Naziv doktorskoga studija:
Informacijske i komunikacijske znanosti
Voditeljica doktorskoga studija:
prof. dr. sc. Sonja Špiranec
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Zamjenik Voditeljice doktorskoga studija:
prof. dr. sc. Krešimir Pavlina
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Administrativni tajnik studija:
doc. dr. sc. Ivan Dunđer
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Poslijediplomska referada:
Biserka Pešec
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., 01/4092-024
Znanstveno područje:
Društvene znanosti
Polje:
Informacijske i komunikacijske znanosti
O doktorskom studiju:
Doktorski studij Informacijske i komunikacijske znanosti najviši je stupanj znanstvenoga usavršavanja iz područja i grana koje pokriva (informacijski sustavi i informatologija, knjižničarstvo, arhivistika i dokumentalistika, muzeologija, komunikologija, odnosi s javnošću, masovni mediji, novinarstvo, leksikografija i enciklopedistika), a usmjeren je osposobljavanju za najsloženije znanstvenoistraživačke i stručne poslove te karijeru temeljenu na istraživanju u akademskom sektoru, u industriji, javnom sektoru ili privatnim tvrtkama.
Studij se odvija u tri akademske godine. U prva četiri semestra student sluša i polaže obvezne (sveukupno 4) predmete, radi na izbornim istraživačkim temama (sveukupno 4) te aktivno radi s mentorom na znanstvenim projektima i znanstvenim člancima. U zadnja dva semestra težište se stavlja na samostalan znanstveni rad i rad na doktorskoj disertaciji.
Program studija strukturiran je prema modularnim načelima, pri čemu su sadržaji razvrstani u 4 osnovna modula: 1) znanstvene teorije, 2) metodologija, 3) istraživačke teme, te 4) transferne/prenosive vještine, što osigurava dinamičnost studija i cjelovit pristup razvoju karijere doktoranda.
Polje informacijskih i komunikacijskih znanosti ima snažan interdisciplinarni potencijal koji je glavna odrednica programa doktorskog studija Informacijske i komunikacijske znanosti. Sadržaji studija usmjereni su na istraživanje interakcija između ljudi, podataka/informacija/medijskih sadržaja, digitalnih tehnologija i društva te na konceptualizaciju i razvoj suvremenih informacijskih i medijskih sustava koji podupiru takve interakcije. Takva istraživanja svojim rezultatima doprinose razvoju kapaciteta pojedinaca, organizacija (obrazovanja, baštinski i javni sektor, gospodarstvo) i društva za učinkovito i smisleno upravljanje, korištenje i priopćavanje podataka, informacija i medijskih sadržaja.
Trajanje studija: doktorski studij informacijskih i komunikacijskih znanosti traje tri godine (šest semestara), ima opterećenje od 180 ECTS bodova.
Završetkom studija stječe se akademski naziv doktora informacijskih i komunikacijskih znanosti.
Uvjeti za upis:
Istraživačke kompetencije koje polaznik stječe:
Program doktorskog studija potiče istraživačke kompetencije na sljedeće načine:
Cijena studija (po semestru):
10.000,00 kn
Mrežna stranica studija:
http://inf.ffzg.unizg.hr/index.php/hr/studij/poslijediplomski-doktorski-studij
Četvrta konferencija doktoranada
Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti
Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu organizira Četvrtu konferenciju doktoranada Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti koja će se održati u subotu, 19. studenoga 2016.
Datum Konferencije:
19.11.2016., s početkom u 8:00 sati
Mjesto održavanja Konferencije:
dvorana D1
(http://hydra.ffzg.hr/planfakulteta/plan.swf)
Obavezna prijava za sudjelovanje:
Prijave za prisustvovanje Konferenciji su otvorene sve do nedjelje, 13.11.2016. u 23:55 sati.
Prijaviti se možete ovdje: https://goo.gl/forms/uQTAPP0UAUOfv3Ed2
Prijava je besplatna za doktorande Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti.
