Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti
Filozofski fakultet

15.45 – 16.00 Diskusija
16.00 – Dodjela potvrda o sudjelovanju

Sadržaj radionice:
Radionica obuhvaća upoznavanje s osnovnim pojmovima povezanima s bazama podataka. U uvodnom dijelu polaznici će se upoznati s modelom podataka te pojmom podataka i elementarne informacije na način kako se definiraju unutar modela podataka. U drugom dijelu upoznat će se s tabelom kao osnovnim gradivnim objektom relacijske baze podataka, te njezinim dizajnom i ograničenjima u smislu kvalitetnijeg održavanja sadržaja u bazi. U trećem djelu razmatrat će se mogući odnosi između tabela u bazi te realiziranje hijerarhijskih struktura uz očuvanje integriteta baze. U četvrtom dijelu obradit će se obrasci za unos podataka s posebnim naglaskom na validaciju unošenih podataka radi očuvanja integriteta baze. Kao edukativno sredstvo koristit će se program MS Access 2003. Sudionici radionice će praktično raditi na računalu uz posebno pripremljene primjere kako bi lakše usvojili gradivo. Nastavak ove radionice je radionica Baze podataka II. Nakon obje radionice polaznici će steći potrebno znanje za polaganje ECDL modula br. 5 – Baze podataka. Predavanja će biti prilagođena polaznicima, a osnova za njih će biti modificirani ECDL silabus za modul 5 – Baze podataka.

Cilj radionice:
Cilj radionice je upoznati polaznike s osnovnim pojmovima koji se odnose na baze podataka s posebnim naglaskom na relacijske baze, te pripremiti ih za primjenu baze podataka u poslovanju. Nakon radionica Baze podataka I i Baze podataka II polaznici će biti pripremljeni za polaganje ECDL modula br. 5 – Baze podataka.

Uz radionicu su polaznici dobili set tiskanih materijala, materijale na CD-ROM-u i USB stick. Na kraju su polaznici dobili potvrdu o pohađanju radionice. Kava, čaj i lagani ručak bili su uključeni u cijenu radionice.