IHGDr. sc. Ivana Hebrang Grgić, izv. prof.

Konzultacije: utorak, 10,15 - 11,45 uz najavu, soba E-317

Telefon: 01/409-2349

Ivana Hebrang Grgić (matični broj znanstvenika 254471) rođena je u Zagrebu. Po završetku gimnazije upisuje studij filozofije i informatologije (smjer bibliotekarstvo) na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirala je 1999. godine obranivši diplomski rad naslova Zakoni o tisku u Hrvatskoj od 1945. do 1990. godine pod mentorstvom Aleksandra Stipčevića. Godine 2000. upisuje poslijediplomski studij na Odsjeku za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2001. zapošljava se kao školska knjižničarka u Osnovnoj školi Pantovčak u Zagrebu.

Godine 2002. zaposlena je kao znanstveni novak na projektu Rječnik hrvatskog knjižničarskog nazivlja na Odsjeku za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Nakon tog projekta surađivala je na projektima Hibridna knjižnica i pristup znanstvenim informacijama, Organizacija, upravljanje i razmjena znanja u elektroničkom obrazovnom okruženju te Tradicionalno i elektroničko nakladništvo u Zagrebu. Godine 2018. pokrenula je projekt Hrvatski iseljenički tisak kojem je cilj istražiti publikacije Hrvata izvan Hrvatske, izraditi sveobuhvatnu online bibliografiju te digitalizirati odabrane publikacije.

Magistarski rad Izdavaštvo znanstvenih časopisa nakon 1990. godine obranila je u siječnju 2004. godine.

Doktorsku disertaciju Otvoreni pristup znanstvenim informacijama u hrvatskim otvoreno dostupnim časopisima i digitalnim repozitorijima obranila je 2009. godine.

Sudjeluje u nastavi na kolegijima na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini.

Godine 2011. izabrana je u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika, 2013. godine u zvanje višeg znanstvenog suradnika, 2015. godine u znanstveno-nastavno zvanje docenta, 2018. godine u znanstveno zvanje znanstvenog savjetnika, a 2020. godine u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora.

Od 2003. godine aktivno sudjeluje u radu Hrvatskog knjižničarskog društva. Bila je članica uredništva Novosti Hrvatskog knjižničarskog društva, a 2010. godine izabrana je za članicu uredništva Hrvatskog knjižničarskog društva. Kao glavna urednica pokrenula je niz Hrvatsko knjižničarstvo 2014. godine, a bila je i glavna urednica niza Izdanja Hrvatskoga knjižničarskog društva. Od 2017. do 2019. godine predsjednica je Odbora za nakladničku djelatnost Hrvatskoga knjižničarskog društva.

Od 2012. članica je Komisije za slobodan pristup informacijama Hrvatskog knjižničarskog društva, a od 2016. godine Komisije za teoriju i znanstveni rad te Radne grupe za društvene medije.

Osim Hrvatskog knjižničarskog društva, članica je i Hrvatskog čitateljskog društva, Hrvatskog informacijskog i dokumentacijskog društva te udruge SHARP (Society for the History of Authroship, Reading and Publishing).

Od 2016. do 2022. godine bila je članica uredništva časopisa Libellarium, a od 2022. godine članica je uredništva časopisa European Science Editing.

Od 2022. godine članica je Vijeća i Nakladničkog savjeta Centra za komparativnohistorijske i interkulturalne studije.

Autorica je pet knjige te niza članaka u znanstvenim i stručnim, domaćim i međunarodnim časopisima. Uredila je osam znanstvenih knjiga. Redovito sudjeluje na domaćim i međunarodnim konferencijama objavljujući radove u zbornicima skupova. Sudjelovala je u međunarodnim projektima (Intenzivni programa Erasmus – Akademska ljetna škola Library, Information and Cultural Management). Jedna je od autorica Hrvatske deklaracije o otvorenom pristupu objavljene u listopadu 2012. godine. Godine 2016. SPARC Europe uvrstio ju je na svoju listu Europe's Open Access Champions. Dobitnica je Godišnje nagrade Filozofskoga fakulteta 2017. godine za knjigu Časopisi i znanstvena komunikacija, godine 2018. dobitnica je nagrade udruge ENAI (European Network for Academic Integrity) te godišnje Nagrade "Ivan Filipović" za područje visokog školstva 2019. godine.

Od 2017. godine predstojnica je Katedre za knjigu i nakladništvo na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

• nakladništvo
  • znanstvena komunikacija (otvoreni pristup)
  • knjižnice i knjižnične zbirke
  • pravni propisi u knjižničarstvu