Nastavnici, mentori te članovi povjerenstava se ne trebaju prijavljivati.
Program Četvrte konferencije doktoranada
Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti
subota, 19. studenoga 2016.
08:00-08:45
Registracija sudionika
08:45-09:00
Otvaranje Konferencije i uvodno izlaganje
09:00-10:00
Javno predstavljanje doktorske teme
Tamara Kunić: Participativno novinarstvo i govor mržnje na portalima hrvatskih dnevnih novina
(prof. dr. sc. Nada Zgrabljić Rotar)
10:00-11:00
Javno predstavljanje doktorske teme
Anđelka Raguž: Uloga suvremenih medija u životu hrvatske obitelji
(doc. dr. sc. Jelena Jurišić)
11:00-11:30
Javno predstavljanje doktorske teme
Dubravka Čanić: Informacijske potrebe učenika strukovnih škola
(prof. dr. sc. Ana Barbarić)
11:30-12:00
Javno predstavljanje doktorske teme
Silvio Lebinac: Model projektnog pristupa zaštiti sadržaja novina
(prof. dr. sc. Ana Barbarić)
12:00-13:00
Javna obrana doktorskoga sinopsisa
Vanesa Varga: Uloga društvenih medija u promociji i zaštiti prava životinja
(prof. dr. sc. Nada Zgrabljić Rotar)
13:00-14:00
Pauza za ručak
14:00-15:00
Javna obrana doktorskoga sinopsisa
Sara Librenjak: Tehnologija u učenju i podučavanju japanskog i korejskog jezika
(doc. dr. sc. Kristina Kocijan)
15:00-16:00
Javna obrana doktorskoga sinopsisa
Ivana Miloloža: Komunikacijsko-informacijska obilježja šutnje u hiper osobnoj komunikaciji
(prof. dr. sc. Ljubica Bakić-Tomić)
16:00-17:00
Javna obrana doktorskoga sinopsisa
Sandra Kučina Softić: Spremnost i motivacija nastavnika na primjenu e-učenja u visokom obrazovanju
(prof. dr. sc. Jadranka Lasić-Lazić)
17:00-18:00
Javna obrana doktorskoga sinopsisa
Mateja Plenković: Studentske navike korištenja dnevno informativnih portala i sklonost prihvaćanju populizma
(prof. dr. sc. Danijel Labaš)
18:00-19:00
Javna obrana doktorskoga sinopsisa
Davorin Valenčić: Standardi upravljanja konfiguracijskim podacima računalnih mrežnih uređaja sustava visoke raspoloživosti
(prof. dr. sc. Vladimir Mateljan)
Kolegij: Konvergencija medija
izv. prof. dr. sc. Mato Brautović
doc. dr. sc. Domagoj Bebić
Utjecaj sveprisutne digitalizacije i internetizacije doveli su do miješanja medija, telekomunikacija i računalne tehnologije kreirajući novi oblik medijski posredovanog komuniciranja u digitalnom obliku, odnosno do medijske konvergencije. Prema Henry Jenkinsu (2006), medijska konvergencija je proces u tijeku koji se odvija na različitim presjecištima medijskih tehnologija, industrija, sadržaja i publika.
Kolegij Konvergencija medija razmatrati će medijsku konvergenciju s aspekta tehnološke konvergencije, ekonomske konvergencije i novinarske konvergencije s posebnim fokusom na konvergenciju tisak / radio / TV / web /mobilne sadržaje koji mijenjaju novinarstvo i medijsku industriju u cjelini. Dio predavanja odnositi će se na tehnološku konvergenciju, odnosno, na spajanje različitih elektroničkih uređaja ili platformi i promjene u upotrebi opreme za dobavu informacija i pristup informacijama te načinu prezentacije sadržaja (analogno/digitalno; računalne mreže-internet).
Drugi dio predavanja odnositi će se na ekonomsku konvergenciju koja se manifestira kroz spajanje medijskih industrija (AOL Time Warner), suradnji i koordinaciji medijski kompanija radi ostvarivanja sinergijskog učinka. Poseban fokus biti će dan međusobnoj promociji i razmjeni sadržaja.
