jezika i prevodilaca
  • Teorije leksičke i sintakse analize prirodnih jezika
  • Teorije algoritama

Popis radova iz Hrvatske znanstvene bibliografije (CROSBI)