Naziv kolegija: Osnove digitalne obrade teksta i slike

Nastavnik: prof. dr. sc. Sanja Seljan, prof. dr. sc. Hrvoje Stančić, dr. sc. Sanja Kišiček

ECTS bodovi: 5

Jezik: hrvatski

Trajanje: jedan semestar / preddiplomski studij / četvrti semestar

Status: izborni kolegij

Oblik nastave: 1 sat predavanja + 1 sat seminara + 1 sat vježbi

Uvjeti za upis kolegija: Nema uvjeta

Cilj kolegija:

Upoznati studente s osnovama digitalne obrade teksta i slike. Kolegij je podijeljen u 3 dijela. U prvom dijelu osim tipova grafike, grafièkih alata i metoda obrade, studenti usvajaju osnovna znanja obrade slike u programu Adobe Photoshop. U drugom dijelu studenti usvajaju osnovna znanja vezana uz dizajn, teoriju boja i oblikovanje različitih tipova publikacija. U trećem dijelu studenti usvajaju osnovna znanja iz grafičke pripreme i dizajna, te izrade logotipova, posjetnica i plakata u programu CorelDraw.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu:

Kolegij je postavljen tako da studentima pruža osnovna znanja iz područja digitalne obrade teksta i slike koja su im potrebna za uspješno svladavanje drugih kolegija, te meritorno kretanje kroz studij informacijskih znanosti.
Korištene metode:
1. Klasična predavanja i laboratorijske vježbe s radom na konkretnim zadatcima i uz korištenje više različitih programskih paketa.
2. Izrada seminarskih radova koji potiču kreativno korištenje informacijskom tehnologijom

Sadržaj kolegija:

Studenti će usvojiti pojmove kao što su: vrste i tipovi digitalnih slika i grafičkih alata (programa za obradu digitalnih slika) te metode obrade slike. Obuhvaćaju se teme: morfiranje, krivljenje, animacija, rezolucija slike, zaslona i pisača, dubina slike, boja, koloristički sustavi, slojevi (layers), sažimanje slike, maske i kanali. Zatim se obrađuju osnovni principi dizajna, crno bijeli dizajn, teorija boje, dizajn u boji i uloga vizualnog identiteta. Obrađuje se dizajn različitih tipova publikacija i ove grafičke pripreme. Studenti će naučiti raditi s programima Adobe Photoshop i CorelDraw.

Način polaganja ispita: seminarski rad, pismeni i usmeni ispit

Sadržaj:
1. sat - Uvodno predavanje. Što je digitalna obrada slike? Vrste i tipovi digitalnih slika. Morfiranje, krivljenje, animacija. Programi za obradu digitalnih slika.
2. sat - Rezolucija slike, zaslona i pisača, dubina slike, obilježja programa za obradu slike. Boja, koloristički sustavi.
3. sat - Slojevi (engl. Layers)
4. sat - Sažimanje slike
5. sat - Maske i kanali
6. sat - Osnovni principi dizajna; Grafičko oblikovanje teksta
7. sat - Crno-bijeli dizajn; Proces grafičkog oblikovanja
8. sat - Teorija boje
9. sat - Dizajn brošura; Marginalije
10.sat - Vizualni identiet i prepoznatljivost; Simbolika boje; Vektorsko crtanje
11.sat - Vrste tiska; Obrada objekta; Izrada logotipa i posjetnica
12.sat - Uvod u vektorsko crtanje; Izrada plakata; Specijalni efekti; Izrada znakova
13.sat - Predaja seminarskog rada

Literatura:

Obvezna:
1. Bošnjak, Goran. Photoshop: 66 najpopularnijih trikova. Zagreb: Vidi-To, 2001.
2. Steve Bain, CORELDRAW 11. The Official Guide, Corel Press, 2002.

Izborna:
1. Beardsworth, John. Photoshop Blending Modes Cookbook for Digital Photographers : 49 Easy-to-Follow Recipes to Fix Problem Photos and Create Amazing Effects (Cookbooks (O'Reilly)) [ILLUSTRATED] O'Reilly Media, Inc.; 1 edition (November 8, 2005)
2. Dayton, Linnea. Photoshop CS / CS2 Wow! Book, The, 1/e (WOW!) Peachpit Press; Pap/Dvdr edition (October 12, 2006)
3. Bunks, Carey. Grokking the GIMP. (http://gimp-savvy.com/BOOK/)
4. Eismann, Katrin. Adobe Photoshop Restoration & Retouching (3rd Edition) (Voices That Matter) New Riders Press; 3 edition (November 17, 2006)
5. Eismann, Katrin. Photoshop Masking & Compositing (VOICES) New Riders Press (October 8, 2004)