Treći dio kolegija odnositi će se na novinarsku konvergencija u kontekstu korištenjem svih medija do njihovog potpunog potencijala kako bi se ostvarila raznovrsnost i povećao doseg korištenjem multiplatformskog oblika izdavaštva.
Na kolegiju će se također razmatrati i fragmentacija publike medija, regulacija konvergentnog medijskog djelovanja, demokratizacija medijske proizvodnje – korisnički sadržaj, medijski menadžment i njegova uloga u multiplatformskom izdavaštvu - integriranoj redakciji.
Cilj kolegija upoznati polaznike s konvergencijom medija, te s tim kako se to odražava na medije i medijske djelatnike. Polaznici će nakon odslušanog kolegija i položenog ispita moći razvijati i upravljati novim digitalnim sadržaje, izgraditi vještine i resurse povezan uz konvergenciju medija te prilagoditi svoje iskustvo novim promjenama u medijskoj industriji.
Kolegij: Mobilni mediji
izv. prof. dr. sc. Mato Brautović
doc. dr. sc. Domagoj Bebić
Mobilni mediji je kolegij koji će se baviti promjenama u društvu općenito i medijskoj industriji koje su nastale upotrebom mobilnih tehnologija – mobiteli, pametni telefoni i tablet računala.
Mobilni telefoni danas predstavljaju najprisutniju tehnologiju koja se koristi bez obzira na društveni, politički status. Iz primjene te tehnologije proizlazi niz efekata i posljedica. U pokušaju da se prilagode novom medijskom okruženju medijske kompanije u svoje poslovanje sve više uvode i mobilne strategije – gdje se mobilni telefoni i tablet računala, pored lokalizacije i prilagodljivosti, glavni smjer razvoja suvremenih medija. Kolegij će obrađivati povijest mobilnih komunikacijskih tehnologija s posebnim fokusom na Hrvatsku i Jugoistočnu Europu. Razmatrati će se primjena tih tehnologija u privatnom i javnom prostoru, uloga mobilnih uređaja u organizaciji i osjećaju vremena te važnost mobilnih uređaja u društvenim mrežama i odnosima među ljudima, uloga mobilnih uređaja u građanskom aktivizmu i civilnom društvu te upotreba u novinarstvu. Poseban fokus biti će dan pametnim telefonima i tablet računalima kao platformama za distribuciju medijskog sadržaja. U sklopu ovog dijela predavanja, razmatrati će medijske strategije, dizajn za mobilne uređaje, izrada mobilnih aplikacija i stranica, izrada sadržaja za mobilne uređaj te budućnost mobilnih uređaja. Kolegij će završiti setom predavanja koji su vezani uz poslovne modele koji proizlaze iz mobilnih strategija.
Cilj kolegija je upoznati polaznike s mobilnim tehnologijama i posljedicama primjene tih tehnologija na pojedinca i društvo općenito. Polaznici će nakon odslušanog kolegija i položenog ispita moći odgovoriti na pitanja kako su mobilni uređaji promijenili medijsko okruženje i kako opstati u novonastalim prilikama te kako odbrati i uvesti mobilne strategije u poslovanje.
Naziv kolegija: Integrirani informacijski sustavi (IIS)
Nastavnik: doc. dr. sc. Ljerka Luić, viši znanstveni suradnik
Prezentacija kolegija (PDF)
Kompetencije nastavnika: Hrvatska znanstvena bibliografija (http://bib.irb.hr/lista-radova?autor=282064)
Ustanova (50% zaposlenja): Veleučilište u Karlovcu (http://pregledi.mzos.hr/UstanoveDetails.aspx?id=217)
Sažetak kolegija:
1) Semantika informacijskih sustava.
Elementi sustavnog pristupa izgradnje i razvoja integriranih informacijskih sustava (IIS).
