7212637 Crop

Konzultacije:

Telefon:
+385-01-409-2321

Željko Trbušić rođen je 21. svibnja 1988. godine u Karlovcu, Republika Hrvatska. Nakon završene Gimnazije u Karlovcu, opći smjer, 2008. godine nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Zagrebu gdje 2011. godine uspješno dovršava preddiplomski studij arheologije i informacijskih znanosti, a 2013. godine diplomski studij informacijskih znanosti, smjer arhivistika. Nakon završetka studija zapošljava se na radnom mjestu arhivista na Odsjeku za povijest hrvatske književnosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a 2021. godine dolazi na mjesto asistenta na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Poslijediplomski doktorski studij informacijskih i komunikacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu upisuje 2016. godine, a na sjednici Senata Sveučilišta u Zagrebu održanoj 10. ožujka 2020. godine donosi se odluka kojom mu se odobrava pokretanje postupka stjecanja zvanja doktora znanosti i prihvaća tema pod naslovom Metode analize i optimizacije procesa optičkog prepoznavanja znakova u arhivskim informacijskim sustavima. Do sada je izradio i objavio više od deset stručnih i znanstvenih radova u renomiranim domaćim i međunarodnim časopisima i zbornicima te je sudjelovao na velikom broju domaćih i međunarodnih znanstvenih konferencija, među kojima se posebno ističe sudjelovanje u organizacijskom odboru međunarodne konferencije AERI (Archival Education and Research Initiative) 2021. godine. Aktivni je član Hrvatskog arhivističkog društva i udruge ICARUS Hrvatska. Dobitnik je prestižne međunarodne stipendije AIEF fundacije (ARMA International Educational Foundation) 2020. godine za svoj rad u području upravljanja informacijama.

Znanstveno-istraživački i stručni interesi:

• digitalizacija
  • optičko prepoznavanje znakova
  • upravljanje arhivskim gradivom
  • arhivski informacijski sustavi

AERI - Archival Education and Research Initiative (2020.-)
InterPARES Trust AI (2021.-2026.)

CROSBI:

Kolegiji