Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti
Filozofski fakultet
Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb

Radionica 32
Društveno korisno učenje u osnovnoškolskoj, srednjoškolskoj i visokoškolskoj nastavi

Voditeljica radionice:

izv. prof. dr. sc. Nives Mikelić Preradović
Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti
Filozofski fakultet u Zagrebu

četvrtak 27. 2. 2014.
Računalna učionica, Knjižnica Fakulteta, 1. kat

Prijave na radionicu idu isključivo putem online prijave i bile su moguće najkasnije do kraja ponedjeljka 24. 2. 2014.

Broj mjesta bio je ograničen na 27 polaznika.

9.30 - 10:00 Registracija, radni materijali i kava
10.00 - 10.15 Uvod u radionicu
10.15 - 11.15 Teorijske spoznaje i konretna primjena nastavne metode društveno korisnog učenja (DKU-a)
11.15 - 11.30 Pauza za kavu/čaj
11.30 - 12.30 Planiranje DKU projekta
12.30 - 13.30 Pauza za ručak
13.30 - 14.15 Dokumentiranje projekata i učeničkih /studentskih iskustava upotrebom e-portfolia
14.15 - 14:30 Pauza za kavu/čaj
14.30 - 15.30 Rad u grupama na planiranju i razvoju projekta društveno korisnog učenja u nastavi
15.30 - 16.00 Zaključak radionice i diskusija
16.00 Dodjela potvrda o sudjelovanju

KOME JE NAMIJENJENA RADIONICA?
Ova radionica je uvodnog tipa i namijenjena je svima zainteresiranima za implementaciju metode društveno korisnog učenja koja je pokazala izniman uspjeh u svijetu. Sadržaj radionice može biti od interesa fakultetskim profesorima, osnovnoškolskim i srednjoškolskim profesorima, školskim knjižničarima, ali i predstavnicima raznih udruga koji se zanimaju za poboljšanje suradnje s fakultetima i otkrivanje načina volonterskog angažiranja studenata u rješavanju konkretnih društvenih problema i zadovoljavanju konkretnih društvenih potreba.

SADRŽAJ RADIONICE

Tijekom radionice polaznici će se upoznati s nastavnom metodom društveno korisnog učenja kojom učenici/ studenti znanje i vještine stečene kroz studij primjenjuju na razvoj projekta kojim se rješava neki konkretan društveni problem. Osim toga, upoznat će se i s metodama i alatima upravljanja projektom, od faze planiranja do završne evaluacije.
Radionica će biti interaktivnog tipa gdje će svaki sudionik imati priliku sudjelovati u izradi jednog pilot-projekta.
Tijekom radionice bit će prikazani svi koraci procesa upravljanja projektom, s naglaskom na projektima koji su društveno korisni. Bit će prezentirani i različiti tipovi aktivnosti koji omogućuj razvoj i praćenje kritičkog promišljanja učenika/studenata te instrumenti koji omogućuju i unaprjeđuju komunikaciju među sudionicima projekta. Konačno, objasnit će se mogućnosti evaluacije i ocjenjivanja DKU projekta te dati konkretni primjeri (uspješni i neuspješni) implementacije društveno korisnog učenja u nastavi.
Društveno korisno učenje nije volontiranje. Dok u domenu volontiranja između ostalog spada i skupljanje lišća i kuhanje u pučkoj kuhinji, društveno korisno učenje odnosi se ISKLJUČIVO na rješavanje konkretnih problema zadanih pojedinim kolegijem/nastavnim predmetom, dio je nastave tog predmeta i nadzor nad studentima vrši nastavnik. Učenici i studenti na ovaj način stječu nove vještine, uče se grupnom radu i često i dalje nastavljaju pomagati institucijama s kojima su se projektom povezali.
Ukoliko netko od sudionika radionice želi implementirati ovu nastavnu metodu u svoj rad i naučiti nešto o metodama i alatima upravljanja projektima, bez obzira o kojem se području radi, može posjetiti ovu radionicu i radom u manjim grupama osmisliti implementaciju metode te steći uvid u mogućnosti korištenja te metode u svom radu.

O PREDAVAČICI
Dr. sc. Nives Mikelić Preradović
izvanredna je profesorica na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U ak. god. 2005./06. profesionalno se usavršavala na Sveučilištu George Washington u Washingtonu u SAD-u. Rezultat nastavnog usavršavanja je primjena i razvoj nastavne metode društveno korisnog učenja (service learning / commnity-based learning) u području informacijskih znanosti, čija 6-godišnja evaluacija je dokazala da studentima pruža više prostora za primjenu teorijskih znanja koja su stekli kroz studij od klasičnih metoda.
Od 2006. sudjeluje na različitim projektima, inicijativama i skupovima posvećenim društveno korisnom učenju, a bila je i članicom povjerenstva za izradu Nacionalnog programa za mlade (2009.-2013.), odobrenog od Vlade RH, kojim je donesena mjera za uvođenje metode društveno korisnog učenja u planove i programe visokih učilišta i srednjih škola kako bi se povećala angažiranost mladih u društvu, osiguralno vrednovanje volonterskog rada kroz sustav ocjenjivanja, uvelo obrazovanje za civilno društvo i ostvarila čvršća veza između obrazovanja i društvene zajednice.

Što se dobiva uz radionicu?
Uz radionicu polaznici dobivaju set tiskanih materijala i materijale u digitalnom obliku. Polaznici dobivaju i sveučilišni udžbenik "Učenjem do društva znanja" autorice prof. dr. sc. Nives Mikelić Preradović. Na kraju polaznici dobivaju potvrdu o pohađanju radionice. Kava, čaj i lagani ručak su uključeni u cijenu radionice.

Cijena radionice

500 kn + PDV- redovni polaznici
400 kn + PDV- djelatnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Uplate je bilo potrebno izvršiti najkasnije do srijede 26. 2. 2014. na:
Filozofski fakultet, Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb - za radionicu 32
Zagrebačka banka, HR18 2360000 1101311177, poziv na broj 620-2566

Prilikom dolaska na radionicu, za potrebe registracije, obavezno ponijeti potvrdu o uplati. Bez uvida u kopiju uplate, sudjelovanje na radionici neće biti moguće.

Poveznicu na sustav za prijavu kao i sve dodatne informacije možete pronaći na http://www.ffzg.unizg.hr/infoz pod kategorijom Radionice.