Procjena značaja IS-a za pojedini organizacijsko sustav (arhivi, muzeji, knjižnice, medijske i obrazovne institucije).
Obilježja primjene integriranih informacijskih sustava u različitim organizacijskim sustavima.
2) Integracija.
Integrirani organizacijski elementi, procesi, aplikacije i podaci.
Informacijsko-komunikacijska integracija na mikro i makro društveno-komunikacijskoj razini.
Informacijska inteligencija, informacijsko smeće, društveno-humanistički aspekti integracije.
3) Strateško planiranje integriranih informacijskih sustava, SP-IIS.
Pojam, vrste i procesi SP-IIS-a.
Faze, koraci, metodike, metode, modeli i tehnike SP-IIS-a.
Upravljanje integriranim informacijskim sustavima informacijske baštine.
4) Dizajniranje modela IIS.
Interdisciplinarni pristup znanstvenom izučavanju modela integriranih informacijskih sustava.
Definiranje čestica i varijabli modela, društvenih i vremenskih dimenzije poravnanja.
Primjer razvoja modela, provedbe znanstvenog istraživanja, modeliranja i dizajniranja IIS modela.
Komparativna analiza primjene informacijske baštine u različitim djelatnostima njena očuvanja.
5) Zaključci.
Rezime glavnih sadržaja prezentiranih tijekom predavanja.
Odabir teme seminara, izrada koncepta znanstvenog rada, diskusija o mogućim temama doktorskog rada.
Literatura:
1. Valacich, Joe; Schneider, Christoph: Information Systems Today: Managing in the Digital World / Five Edition, Publisher: Prentice Hall, New Jersey, 2012 (book)
2. Galliers, Robert D., Leidner Doroty E.: Strategic Information Management: Challenges and Strategies in Managing Information Systems, / Fourth Edition, Publisher: Routledge, New York, 2009 (book)
3. Luić, Ljerka; Bojović, Miroslav: Effect of ICT on the Social Dimension of Short-Term and Long-Term Alignment of the Participants in the Construction of a Knowledge Society”/ AMR, Volume 601, pp 508-513 // Publisher: Trans Tech Publications, Switzerland, 2013 (scientific paper)
4. Luić, Ljerka; Boras, Damir: Strategic Planning of the Integrated Business and Information System / Proceedings of the 32th International Conference on Information Technology Interfaces, ITI 2010, pp 489-494 // Croatia, 2010 (scientific paper)
Referentni međunarodni studiji/program na kojima se temelji predavanje:
1. University of Oxford, UK; Study: Ph.D. in Information, Communication and the Social Sciences
Courses: http://www.oii.ox.ac.uk/teaching/dphil/
2. University of Ljubljana, Slovenia; Study: Ph.D. of social informatics
Courses: http://english.fdvinfo.net/index.php?fl=0&p1=300&p2=362&p3=0&id=454
3. Dakota State University, USA; Study: Doctor of Science in Information Systems
Courses: http://www.dsu.edu/doctor-of-science/dsis-knowledge-courses.aspx
Raspored kolegija u I. i III. semestru (zimskom semestru) ak. godine 2014/2015
Molimo doktorande da pravovremeno prijave kolegije putem sustava Hydra kako bismo mogli dogovoriti termin održavanja nastave te rezervirati prikladnu dvoranu. U svakom semestru doktorandi trebaju upisati, odslušati i položiti po 3 kolegija (nema razlike između izbornih i obveznih kolegija, s obzirom da svaki kolegij nosi po 10 ECTS bodova).
