Razlikovni ispiti (od 2018./2019.)

Diplomski studij - Razlikovni ispiti

Akademska godina 2018./2019.

ARHIVISTIKA

A
Razlikovni ispiti za sve studente koji su završili jedan od sljedećih preddiplomskih studija
- Informacijske znanosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu
- Informatologija na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku
- Knjižničarstvo na Odjelu za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru
- Mediji i kultura društva na Odjelu za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku
- Informacijski i poslovni sustavi na Fakultetu organizacije i informatike (Varaždin) Sveučilišta u Zagrebu
- Informatika na Odjelu za informatiku Sveučilišta u Rijeci

i koji na preddiplomskom studiju nisu položili sljedeće ispite (ukupno 12 ECTS):
1. prof. dr. sc. Hrvoje Stančić (izvođač: Jozo Ivanović), Vrednovanje arhivskog gradiva (5. semestar-zimski, 6 ECTS)
2. doc. dr. sc. Arian Rajh, Sređivanje i opis arhivskog gradiva (4. semestar-ljetni, 6 ECTS)

B
Razlikovni ispiti za sve studente koji nisu završili neki od gore navedenih studija (razlikovni semestar, ukupno 28 ECTS ):
1. prof. dr. sc. Hrvoje Stančić, Osnove informacijske tehnologije (1. semestar-zimski, 5 ECTS)
2. prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, Teorija informacijske znanosti (5. semestar-zimski, 5 ECTS)
3. prof. dr. sc. Hrvoje Stančić (izvođač: Jozo Ivanović), Vrednovanje arhivskog gradiva (5. semestar-zimski, 6 ECTS)
4. doc. dr. sc. Arian Rajh, Uvod u arhivsku teoriju i praksu (2. semestar-ljetni, 6 ECTS)
5. doc. dr. sc. Arian Rajh, Sređivanje i opis arhivskog gradiva (4. semestar-ljetni, 6 ECTS)

BIBLIOTEKARSTVO

Studenti koji nisu završili preddiplomski studij informacijskih znanosti na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, a žele upisati diplomski studij informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo na istom Odsjeku, dužni su položiti niže navedene razlikovne ispite. Studenti koji su završili preddiplomski studij informacijskih znanosti na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, a žele upisati diplomski studij informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo, također trebaju imati položene navedene ispite. Ukoliko student na preddiplomskom studiju informacijskih znanosti nije položio neki od navedenih ispita, mora ga polagati kao razlikovni ispit.

1. Osnove informacijske tehnologije (5 ECTS)
2. Organizacija znanja (6 ECTS)
3. Osnove komunikacijske tehnologije (5 ECTS)
4. Bibliografska organizacija I (6 ECTS)
5. Osnove informacijske pismenosti (5 ECTS)
6. Teorija informacijske znanosti (5 ECTS)
7. Klasifikacijski sustavi (6 ECTS)
8. Informacijski izvori i služba (6 ECTS)
9. Digitalna knjižnica I (3 ECTS)
10. Povijest knjige i knjižnica (3 ECTS)
11. Zaštita knjižničnog i arhivskog gradiva (3 ECTS)

Ukupno: 53 ECTS

MUZEOLOGIJA

Studenti koji su završili Preddiplomski studij informacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i unutar njega položili muzeološke predmete (Uvod u muzeologiju, Opća teorija baštine, Osnove upravljanja muzejskim zbirkama i Dokumentacija u muzejima I) nisu dužni polagati razlikovne ispite.

Studenti jednopredmetnog i dvopredmetnog diplomskog studija informacijskih znanosti, smjer muzeologija, a koji su završili neki drugi preddiplomski studij, trebaju položiti sljedeće razlikovne ispite sa spomenutog preddiplomskog studija ( ukupno 12 ECTS):

1. Uvod u muzeologiju, prof.dr. sc. Žarka Vujić (3. semestar-zimski, 2/2/0, 6 ECTS)

2. Opća teorija baštine, nositelj: doc.dr.sc. Goran Zlodi (4. semestar-ljetni 2/1/0, 6 ECTS)

INFORMATIKA, ISTRAŽIVAČKI SMJER, JEDNOPREDMETNI I DVOPREDMETNI STUDIJ

Informatiku, istraživački smjer (jednopredmetni i dvopredmetni) studij mogu upisati isključivo studenti koji su završili preddiplomski studij informacijskih znanosti ili informatiku, pri čemu prednost imaju sveučilišni studiji, a zatim srodni stručni studiji (veleučilišta, privatna učilišta). Svi studenti imaju razlikovne ispite, a ukoliko je student na preddiplomskoj razini studija već položio ispit, kolegij se priznaje.

1. Organizacija znanja (6)
2. Algoritmi i strukture podataka (6)
3. Baze podataka (6)
4. Obrada teksta i jezika (6)
5. Objektno i vizualno programiranje (6)
6. Strojno prevođenje (6)
7. Zaštita podataka (3)
8. Teorija informacijske znanosti (6)
9. Kriptologija (6)

ukupno 51 ECTS bod

INFORMATOLOGIJA, DVOPREDMETNI STUDIJ

Informatologiju, dvopredmeti studij mogu upisati isključivo studenti koji su završili preddiplomski studij informacijskih znanosti ili informatiku, pri čemu prednost imaju sveučilišni studiji, a zatim srodni stručni studiji (veleučilišta, privatna učilišta). Svi studenti imaju razlikovne ispite, a ukoliko je student na preddiplomskoj razini studija već položio ispit, kolegij se priznaje.

1. Organizacija znanja (6)
2. Multimedijski prikaz znanja (6)
3. Zaštita podataka (3)
4. Teorija informacijske znanosti (6)
5. Osnove upravljanja informacijskim institucijama (6)

ukupno 27 bodova

INFORMATIKA, NASTAVNIČKI SMJER, JEDNOPREDMETNI I DVOPREDMETNI STUDIJ

Informatiku, nastavnički (jednopredmetni i dvopredmetni) studij mogu upisati isključivo studenti koji su završili preddiplomski studij informacijskih znanosti ili informatiku, pri čemu prednost imaju sveučilišni studiji, a zatim srodni stručni studiji (veleučilišta, privatna učilišta). Svi studenti imaju razlikovne ispite, a ukoliko je student na preddiplomskoj razini studija već položio ispit, kolegij se priznaje.

1. Organizacija znanja (6)
2. Multimedijski prikaz znanja (6)
3. Zaštita podataka (3)
4. Teorija informacijske znanosti (6)