Naslovnica

Akademska godina 2013-2014

Projekti društveno korisnog učenja

 

Ciljevi projekata i partneri:

Prvi projekt pod nazivom Djeca i baština realiziran je u suradnji s osnovnom školom Davorina Trstenjaka i Etnografskim muzejom u Zagrebu. U sklopu razredne nastave održana su predavanja na temu baštine i folklore, a djeca su upoznata s osnovnim pojmovima iz folklornih zona te terminima materijalne i nematerijalne baštine. Kroz razne radionice predstavljene su dječje tradicijske igre, dječji običaji oko Božića te hrvatske tradicijske pjesme i instrumenti. Praktični dio upotpunila je i radionica u Etnografskom muzeju gdje su se djeca upoznala s ustanovom koja se bavi očuvanjem baštine. Osnovni cilj projekta je bio podučiti mlađe generacije o očuvanju vlastite baštine te njihove učitelje i mentore potaknuti na sličan rad.

Projekt je opisan u Prezi-u: http://prezi.com/ojcmfm7zjksl/untitled-prezi/

 

Drugi projekt pod nazivom Čitateljski klub za djecu zamišljen je kao mjesto susreta djece, studenata i stručnih knjižničara/knjižničarki. Cilj je bio ponuditi kreativne radionice u sklopu kojih se sudionike potiče na pismeno izražavanje, crtanje, glumu, te u prostoru knjižnice okuplja djecu koja vole knjigu i pisanu riječ i pruža im se kvalitetan sadržaj. One koji nisu ljubitelji knjige cilj je bio potaknuti na druženje, igru i neformalno učenje. Kao rezultat projekta, u partnerskoj ustanovi - Dječjoj knjižnici Marina Držića u Zagrebu održan je niz kreativnih radionica, osmišljeni su plakat i promotivni video materijal te provedena anketa o čitalačkim navikama, kao i evaluacija radionica.

Projekt je opisan u YouTube videu: https://www.youtube.com/watch?v=KToWEsGnvSA

Prezi-u: http://prezi.com/pe7nlmyfxfui/projekt-drustveno-korisnog-ucenja-/?utm_campaign=share&utm_medium=copy

i Google stranici: https://sites.google.com/site/citateljskikulub/

Iz ovog projekta razvio se novi projekt Bibliocikliranje u kojemu je ideja Čitateljskog kluba povezana s biciklom, a u proces su uključeni FFZG, Čitateljski klub Dječje knjižnice Marina Držića, 7 knjižnica na ruti Zagreb-Split te Dom za nezbrinutu djecu Maestral (Split).

 

Treći projekt pod nazivom Info čajanka imao je za cilj pružanje osnovnog znanja iz rada na računalu osobama treće životne dobi, koji su aktivni članovi partnerske udruge - Društva za prevenciju moždanog udara iz Zagreba. U sklopu projekta održavale su se radionice gdje su polaznici bili upoznati sa sljedećim sadržajem: rad u Windows okruženju, osnove korištenja MS Word-a, osnove pretraživanja na Internetu, savladavanje komunikacije na Internetu (slanje elektroničke pošte, korištenje Skype-a), pristup zabavnim sadržajima (YouTube, Facebook, Google Maps, različiti portali).

Projekt je dokumentiran u YouTube videu https://www.youtube.com/watch?v=VXTPtY1YN4w Prezi:-u http://prezi.com/uyr9iwkpercx/studentice-i-hrvatsko-drustvo-za-prevenciju-mozdanog-udara/
i Google stranici: https://sites.google.com/site/infocajanka1/

 

Četvrti projekt pod nazivom Naša srca za mala srca realiziran je u suradnji s udrugom Veliko srce malom srcu s ciljem poticanja globalnog prepoznavanja Udruge i povezivanja s drugim sličnim udrugama u svijetu, radi pružanja pomoći roditeljima i djeci – članovima Udruge u komuniciranju svoje bolesti drugim liječnicima, radi osvještavanja važnosti muzeja kao izvora znanja i subjekta (ne)formalnog obrazovanja te radi osvještavanja javnosti o problemima djece s urođenim srčanim greškama. Završni produkti projekta su: brošura s osnovnim informacijama o Udruzi i njezinoj djelatnosti, prijevod web-stranice Udruge na engleski jezik, osobna zdravstvena putovnica djeteta sa srčanom greškom te posjet muzeju za djecu – članove Udruge i njihove roditelje.

Projekt je dokumentiran na web stranici partnera (udruga Veliko srce malom srcu): http://velikosrce-malomsrcu.hr/Vijesti/Osobna-zdravstvena-putovnica-za-djecu-sa-srcanim-b.aspx

Prezi-u: http://prezi.com/8hesm_cqkrgw/nasa-srca-za-mala-srca/

i Google stranici: https://sites.google.com/site/nasasrcazamalasrca/

 

Zadnji projekt ove akademske godine, Dvotjedni hibridni e-tečaj osnova 3d digitalizacije proveden je u partnerskoj instituciji - Školi primjenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu. Tečaj je bio hibridan jer se izvodio i online i uživo, a kao rezultat učenici te škole su usvojili osnovne pojmove, principe, metode i rad sa softverom za jednostavno pretvaranje 3D objekata u 3D modele te usvojili znanje primjenjivo u njihovom području struke: fotografija, kiparstvo, arhitektura i modeliranje.

Projekt je dokumentiran na Google stranici:

https://sites.google.com/site/o3dprojekt/home