Rbr. | Naziv kolegija (nastavnik) |
Datum, termin i mjesto održavanja nastave (napomena) |
1 |
Masovni mediji i digitalno doba dr. sc. Nada Zgrabljić Rotar |
27.11.2014. od 17-18 sati - konzultativno (dolazak potvrditi e-poštom predmetnom nastavniku), Infolab 04.12.2014. od 17-18 sati - konzultativno (dolazak potvrditi e-poštom predmetnom nastavniku), Infolab |
2 |
Masovni mediji, masovna kultura i identitet dr. sc. Nada Zgrabljić Rotar |
12.12.2014. u 18 sati, A-308 |
3 |
Izvori i karakteristike umrežene znanosti dr. sc. Radovan Vrana |
12.12.2014. u 18 sati, A-212a |
4 |
Upravljanje i marketing baštine dr. sc. Tomislav Šola |
16.01.2015. od 17-20 sati, A-308 |
5 |
Očuvanje autentičnosti elektroničkog gradiva dr. sc. Hrvoje Stančić |
16.01.2015. od 17-20 sati, 17.01.2015. od 9-13 sati, A-104 |
6 |
Baština i razvoj dr. sc. Tomislav Šola |
17.01.2015. od 9-13 sati, A-308 |
7 |
Uvod u znanstveno istraživački rad dr. sc. Jadranka Lasić Lazić |
17.01.2015. od 10-14 sati, A-104 |
8 |
Istraživanje korisnika u području baštine dr. sc. Žarka Vujić |
23.01.2015. od 17-20 sati, A-308 ODGOĐENO 30.01.2015. od 17:30 sati, 31.01.2015. od 10 sati, A-308 (PRVI TERMIN) 07.03.2015. od 10-13 sati, A-308 (DRUGI TERMIN) |
9 |
Enciklopedistika dr. sc. Damir Boras, dr. sc. Zdenko Jecić |
24.01.2015. od 10-14 sati, A-308 |
10 |
Istraživačke metode dr. sc. Vjekoslav Afrić |
30.01.2015. od 17:30 sati, 31.01.2015. od 9-14 sati, A-104 |
11 |
Informacijska etika dr. sc. Aleksandra Horvat |
06.02.2015. od 17-20 sati, 07.02.2015. od 10 sati, A-308 |
12 |
Semiotika u masovnom komuniciranju dr. sc. Danijel Labaš |
13.02.2015. od 17-20 sati, 14.02.2015. od 10 sati, A-104 |
13 |
Multimedij i instrukcijski dizajn dr. sc. Tomislava Lauc |
13.02.2015. od 17-20 sati, 14.02.2015. od 10-13 sati, Infolab |
14 |
Teorija oblikovanja baza podataka dr. sc. Vladimir Mateljan |
13.02.2015. od 17-20 sati, 14.02.2015. od 10 sati, A-308 KONZULTATIVNO svi zainteresirani doktorandi trebaju se e-mailom javiti predmetnom nastavniku |
15 |
Digitalizacija kulturne baštine dr. sc. Damir Boras |
20.02.2015. od 17-20 sati, 21.02.2015. od 10-14 sati, A-104 |
16 |
Automatsko sažimanje teksta dr. sc. Nives Mikelić Preradović |
20.02.2015. od 17-20 sati, 21.02.2015. od 10 sati, Infolab |
17 |
Integrirani informacijski sustavi (IIS) - opis kolegija dr. sc. Ljerka Luić |
27.02.2015. od 17-20 sati, 28.02.2015. od 9-13 sati, A-308 |
18 |
Novi trendovi u medijskoj i komunikacijskoj teoriji - opis kolegija dr. sc. Zrinjka Peruško |
13.03.2015. od 17-20 sati, 14.03.2015. od 10 sati, A-308 |
19 |
Teorija masovnog komuniciranja dr. sc. Stjepan Malović |
20.03.2015. od 17-20 sati, 21.03.2015. od 10 sati, A-308 |
Molimo doktorande da putem sustava Hydra prijave kolegije. Upute za upis kolegija možete pronaći ovdje.
Ukoliko se prijavi manje od 5 doktoranada nastava na kolegiju će se izvoditi konzultativno.
Zbog mogućih promjena molimo vas da provjerite raspored prije dolaska na predavanja.
University of Zagreb
Faculty of Humanities and Social Sciences (FHSS)
Department of Information and Communication Sciences
Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb, Croatia
phone: +385-1-4092302
fax: +385-1-6156879