Sveučilišno knjižničarstvo - izvanredni studij

Opis predmeta:
Visokoškolske ustanove, sveučilište, sveučilišna knjižnica. Povijest visokoškolskih knjižnica. Knjižnica u visokoškolskoj ustanovi. Korisnici. Utjecaj informacijske i komunikacijske tehnologije. Osoblje, školovanje i stručno usavršavanje, napredovanje. Financijsko poslovanje. Izgradnja zbirki, obrada i vrednovanje, pročišćavanje i otpis. Knjižnična zgrada i sustavi. Poslovanje, službe i usluge. Primjeri visokoškolskih knjižnica. Intelektualna sloboda, akademska sloboda i knjižnica. Profesija i i profesionalna etika. Budućnost visokoškolskih knjižnica.

Literatura

1.    Blin, Frédéric. Academic libraries. // Global library and information science: a textbook for students and educators / edited by Ismail Abdullahi. München : K. G. Saur, 2009. Str. 329-342.
2.    Brophy, P. The academic library. London : Facet Publishing, 2000.
3.    Jones, Barbara. Intellectual freedom in your academic library. Chicago : ALA, 2009.
4.    Petrak, J. Izobrazba studenata za djelotvorne korisnike informacija: iskustva Središnje medicinske knjižnice Medicinskog fakulteta u Zagrebu. // Vjesnik bibliotekara Hrvatske 41(1998), str. 15-20.
5.    Petrak, J., Aparac-Jelušić, T. Knjižnice na hrvatskim sveučilištima : tradicija i promjene. // Vjesnik bibliotekara Hrvatske. 48(2005), str. 13-30.